Krótko o Sikorskim i Noblu

Obrazek użytkownika Zolmar
Grafika komputerowa

29 września 1938 roku w Monachium spotkali się przywódcy III Rzeszy, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dyskutowano o losie Czechosłowacji, która w roku 1938 stała się obiektem niemieckich roszczeń terytorialnych. Adolf Hitler żądał przyłączenia do Rzeszy pasa ziem przygranicznych Czechosłowacji pod hasłem samostanowienia tzw. Niemców sudeckich. Arthur Neville Chamberlain, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1925 roku, chciał za wszelką cenę uniknąć wojny. Zaproponował politykę ugłaskania (appeasement) Hitlera poprzez spełnienie jego żądań – i w Monachium uzgodniono rozbiór Czechosłowacji. Po powrocie do Londynu z Monachium na lotnisku brytyjski premier wymachiwał tekstem umowy monachijskiej, głosząc: „Przywiozłem wam pokój!”. Ten żałosny występ proroczo skomentował Winston Churchill: – Chamberlain myśli, że oddalił wojnę za cenę hańby. Tymczasem będzie miał i hańbę, i wojnę.

Tyle wyciąg z historii. Pytanie czy historia kogoś czegoś nauczyła?

76 lat później...

"...przymierzany przez swoich klakierów na tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla Radosław Sikorski ma duży problem. „Słuszna koncepcja” dla Ukrainy, którą zaciekle forsował, stała się właśnie narzędziem wspólnej polityki Janukowycza i Putina przeciw majdanowi i nowemu rządowi Ukrainy. Wczoraj Radosław Sikorski stwierdził, że winny obecnemu kryzysowi na Ukrainie jest sam Wiktor Janukowycz, który złamał porozumienie wynegocjowane w blasku fleszy. Zakładało ono m.in., że ukraiński satrapa pozostanie u władzy do końca roku. To nie tak.

Wracam pamięcią do dnia podpisania tego porozumienia: „Bando precz, zekom śmierć!” – słyszało się wówczas na majdanie. Radykalizacja nastrojów, wypowiedzenie przez plac posłuszeństwa opozycji parlamentarnej, wygwizdanie liderów – taka była reakcja na „wielki sukces” europejskich polityków i widmo dalszej władzy znienawidzonego „Januka”. W konsekwencji prezydent uciekł.

Jak pokazała jego wczorajsza konferencja, „Januk” uczepił się feralnego porozumienia jak tonący brzytwy. Problem jednak w tym, że zaczyna tą brzytwą groźnie wymachiwać." /* A Rosjanie pod pretekstem "obrony swych rodaków" rozpoczęli okupację ukraińskiego Krymu.

/* Wojciech Mucha "Janukowycz gra Sikorskim" "GazetaPolskaCodziennie"

 

Grafika: 
Ocena grafiki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

jeden i drugi warty takiej samej oceny chociaz jeszcze nie wiadomo jak sie to zakonczy jedno jest natomiast juz wiadome churchill ma na sumieniu miliony ofiar nie mysle tu o ofiarach wojennych mam na mysli jego zdrade uknuta ze stalinem i rosveltem przez podkulenie ogona i sprezentowanie mu narodow z ktorych powstal twor uklad Warszawski wszyscy pomordowani po wojnie przez ruskich i ich sluzacych sa tez ofiarami churchilla i jego bandy zorganizowanej na razie nasza kanalia radus nie dorasta im do piet ale jak wspomnialem na poczatku jeszcze niewiadomo jak to sie zakonczy!nie rozumiem tylko czemu ze wspolnikow stalina robi sie mezow stanu????moze ktos na to zna odpowiedz?? 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

adolfnr2

#1432830