Tragedia/triumf smoleński

Obrazek użytkownika foros
Blog

 1. Wizyta prezydenta RP z orszakim w Katyniu (Rosja) odbywała sie w obliczu nadchodzącej prezydenckiej kampanii wyborczej.

 2. Duży wpływ na okoliczności wizyty miały wspólne działania polskiego i rosyjskiego rządu. Ich celem była prawdopodobnie próba kompromitacji lub obniżenia prestiżu urzędującego prezydenta, przeciwnika i rządu i Rosji, kandydujacego w nadchodzących wyborach.

 3. Wizyta prezydenta była kiepsko przygotowana, nie przewidziano m.in. rezerwowych dróg dotarcia do Smoleńska. Lądowanie samolotów z prezydencką delgacją miało odbyć się tuż przed uroczystościami.

 

 4. W trakcie lotu delegacji prezydenckiej okazało się, że nad lotniskiem jest silna mgła. W tej sytuacji pilot podjął, logicznie rzecz biorąc, najrozsądniejszą decyzję: we współpracy z wieżą zszedł na wysokość decyzji, by sprawdzić możliwość lądowania.

 

 5. Nie wiadomo co sie działo podczas podchodzenia do lądowania, opublikowana przez rząd jedna z wersji odczytu rozmów z kabiny pilotów budzi dużo zastrzeżeń odnośnie autentyczności. Wiadomo, że samolot uległ katastrofie. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie, łącznie z urzędującym prezydentem i najwyższymi dowódcami armii.

Logicznie rzecz biorąc mogą być trzy przyczyny katastrofy: błąd ludzki, awaria techniczna, ingerencja czynników trzecich.

 

6. Zaraz po katastrofie jej teren został odizolowany przez rosyjskie służby specjalne. Polscy urzędnicy zostali wyproszeni, funkcjonariusze służb odizolowani, a dziennikarze zmuszeni do powrotu do Polski. Przez 24 godziny wyłączny dostęp do miejsca i pozostałości katastrofy, poza dwiema oficjalnymi polskimi delegacjami (Tuska i Kaczyńskiego) miały jedynie służby rosyjskie.

 

7. Tuż po katastrofie mamy do czynienia z początkiem następujacych równoległych procesów:

- Przejmowanie przez stronę rządową w przyspieszonym tempie  opróżnionych przez polityków opozycji stanowisk w instytucjach państwowych i bankowości.

- rozpoczęcie w polskich mediach, zwłaszcza związanych z rządem, kampanii obarczającej winą za katastrofę polskich pilotów i poległego prezydenta. Akcja ta trwać będzie do początku kampanii prezydenckiej. W wyborach zwycięży kandydat strony rzadowej.


8. Zapadają strategiczne uzgodnienia między polskim a rosyjskim rzadem.:

- Rosjane biorą na siebie

             badanie pozostałości po katastrofie i badanie ciał poległych,

            stwierdzenie przyczyn katastrofy

            śledztwo prokuratorskie,

            opiekę i zbieranie najważniejszych dowodów rzeczowych.

- Polacy zaś zajmują się

            organizacją pogrzebu

            opieką nad rodzinami poległych

            mają możliwość obserwacji rosyjskiego śledztwa odnośnie przyczyn katastrofy.

- Polacy rozpoczynają też własne śledztwa odnośnie przyczyn i odpowiedzialności za katastrofę. Dowody do tych śledztw mają dostarczyć Rosjanie na określonych przez siebie warunkach.


9. Do Rosji wyjeżdża polska delegacja, której liderami byli organizatorzy lotu do Smoleńska: ministrowie Klich i Arabski, a także min. zdrowia E. Kopacz, skład delegacji to przede wszystkim członkowie rodzin poległych. Z własnej inicjatywy dołącza do nich płk E.Klich szef polskiej komisji ds. badania wypadków lotniczych. Płk Klich obejmuje funkcję obserwatora przy rosyjskiej komisji badającej przyczyny katastrofy.


10. Prace rozpoczyna rosyjska komisja do spraw zbadania przyczyn katastrofy. W pierwszych dniach wyeliminowane zostają hipotezy o awarii samolotu i ingerencji osób trzecich. Następnie przez kilka miesięcy trwa badanie błędu ludzkiego.

Rosyjska komisja jest też organem dopuszczającym do użytku lotnisko, na którym miała lądować prezydencka dlegacja. Niedługo przed katastrofą samolot, który jej uległ przeszedł generalny remont w firmie, której szefem jest zięć premiera rosyjskiego rządu.

 

11. W Polsce przez cały czas trwają spekulacje nad przyczynami i odpowiedzialnością za katastrofę. W dyskusji te związane z rządem transmitery prócz winy pilotów i poległego prezydenta promują też tezę o niemożności prawnej prowadzenia przez Polaków wspólnego z Rosjanami śledztwa.

Tuż przed początkiem kampanii prezydenckiej polski rząd publikuje jedną z wersji rosyjskich stenogramów rozmów kokpicie samolotu. Skutkiem tego jest obalenie hipotezy o bezpośredniej igerencji poległego prezydenta w pracę załogi (przeradza się ona w hipotezę o ingerencji pośredniej, poprzez dowódcę lotnictwa, ponoć obecnego w kokpicie). Płk. Klich polski obserwator przy rosyjskiej komisji badającej przyczyny katastrofy oznajmi później, że publikacja stenogramu odczytana została przez Rosjan jako złamanie konwencji chicagowskiej i spowodowała ich obstrukcję części wniosków obserwatora.

 

12. Po wyborach prezydenckich w Polsce zachodzi zdecydowana zmiana odnośnie debaty nad katastrofą. Wynika ona ze zmiany polityki głównej partii opozycyjnej, która rozpoczyna zdecydowaną ofensywę poprzez:

- Obarczenie odpowiedzialnością za katastrofę głównych przywódców partii rządzącej (premiera i prezydenta) i część ministrów

- powołuje specjalny zespół parlamentarny do spraw zbadana katastrofy

- organizuje nocne marsze z pochodniami prawdopodobnie

- prawdopodobnie inspiruje część rodzin do domagania się odpowiedzi od prokuratury.

- wystosowywuje 2 listy, w jednym wskazuje na odrodzenie imerialnej polityki Rosji, w drugim oskarża polski rząd o uzależnenie od Rosji i Niemiec.

W odpowiedzi rząd przy pomocy swoich transmiterów:

- oskarża szefa opozycji o działanie z osobistej zemsty (śmierć brata), agresję, faszyzm i zaćmienie umysłowe

- oskarża największą partię opozycyjną o złe wywiązywanie się z roli opozycji

- głównym przedmiotem sporu czyni sposób uczczenia pamięci ofiar, zwłaszcza poległego prezydenta

- inicjuje rozłam wśród rodzin smoleńskich

 

13. Wraz z częstszym pojawianiem się sprawy śledztwa smoleńskiego w polskich mediach strona rosyjska coraż bardziej opieszale przekazuje materiały śledcze stronie polskiej

 

14. Mord łódzki. Starszy człowiek zabija jednego z pracowników PiS, ciężko rani drugiego twierdząc, że chciał zabić szefa opozycji, ale miał zbyt krótką broń. Szef opozycji oskaża o inspirację do mordu rząd i związane z nim media. W odpowiedzi rząd inicjuje kampanię, celem której jest udowodnienie, że szef opozycji miał być przypadkową ofiarą, a mordercy chodziło o zabicie jakiegokolwiek polityka. Słabną też personalne ataki w mediach na polityków.

 

15. W międzyczasie rząd, przy wstrzemięźliwości mediów, przyjmuje niekorzystną finansowow umowę gazowa z Rosją, pogłębiającą uzależnie energetyczne Polski od Rosji. Rząd polski usiłuje przeforsować umowę nawet wbrew stanowisku struktur europejskich. Bez echa przechodzą przygotowania do prywatyzacji kolejnych sektorów gospodarki: np. szpitali, lasów państwowych, niejasne manewry wokół OFE.

 

16. Przejęcie TVP kończy proces przejmowania elektronicznch mediów ogólnopolskich przez ugrupowanie rządowe. Wobec ostatniego dziennika opinii nie będącego transmiterem rzadu wszczęte zostają działania mające na celu zmiany w redakcji.

Największa partia opozycyjna liczyć może wciąż na wsparcie wielu mediów związanych z kościołem katolickim, ale wobec najwiekszych z nich świeżo przejęte przez rząd instytucje regulujące zapowiadają wzmożenie działań kontrolnych.

Ściśle związany z opozycją niskonakladowy tygodnik skarży się na wszczynane wobec niego działania służb specjalnych państwa.

 

17. Dochodzi do rozłamu w głównej partii opozycyjnej. Jako przyczyna podawana jest postawa wobec tragedii smoleńskiej. Z partii odchodza przeciwnicy twardego domagania się wyjaśnienia tragedii tworząc, przy wsparciu rządu własną partię.

W ten sposób prócz pełni władzy wykonawczej, dużych wpływów we władzy sądowniczej, najwieksza partia rządząca uzyskuje alternatywę dla swojego dotychczasowego koalicjanta w parlamencie.

 

18. Rozłam w partii opozycyjnej staje się głównym motywem kampanii samorządowej. Wybory kończą się triumfem dotychczasowych włodarzy oraz zwycięstwem partii rzadzącej, startującej pod hasłem „Nie róbmy polityki” reklamowanym przez premiera. Ciekawy program partii opozycyjnej nie zostaje zauważony przez media. Daje się zauważyć spadek poparcia społecznego dla partii rządzącej.

 

19. Największa partia opozycyjna kwestie śledztwa smoleńskiego stara się przenieść na forum międzynarodowe. Spotyka się to ze zdecydowaną kontrakcją strony rządowej, która oskarża opozycję o zdradę.

 

20. Po przekazaniu Polsce ustaleń rosyjskiej komisji badającej przyczyny katastrofy rządowe transmitery w mediach coraz częściej zwracają uwagę na kontrowersje między polską a rosyjską wizją przyczyn katastrofy.

 

21. Wizyta rosyjskiego prezydenta w Polsce potraktowana zostaje przez ośrodek prezydencki z najwyższą pompą i rewerencją jako najważniejsze wydarzenie sezonu politycznego.

 *  *  *  *  *

 

Wnioski

Jakoś trudno oprzeć się tezie, że to co dla jednych było tragedią, dla innych stało się triumfem.

Brak głosów

Komentarze

Cenne, bo suche i rzeczowe.
Nie spodziewam się jednak, aby "młodzi, wykształceni z dużych miast" byli zdolni wyciągnąć wnioski z tych faktów.

Vote up!
0
Vote down!
0
#111738

pewnie ich niezbyt wielu tutaj

Vote up!
0
Vote down!
0
#111744

posłuchaj Tusku

jak się nie wyrwiesz z Putina uscisku

to historia da ci po pysku

a co z Gajowym?

Arabski i Klich maczali swoje łapki

w montowaniu smoleńskiej pułapki..

wulkan z przyszłosci?

ta dławiąca pyłu chmurka

zakrywa niebo jak islamska burqa

po katastrofie

żałoba i duma serce rozkurcza

i traci owieczki Wybiórcza

rosyjska szybkosć

dzięki piramidom biurokratycznych wymogów

w sledztwie wezmą udział wnuki...archeologów

Polaku!

przed Wielkorusem

uciekaj kłusem...

błąd pilota TU154

ustalono – więc prawdę szerz i chwal

pilot nie wyskoczył jak w 1943 Prchal!

Darwin po Smoleńsku

teraz każdy Polak zachodzi w głowę

po co ruskim hienom karty kredytowe?

kolej na Polskę?

kopia Komorowskiego Ukrainą włada

dobry Putin, przygarnął sąsiada...

Tusk a Rosja

kiedy zbierze ci się na amory

nie lez do niedzwiedziej nory...

Jacek K. Matysiak

Vote up!
0
Vote down!
0
#111759

w komentarzu fraszka
jak przy święcie flaszka;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#112161

Xall Świetny materiał, dokumentuje jak to się robi.

Vote up!
0
Vote down!
0

Xall

#111778

miejmy nadzieję, że i obywatele na tym skorzystają, póki co zabiera się im kasę

Vote up!
0
Vote down!
0
#112150

Jan Bogatko

...to pożyteczne podsumowanie każdy pownien mieć po ręką.

Pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#111789

są w sieci chyba bardziej szczegółowe

Vote up!
0
Vote down!
0
#112151

Ktoś kto planował... nie mógłby pozostać niezadowolony z faktu, że plan został wykonany. 

 

Szczęśliwy Komorowski udowadnia swoim postępowaniem jak bardzo jest RAD,że wszystko mu idzie tak gładko. Internował krzyż z Krakowskiego Przedmieścia, przywrócił do łask jako swego doradcę Oprawcę gienierała Jaruzelskiego, wyrzucił do rezerwy kadrowej ks.płk.St. Żarskiego za homilię w dniu 11 listopada ( to zaledwie niektóre czyny gajowego) , a przede wszystkim rozpoczął od złamania Konstytucji RP:

Przejęcie obowiązków Prezydenta dokonało się z rażącym naruszeniem przepisów Konstytucji. Biorąc pod uwagę całokształt okoliczności wydarzeń z tragicznego 10 kwietnia 2010, uzasadnionym jest podejrzenie, iż doszło w Polsce do faktycznego zamachu stanu z uzurpacją władzy Prezydenta przez Marszałka Sejmu RP.

Marszałek Sejmu RP, Bronisław Komorowski przejął obowiązki Prezydenta na mocy art. 131 pkt. 2 Konstytucji, który enumeratywnie wylicza przypadki objęcia przez Marszałka Sejmu obowiązków Prezydenta. Należą do nich:



1) śmierć Prezydenta Rzeczypospolitej, 

2) zrzeczenie się urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej, 

3) stwierdzenie nieważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej lub innych przyczyn nieobjęcia urzędu po wyborze, 

4) uznanie przez Zgromadzenie Narodowe trwałej

 

 niezdolności Prezydenta Rzeczypospolitej do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia, uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów ustawowej liczby członków Zgromadzenia Narodowego, 

5) złożenie Prezydenta Rzeczypospolitej z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu.

 



Przejęcie obowiązków przez Marszałka Sejmu zostało ogłoszone publicznie dn. 10 kwietnia 2010 około południa. Pierwsze czynności faktyczne dokonane na mocy upoważnień od Marszałka Sejmu pełniącego obowiązki Prezydenta RP (m.in. ogłoszenie żałoby narodowe) zostały wykonane przed godziną 14.



W czasie, w którym Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski formalnie i faktycznie przejmował obowiązki Prezydenta RP na mocy art. 131 pkt. 2 Konstytucji RP nie nastąpiło jeszcze formalne stwierdzenie zgonu Prezydenta Rzeczypospolitej, Jego Ekscelencji Lecha Kaczyńskiego. Zarówno z litery, jak i z ducha prawa (panował wtedy jeszcze ogromny chaos informacyjny i pojawiały się sprzeczne informacje

 

 o osobach, które mogły przeżyć katastrofę lotniczą w Smoleńsku) Pan Prezydent Kaczyński był w tych godzinach osobą zaginioną.

 

 

 

Zostawiam 10.

Pozdrawiam

____________________________

"Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów!-serce orle i wzrok orli ku przyszłości."-Prymas Tysiąclecia St.Wyszyński

Vote up!
0
Vote down!
0
#111841

pan prezydent nie kreuje się na giganta intelektu

Vote up!
0
Vote down!
0
#112160

a jak przerażające w swojej wymowie. Jednak, po sporadycznych wizytach(częsciej już nie mam zdrowia), na gadzinówkach, typu Onet czy WP, dochodzę do wniosku,że "młodzi wykształceni z WM", są kompletnie nie reformowalni. Oni po prostu zainwestowali w Tusku wszystko. łącznie z więzami rodzinnymi czy towarzyskimi. dla nich nie ma odwrotu. Tylko wojna, niestety w sensie dosłownym.

Vote up!
0
Vote down!
0
#111843

ciekaw jestem jak przyjmują to ludzie zza granicy, jaki byłby np odbiór podobnego tekstu przez anglojęzycznych

Vote up!
0
Vote down!
0
#112152

Punkt nr2 to lipa.
Sugerujesz jakoby w nim, że nie było zamachu.
Powinieneś tu wspomnieć o filmie Miendereja, bowiem jest to bardzo ważny czynnik w sprawie smoleńskiej tragedii i o tym ,że polska prokuratura do dzisiaj nie potrafi stwierdzić kto i do kogo strzelał na filmie, a także kto wypowiadał słowa w języku polskim.
Czy to aż tak trudne?

Fakt śmierci wszystkich pasażerów Tupolewa jest tryumfem POlszewii o czym wspominasz w punkcie nr7, ale powinieneś też tam dodać o dziwnych przeszukaniach mieszkań zabitych polityków i o zniknięciu ich osobistych rzeczy w postaci laptopów np.
To jest bardzo ważne w sprawie, bowiem gdy to czyniono, to jeszcze nie było potwierdzenia, iż wszyscy zginęli.
Pamiętam ten dzień dokładnie.

W punkcie nr17 piszesz, że doszło do rozłamu w partii opozycyjnej.
Moim zdaniem nie nastąpił żaden rozłam.
Partię opuściło kilku renegatów będących wcześniej jak się okazuje w konszachtach z Palikotem, a dzisiaj popierających PO.
Nie ma tu mowy o rozłamie, a jedynie o ujawnieniu się dywersantów.
Migalski zapoczątkował "erę listów otwartych", Kluzikowa przejęła pałeczkę i jestem skłonny twierdzić, że to jeszcze nie koniec podobnych niespodzianek, ale to tylko wzmocni PiS.
Scenariusz działań tych zdrajców zakładał co innego, ale wyszło jak wyszło.

Dodam, że bardzo łagodnie wypowiadasz się w ostatnim punkcie swojego wyszczególnienia.
Wizyta o której tam wspominasz, to oficjalny powrót do PRL pod wodzą łajzy jaruzela i kanalii gajowego.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#111924

odnośnie pkt2, ani nie sugeruję, że zamach był, ani że go nie było. Mówię o najbardziej prawdopodobnym, moim zdaniem, wariancie. O tzw filmie Mendrieja nie wypowiadam się. Jest na ten temat dużo kontrowersji.
O przeszukaniach mieszkań niektórych polityków rzeczywiście można dodać. Podobnie jak o sprzęcie delegatów.

Rozłam to rozłam, reszta to emocje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#112158

poza oczywiście zdruzgotanym nie tylko personalnie PIS'em!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#111922

ciekawe jak nam będzie się układać pod tymi rzadami.
Na razie podwyżka podatków i droższy gaz.

Vote up!
0
Vote down!
0
#112159