Uproszczenie struktur spółek

Obrazek użytkownika Bacz
Gospodarka

Spółki nie powinny być właścicielami spółek. Nadzór właścicielski w przypadku piętrowej struktury spółek staje się iluzoryczny, co otwiera prostą drogę do nadużyć. Prawo powinno zmuszać do upraszczania struktur właścicielskich spółek. W szczególności powinien być zakaz trwałego posiadania spółki przez spółkę (oprócz instytucji finansowych statutowo posiadających spółki i udziały w spółkach). Jeśli spółka kupi spółkę to powinna niezwłocznie przystąpić do uproszczenia struktury: albo poprzez wcielenie kupionej spółki albo poprzez wydanie kupionej spółki właścicielom - osobom fizycznym. Gdyby zarząd zwlekał z upraszczaniem struktury, powinien podlegać odpowiedzialności karnej za stwarzanie sytuacji korupcyjnej.

Dopisane 10.09.2009

Aby każdej spółce zapewnić bezpośrednią kontrolę właścicielską osób fizycznych, należy przyjąć zasadę, że fundusze i inne instytucje finansowe mogą posiadać w sumie tylko mniej niż połowę udziałów w spółce. Przedstawiciele tych funduszy nie powinni mieć prawa głosowania na walnych zgromadzeniach właścicieli spółki - mogą tylko zgłaszać opinie na zgromadzeniach i pobierać dywidendę.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

a jak wtedy działałałyby bardziej  złożone organizmy gospodarcze jak giełda, fundusze inwestycyjne itd.... Jak miały odbywać się inwestycje zagraniczne?

Czy propozycja "uproszczenia" struktury własnościowej ma dotyczyć tylko Polski?

Jesli tak, równym krokiem dołączymy do KRLD;)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

andygo

#30643

Na początek należy uprościć strukturę spółek, które mają siedzibę w Polsce. Jednocześnie należy nalegać na inne państwa aby podobne antykorupcyjne prawo wprowadziły u siebie. Fundusze, tak jak pisałem, mogły by mieć spółki.

Bacz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam. Bacz

#30648