"Płacząca szynka", czyli - co wybrali Duńczycy

Obrazek użytkownika katarzyna.tarnawska
Świat

Ostatnie wybory do parlamentu wygrali, w Danii, socjaliści. Przed czterema laty - stracili władzę. Ówczesna premier i lider socjaldemokratów Helle Thorning-Schmidt podała się do dymisji. Jej miejsce zajęła o 11 lat młodsza Mette Frederiksen, obecnie - blisko 42 letnia. Dziś właśnie władza wróciła do SD. Nowym premierem jest Mette. Warto podkreślić, że od 1871, czyli od czasu powstania partii (wówczas - członka I Międzynarodówki) władzę w Danii najczęściej sprawowała właśnie ta partia. Również podczas II WŚ, gdy współpracowała z Niemcami i ostro występowała przeciwko Ruchowi Oporu. 

Trochę na marginesie nasuwa się pewna historia z czasu wojny. Otóż duńska konspiracyjna organizacja Holger Danske współpracowała z  funkcjonującą w Danii polską siatką wywiadowczą „Felicja”. Dunka Lone Mogensen poznała wówczas porucznika Lucjana Masłochę, członka tej siatki. Współpraca owocowała zdobywaniem bardzo istotnych informacji na temat przemysłowych i wojskowych ośrodków duńskich - istotnych z niemieckiego punktu widzenia. Zaowocowała także miłością młodych patriotów. Pobrali się 31 grudnia 1944, aresztowani przez Gestapo 3 stycznia 1945 - zostali zamordowani. Po zakończeniu wojny ich prochy spoczęły na wojskowym cmentarzu Mindelunden pod Kopenhagą. Anna Louise Mogensen-Masłocha jest jedyną kobietą pochowaną w tej nekropolii, a Lucjan Masłocha – jedynym uhonorowanym w ten sposób cudzoziemcem. Jest jeszcze inny "aspekt" tej historii, a może - tylko przypadkowa zbieżność. Już po wojnie, w Szwecji i w Danii, wielką popularnością cieszył się śpiewak pochodzenia holenderskiego, poeta - autor tekstów i aktor - Cornelis Vreesvijck. Jednym z jego utworów była pieśń "Felicja nie żyje", gdzie opisywał - jak piękną była zmarła. Ciekawe - o jakiej Felicji myślał.

Opowieść o polsko-duńskim Ruchu Oporu oraz losach dwojga bohaterów przedstawia Polka Maria Małaśnicka-Miedzianogóra w wydanej przez IPN zbeletryzowanej historii pt. „Róże dla Lone”.

Wracając zaś do współczesności - poprzednia premier zwana była Gucci-Hele (torebkowa Hele), obecna nazywana jest "płaczącą szynką", bo - oczy ma na "mokrym miejscu". Już zapowiedziała swoje "priorytety" - wzrost podatków i zwiększenie liczby przyjmowanych migrantów. Duńczycy wybrali. Zapewne nie tylko Mette będzie mieć "mokre oczy".

Wolę być w Polsce!

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

znany z seksafery z 15-to latką oraz skandalu z "praniem brudnych pieniędzy". Dziś nikt już o tym nie pamięta.

Nowa premier to też wielce "postępowa" osoba - ma partnera i syna z nim, zamężna nie jest.

O nowym rządzie mówi się, że prawdopodobnie nie dotrwa do końca czteroletniej kadencji - jest złożony z członków SD oraz kilku małych, lewicowych ugrupowań. Uzyskanie jednomyślności w tego typu zróżnicowanej grupie parlamentarzystów wydaje się mało prawdopodobne.

Pożyjemy, zobaczymy,

Vote up!
5
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1595788

Witaj!

Jak tam czereśnie w tym roku?

Co się liczy to to, że Noma straciła miano najlepszej knajpy na świecie. Czyli coś się psuje w państwie duńskim.

Może byście do polityki wzięli posłów Lubnauer i Mieszkowskiego? Chyba by pasowali.

Woda w Bełtach już ciepła? A ja bym sobie pojechał do Skagen... Ech...

 

Serdecznosci

 

Vote up!
3
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1595839

Czereśnie, jak zwykle - zagraniczne ;(.

Na Skagen musi być przyjemnie, tak samo - na Bornholmie! Nie czuje się upału!

Mieliśmy pojaw ("inwazję") motyli - osetników. Ciekawy motyl, może zrobię wpis na jego temat. Wędruje - z Afryki do Europy, drogi przelotów są znane, lata na wysokości ponad 1000 m. Nie udało się prześledzić lotów powrotnych. Mam swoją hipotezę - takich lotów nie ma (one way ticket ;)).

Do Nomy nie udało nam się nigdy zarezerwować wejścia, może teraz się uda!

Pozdrawiam,

Vote up!
2
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1595848