Toruńska Geotermia?… a cóż to takiego? (cz.2/3)

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

Zarys historii geotermii

Wykorzystanie ciepła geotermalnego ma ponad 1000-letnią historię.

Już w IX wieku Islandczycy używali wód geotermalnych do gotowania posiłków. Wcześniej, bo w starożytności ciepłe wody wypływające na powierzchnię Grecy i Rzymianie wykorzystywali do kąpieli, ze świadomością pozytywnego wpływu balneologii na zdrowie. W okolicach Reykjaviku w Islandii ciepłą wodę używa się na większą skalę, bo także do ogrzewania domów i szklarni już od roku 1930. Obecnie ciepłownictwo geotermalne przybiera przemysłową skalę m. in. we Francji, Włoszech, na Węgrzech i w Niemczech, szczególnie w części wschodniej. Kraje te bowiem odchodzą od budowy kolejnych elektrowni jądrowych, a obecnie pracujące będą sukcesywnie zamykać z uwagi na wysokie koszty paliwa jądrowego (wzbogacony uran), na olbrzymie problemy ze składowaniem odpadów promieniotwórczych oraz ze względu na bezpieczeństwo.

Zatem na pierwszy „rzut oka” wydaje się niezrozumiałe, dlaczego „platformersi” z uporem maniaka upierają się, że pobudują elektrownię jądrową w Polsce, a Aleksander Grad z uposażeniem 110 tys. złotych ma ją wybudować. Ale jest to odrębny temat, którym się wkrótce zajmę na blogu.

Pierwsza próba wykorzystania ciepła geotermalnego do produkcji energii elektrycznej miała miejsce we włoskiej miejscowości Lardello w 1913 roku. Wydobywana spod ziemi para wodna uruchamiała turbiny, wytwarzając prąd. Wówczas moc elektrowni wynosiła 250 MW (megawatów). Obrazowo przedstawiając wielkość tej energii nadmienię, że można nią zasilić 100-tysięczne miasto. Elektrownia działa do dzisiaj, a ostatnio jej moc rozbudowano do 420 MW . Podobnie wykorzystuje się gorącą parę wodną w Północnej Kalifornii w tzw. Dolinie Gejzerów, na Islandii, w Japonii i wielu innych miejscach na świecie. Islandzkie zasoby energii cieplnej przekonwertorowane na energię elektryczną są w tej postaci nawet sprzedawane na Wyspy Owcze i do Północnej Szkocji.

Znacznie powszechniejszą postacią energii geotermalnej jest ciepło zawarte w wodzie występującej w głębi górotworów, niekiedy wypływającej samoczynnie na powierzchnię. W Polsce wody geotermalne znane były od X wieku i wykorzystywane w niektórych uzdrowiskach: Lądku Zdroju od X-XI w., w Cieplicach Zdrój od roku 1281, Ciechocinku od XII wieku, a w sposób nowoczesny od 1836 r., także w Jaszczurówce koło Zakopanego (od 1844 r.), Iwoniczu Zdrój i Rabce (od XIX w). Obecnie spośród 36 czynnych uzdrowisk – 8 dysponuje wodami geotermalnymi.

Od lat 80. minionego stulecia zakrojono na szeroką skalę badania geologiczne na obszarze Polski. Protoplastą tych badań była wybitna postać – prof. Julian Sokołowski (1932- 2004), bez którego trudno by było mówić o obecnych sukcesach polskiej geotermii. Temu wybitnemu naukowcowi poświęcę w listopadzie odrębny artykuł w ósmą rocznicę Jego śmierci.

Gwałtowny rozwój energetyki opartej o ciepło geotermalne nastąpił na świecie ponad 30 lat temu. W Polsce w tym czasie badania wód geotermalnych prowadzono pod kątem zastosowań do celów leczniczych i rekreacyjnych. Jednym ze skutków było uruchomienie w Zakopanem na zboczach Antałówki basenu kąpielowego, w którym woda ma temperaturę 36,0ºC. Podczas głębienia otworu badawczego w miejscowości Bańska na Podhalu stwierdzono występowanie wód geotermalnych. Udokumentowane w 1982 roku zasoby pozwoliły na podjęcie prac w kierunku wykorzystania tego ciepła do celów grzewczych, zresztą z pozytywnym skutkiem, a Przedsiębiorstwo „Geotermia Podhalańska” eksploatuje na zasadach komercyjnych to ciepło. Owa komercyjność spowodowała, że w świat poszła wieść, iż ta energia geotermalna wcale nie jest taka tania, jak zapowiadali fachowcy. No,… ale „hien” ci u nas dostatek, bo najłatwiej „przykleić się” tam, gdzie bez pracy leci… kasiora. Ciepłem tym ogrzewa się ponad 200 domów prywatnych oraz obiekty publiczne. Natomiast z odwiertu w Szaflarach ciepłem zasilana jest znaczna część Zakopanego.

Zgodnie z przyjętymi międzynarodowymi zobowiązaniami, Polska do 2010 roku powinna wyprodukować 7,5%, a do 2020 roku 20-30% użytkowanej energii z zasobów odnawialnych. Dziś jest to nierealne! Aby ten cel osiągnąć, powinniśmy wykorzystać dwa najzasobniejsze narodowe źródła czystej energii: geotermię i biomasę. Szczególną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym winna mieć energia geotermiczna (gorące wody, gorące skały), której zasoby tylko do głębokości 3 tys. metrów przekraczają przeszło 150 razy nasze roczne potrzeby!

Wychodząc naprzeciw narodowym potrzebom w zakresie ograniczania importu paliw, dywersyfikacji nośników energii oraz wytwarzania koniecznej czystej energii, Fundacja Lux Veritatis uzyskała koncesję geologiczną na badania, eksploatację i wykonanie odwiertu badawczego na terenie kompleksu Polonia in Tertio Millennio (Polska w Trzecie Tysiąclecie) w Toruniu, w 2007 r. zaś uzyskała dofinansowanie na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Niestety, obecny rząd nie dostrzega tych problemów, nie przestrzega podpisanych zobowiązań i zerwał jednostronnie tę umowę. O tym haniebnym zachowaniu się Tuska już pisałem.

Należy podkreślić, iż wieloletnie badania geologiczne województwa kujawsko-pomorskiego pod względem wykorzystania geotermii przez różne zespoły badawcze, w szczególności zespół profesora Juliana Sokołowskiego potwierdziły, że obszar ten należy do najzasobniejszych i najkorzystniejszych w Polsce. Projekt Geotermii Toruńskiej powstał z uwagi na potrzeby gospodarcze, ekonomiczne i ekologiczne Polski. Ma on pokazać, że w Polsce można i należy bezwzględnie korzystać z geotermii, jak w wielu innych krajach Europy i świata, gdzie jest ona priorytetem, energetyką XXI wieku.

Mapa temperatur złóż geotermalnych W Polsce na głębokości 3000 metrów wygląda imponująco. Energetyką geotermalną w Polsce w zakresie prac projektowo-badawczych oraz wdrożeniowych zajmuje się Centrum Podstawowych Problemów Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Stowarzyszenie naukowe Polska Geotermalna Asocjacja zajmuje się popularyzacją i promocją zagadnień energetyki geotermalnej. Od 1995 roku obie te instytucje organizują kursy Polskiej Szkoły Geotermalnej, organizowane w miejscach istniejących, projektowanych, bądź przewidywanych przedsięwzięć wykorzystujących ciepło z wnętrza Ziemi. W kursach uczestniczą przedstawiciele zainteresowanych instytucji, administracji samorządowej, służb ochrony środowiska itp. Na eksponowanej tu mapie Polski określono temperatury złóż geotermalnych.

C.d.n...

0
Brak głosów

Komentarze

nadzwyczaj ciekawe!

Vote up!
1
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#278244

Bez względu przy jakiej miedzy
Leży źródło, mądrość ludziom niosąca
Na wskroś jej spragnionych przesiąkająca
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#278598

gość z drogi

i dlatego takie jest nasze "nieszczęscie",że jedni chcą nas zniszczyć,a inni skolonizować

10 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#278616