Dostałam teczkę Anny i Bronisława Komorowskich - Dorota Kania i Paweł Piekarczyk w Tarnowie, nasza relacja

Obrazek użytkownika pomniksmolensk
Wideo

   Na zaproszenie Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości działających w ramach prac Tarnowskiej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej odbyło się spotkanie z Dorotą Kanią. Pretekstem była prezentacja jej książki "Cień tajnych służb". Spotkaniu towarzyszył recital Pawła Piekarczyka a moderacji podjął się Piotr Dziża, który również nagrał i postarał się o autoryzację prezentowanego materiału.

   Dorota Kania na początku spotkania wskazała na zasługi prof. Janusza Kurtyki w ujawnieniu akt wojskowej bezpieki przechowywanych w zbiorach IPN-u. Jego decyzję porównuje z tą Antoniego Macierewicza o odcięciu dawnych PRL-owskich agentów od pracy w III RP. W aktach IPN-u dziennikarka znalazła mnóstwo informacji o przenikaniu dawnych agentów służb do władz III RP Dowiedziała się, że takim człowiekiem był m.in Ireneusz Sekuła, ale także Piotr Jaroszewicz, który był żołnierzem Informacji Wojskowej.

    Dziennikarka opowiedziała pokrótce, ale dość szczegółowo, o okolicznościach zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów, wspominając o awersji jaką czuł Piotr Jaroszewicz w stosunku do Wojciecha Jaruzelskiego. Publicznie nazywał go „matrioszką”, a znaczenie tej przenośni wówczas mało kto rozumiał. Według Doroty Kani za śmiercią Jaroszewicza stały służby. Dorota Kania pytana o rozmaite zagadkowe i tajemnicze śmierci wielu osób po 1989 r. opowiada sensacyjne szczegóły dotyczące głośnych swego czasu zgonów, często zakwalifikowanych jako samobójstwa: Leppera, Michniewicza, Musia, Pańki, Zielonki… Wspomniała także o tych aferach w tle których również stały służby, jak choćby afera FOZZ.

   Dyskusja jaka rozwinęła się dotyczyła i ujawniła kolejne informacje o Annie Komorowskiej i jej środowisku, niechlubnej roli jaką spełniła po Tragedii Smoleńskiej oraz o „Aferze Marszałkowej” i o Leszku Tobiaszu, jej głównym świadku, który zginął tragiczną śmiercią dzień przed złożeniem zeznań w procesie przeciwko Wojciechowi Sumlińskiemu. Kolejne części spotkania rozdzielały utwory wykonane przez Pawła Piekarczyka. Ostatnie poruszone zagadnienia związane były z kondycją wolnych mediów.

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=4073

Brak głosów