Chińczycy na wyborach na Tajwanie

Obrazek użytkownika Hania Shen

Tylko na jeden dzień - 13 stycznia - zapowiedziano 78 nowych lotów z Chin na Tajwan. Powód? Obywatele komunistycznej ChRL chcą być obecni na Tajwanie 14 stycznia, kiedy to na wyspie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Większość odwiedzających chce doświadczyć atmosfery wyborczej, której z racji braku prawa do wolnych wyborów w Państwie Środka są pozbawieni.Chińczycy bardzo uważnie obserwują wybory na Tajwanie. Mimo jasnych preferencji władz w Pekinie (wsparcie dla prozjednoczeniowego i ubiegającego się o reelekcję prezydenta Tajwanu Ma Yingjiu) dyskusje na forach internetowych czy na spotkaniach z chińskimi dysydentami skupiają się nie na tym, kto zostanie przyszłym przywódcą Tajwanu, ale wokół samego systemu i kultury wyborów na wyspie. Chińczycy przyznają, że zazdroszczą Tajwańczykom, że ci mogą sami decydować, kto będzie reprezentował ich kraj.- Chińczycy są pod dużym wrażeniem systemu wyborczego na wyspie, faktu, że kandydaci muszą jeździć po całej wyspie, brać udział w wiecach i zabiegać o głosy wyborców. Tajwańskie określenie "Dong Suan" ("zostań wybrany") często słyszane na wiecach wyborczych na Tajwanie stało się także popularne w Chinach - twierdzi chiński dysydent Cao Changqing.Nasz Dziennik"Czlowiek stworzony jest na to, aby szukac prawdy, a nie by ja posiadac."
Blaise Pascal

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Witaj Haniu

Jak miło CIę znów spotkać w naszych progach ,,
Przywykłaś pewnie do wielkiego świata , jestem rad że choć małą chwilkę chcesz nam go przybliżyć . Tajwan to okropnie daleko nawet z procy nie dostrzelę :-)

U nas również dzieją się rzeczy jakby żywcem wyjęte z teatru Kawki czy Gombrowicza..

Aż strach pomyśleć w jakim to dziwnym kierunku zmierz tzw:"unijna demokracja" na czele z jej wybitnymi promotorami takimi jak ten niespełna rozumu medialny idiota z Matką Boską w klapie. Przy okazji obrywa nam się jako katolikom z powodu tej profanacji świętości .

Nie wiem doprawdy jak można by ten cyrk zatrzymać. Niestety dziś w dniu kolejnej już 21 miesięcznicy upamiętniającej ów potworny mord dokonany przez "nieznanych" sprawców na osobach wchodzących w skład oficjalnej delegacji kancelarii prezydenta RP pana L.Kaczyńskiego z małżonką Marią wraz z towarzyszącymi im ponad 90 osobami lecącymi jak zapewne pamiętasz Tupolewem 154 M (lot wojskowy,)...

Pozwoliłem sobie na chwilę zadumy nad ich tragicznym losem a przy okazji warto też zastanowić się gdzie to wszystko zmierza ...

Jaką w najbliższym czasie przyszłość nam szykują ..
Obawiam się że niewesołą ..

pozdrawiam Cię gorąco

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart
Andruch z Opola
http://andruch.blogspot.com

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#214000