Umowa gazowa Polski z Rosją - nowe ceny gazu!

Obrazek użytkownika katarzyna.tarnawska
Artykuł

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie potwierdził, że cena, jaką Polska płaciła Rosji za gaz w ramach kontraktu jamalskiego, była zawyżona.

– Wyrok jest wiążący dla obu stron od momentu ogłoszenia. Od teraz PGNiG będzie płacić rosyjskiej spółce za gaz ziemny tyle, ile wynika z nowego wzoru obliczania ceny, który jest w wysokim stopniu i bezpośrednio powiązany z notowaniami gazu na rynku zachodnioeuropejskim. Decyzja trybunału ma zastosowanie od 1 listopada 2014 r., to jest od dnia, w którym PGNiG wystąpiło do Gazpromu z wnioskiem o renegocjacje ceny kontraktowej – poinformowało „Nasz Dziennik” Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Według szacunków PGNiG decyzja trybunału arbitrażowego oznacza, że Gazprom jest zobowiązany zwrócić nadpłaconą za gaz kwotę ok. 1,5 mld dol., to jest ok. 6,2 mld zł. – Zwycięstwo PGNiG po 4-letniej batalii prawniczej z rosyjskim Gazpromem jest pierwszą historyczną taką wygraną Polski w międzynarodowych sporach gospodarczych w historii III RP. Kluczem do zwycięstwa było zbudowanie po dojściu PiS do władzy całkowicie nowego zespołu prawników w 2016 r., który jako wiceprezes zarządu PGNiG stworzyłem – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski,...

Artykuł dostępny na stronie:
https://wp.naszdziennik.pl/2020-04-01/338983,zawyzona-cena.html
[Zakupiony przez:
Z prawem do cytowania z podaniem źródła, bez licencji do rozpowszechniania.]

Artykuł opublikowano wczoraj w Naszym Dzienniku i zastanawiałam się, czy to wiadomość na prima aprilis.

Dotychczas Rosja jeszcze nic nikomu nie zwróciła, a właściwie - zwróciła Bornholm Duńczykom, bo takie były ustalenia jałtańskie.

Lecz jeśli to prawda,  to jest to międzynarodowy sukces Polski! "Odkręcono" jeden z "sukcesów" Platformy.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)