Loża masońska znów działa w Polsce.

Obrazek użytkownika akcjonariusz
Blog

B’nai B’rith znów działa w Polsce

Na portalu społeczności żydowskiej w Polsce www.jewish.org.pl znalazła się informacja o wznowieniu w Polsce działalności najpotężniejszej międzynarodowej organizacji żydowskiej B’nai B’rith. B’nai B’rith – loża Polin przerwała swą działalność 70 lat temu, gdy dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 22 listopada 1938 r. rozwiązano wszystkie organizacje masońskie w Polsce.

Reaktywowanie loży B’nai B’rith nastąpiło nieco ponad rok temu – i przeszło praktycznie niezauważone. Wiadomość o wznowieniu działalności B’nai B’rith dotarła do opinii publicznej za pośrednictwem ambasady USA w Polsce, która tuż po reaktywacji loży Polin przekazała w internecie następujący komunikat:

9 września przy okazji otwarcia nowej loży B’nai B’rith w Warszawie ambasador Victor Ashe spotkał się z działaczami tej organizacji – prezesem Moishem Smithem i wiceprezesem Danem Mariaschinem. Omówiono m.in. sprawę ustawodawstwa dotyczącego zwrotu mienia oraz kwestie związane z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Otwarcie warszawskiej loży B’nai B’rith oznacza odrodzenie się tej organizacji żydowskiej w Polsce po niemal 70 latach nieobecności.

Komunikat Ambasady USA można znaleźć pod adresem:
http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/wydarzenia_20010/bnai-brith...

Portal www.jewish.org.pl podaje nieco szczegółów o celach i władzach loży Polin:

Stowarzyszenie B’nai B’rith - „Synowie Przymierza” jest najstarszą żydowską organizacją międzynarodową. Obecnie B’nai B’rith liczy około 80 000 członków w 58 krajach. Podstawową jednostką B’nai B’rith jest loża.

O celach organizacji B’nai B’rith w portalu żydowskiej społeczności napisano m.in. :

"Jej zadaniem jest zjednoczyć osoby pochodzenia żydowskiego i uwydatnić tożsamość żydowską za pośrednictwem wzmacniania żydowskiego życia rodzinnego i wychowania i kształcenia młodzieży, szeroko pojętych usług dla osób starszych, oraz obrony Żydów i działalności na ich korzyść na całym świecie".

Obecny zarząd loży Polin tworzą:
• Prezydent – prof. Andrzej Friedman
• Wiceprezydent – prof. Jan Woleński
• Sekretarz Generalna - Małka Kafka
• Skarbnik – Alicja Kobus
• Członek – dr Sergiusz Kowalski

Kontakt : B’nai B’rith
ul. Twarda 6, 00-105 Warszawa
Małka Kafka: malka.kafka@gazeta.pl

Więcej informacji o B’nai B’rith można znaleźć pod adresem: http://www.jewish.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=625&I...

Dodatkowe szczegóły o założycielach podaje Mirosław Dakowski, który na swej stronie internetowej http://www.dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=360&Ite... przytacza listę założycieli polskiej loży złożoną w Krajowym Rejestrze Sądowym :

Wniosek w KRS złożyli: Lesław Piszewski i Małka Kafka. Pod deklaracją rejestracyjną złożyli podpisy :
Łukasz Biedka, Anna Dudziuk, Andrzej Friedman, Lidia Goldberg, Paweł Goldstein, Jan Hartman, Artur Hofman, Piotr Kadlčik , Małka Kafka, Alicja Kobus, Michał Korzec, , Halina Kossowska, Sergiusz Kowalski, Stanisław Kowalski, Agnieszka Mildbrandt, Krystyna Piotrowska, Lesław Piszewski, Zofia Radzikowska, Michał Samet, Michael Schudrich, Jarosław Szczepański, Krzysztof Szwejca, Maria Turska, ks. Romuald Jakub Weksler – Waszkinel, Piotr Wiślicki, Jan Woleński, (faktycznie Jan Hertrich – Woleński, co wykazał system zgodności danych osobowych używany przez KRS), Katarzyna Zimmerer, Andrzej Zozula.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

A skąd wiadomo, że to wolnomularze? A nawet jeśli, to co?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12151

Chyba jednak tak, wolnomularze. Bronili sie przed wojną, że nie są masonami, ale sąd odrzucił ich argumentację. A były to sądy całkiem inne inne niż dzisiejsze...

Zresztą nazwa "Loża Polin" też mogłaby na to wskazywać. Nie znam innych organizacji poza masonami, których komórki organizacyjne nazywałyby się "lożami".

Ale jeśli nawet są wolnomularzami - to nic. Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Ale dla ks. Waszkinela, wykładowcy KUL, chyba powinno mieć. O ile wiem, Kościół katolicki wciąż zabrania uczestniczenia w działaniach masonerii (a może nie nadążam za posoborowymi zmianami?). Gdyby Kościół nadal zabraniał, to postępek ks. Waszkinela przypominałby mi przystąpienie jakiegoś rabina do Sodalicji Mariańskiej.

Ale rabinom się to jakoś nie zdarza, natomiast księżom - jak widać - uchodzi bez ekskomuniki.

I niech mi ktoś spróbuje napisać o braku tolerancji u katolików!

Rewizor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Rewizor

#12174

To nie do wiary - ambasador USA w Warszawie dyskutuje z przedstawicielami zagranicznej organizacji o Radiu Maryja i oTelewizji Trwam i jeszcze chwali się tym w komunikacie:
http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/wydarzenia_20010/bnai-brith-otwiera-now-lo-w-warszawie--9-wrzenia-2007.html
Wyobrażacie sobie jaki byłby jazgot, gdyby polski ambasador w USA rozmawiał z przedstawicielami Amnesty International np. o roli spełnianej przez New York Times? Albo o relacjach CNN na temat Iraku?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Rewizor

#12155

I to jest właśnie ciekawe, brak wiadomości w tym temacie we wszystkich mediach (tych od lewa do prawa). Nawet tych tradycyjnie "anty-amerykańskich". Kolejny temat tabu w polskiej rzeczywistości medialnej?
Inaczej sobie tego nie potrafię wytłumaczyć.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#12172

w zeszłym roku "Opcja na prawo" opublikowała duży artykuł o loży B'nai-B'rith oraz jej powrocie do Polski.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#12176

Nie rozumiem dlaczego zdarzenia takiej rangi, że zajmuje się nimi na gorąco p. ambasador Victor Ashe są w Polsce rejestrowane tylko przez portale internetowe, które na pewno nie należą do medialnego mainstreamu?

To wszystko wydaje mi się chore. Mogę tylko doradzić ludziom myślącym, żeby zrezygnowali z kupowania mainstreamowych gazet, skoro istotne fakty można znaleźć albo u nas, w www.niepoprawnych.pl albo w "Opcji na prawo" (chwała jej za to pierwszeństwo!)

Ludzie, opamiętajcie się! Czy nikt nie zauważa, że w Polsce działa w najlepsze system "soft censorship"?

Rewizor

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Rewizor

#12177

Moim zdaniem, Polakom skutecznie nałożono kaganiec "antysemityzmu", dlatego dlatego boją się pomyśleć, że "soft censorship" w stosunku do żydowskich instytucji jest powszechne w mediach.
Co do "gazet papierowych" to z każdym miesiącem tracą one zaufanie czytelników i czytelników. W tej chwili już widać, że jest to tendencja rosnąca, ludzie mający dostęp do internetu nie pozwolą sobie wkładać w głowę teoryjek, któr publikują skompromitowane gazety. Zwłaszcza takie gazety, które wielokrotnie zostały złapane na manipulacji i kłamstwie.

Dlatego nadchodzą "czarne dni" dla GW-czej i "der dziennika" (copyright GW-cza), a dziennikarzom tych gazetek pozostaje szukanie pracy w Fukcie.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#12185

ponoć B'nai-B'rith ma gotową listę periodyków, jakie należałoby zamknąć. Wyszczególniony tam został np. organ prasowy UPR-u "Najwyższy Czas". Powód: antysemityzm. Oczywiście wyimaginowany, na poziomie fononów, fotonów i elektronów;)

Dodam, że dekretu prezydenta Mościckiego z grudnia 1938 roku nikt do tej pory nie uchylił, więc nie wiem, co BB w naszym kraju w ogóle robi.

pozdrawiam

Kirker prawicowy ekstremista

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Kirker prawicowy ekstremista

#12240

przypominają o faktach niewygodnych dla POprawnych.

Np. to w dzisiejszym ND:

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=my&dat=20090129&id=my11.txt

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

andygo

#12178

O ile mi wiadomo nikt nie uchylił cytowanego Dekretu Prezydenta RP, więc loża powinna być rozwiązana z mocy prawa, a jej założyciele postawieni przed sądem.
Czy może ktoś zgłosił już to do Prokuratury?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mirek603

#12198

W pażdzierniku 2007 r. /przed wyborami/ zapytałam na publicznym zebraniu posła PiS, jakie były podstawy reaktywowania loży, czy dekret Mościckiego przestał obowiązywać.

Opublikowany w Dzienniku Ustaw RP, nr 91/1938, poz. 624, s. 137, tekst dekretu prezydenta Ignacego Mościckiego z 22 listopada 1938 roku rozwiązywał „z mocy samego prawa” stowarzyszenia i związki wolnomularskie, a także „zrzeszenia zależne od Wolnomularstwa”.

Poseł PiS odpowiedział mi, że Polska Konstytucja z 1997 r. zapewnia wolność zrzeszania się.

Dokładniejszych informacji nie otrzymałam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#12705

Ciekawe, że nikt tej sprawy nie drąży, obawiam się, że i u nas (na niepoprawnych) ta sprawa też ulegnie zapomnieniu. No cóż, takie są prawa "bieżączki".
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#12710

Wiadomo, jesteś znana ze szkalowania PiS, zwłaszcza przed wyborami.

Skoro dawno temu dostałaś konkretną odpowiedź, dlaczego później latami za to obwiniałaś PiS?

Gdzie w tym wina šp. Prezydenta?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1626870