ład międzynarodowy

Obrazek użytkownika RP
Idee

Francis Fukuyama palnął bzdurę tysiąclecia! Żadna historia się nie skończyła. Wręcz przeciwnie – przeobrażenia dokonują się z większą, niż w minionych wiekach, dynamiką. Zwróćmy uwagę na to, że długi szereg poprzedzających nas pokoleń żył w Europie, której ład był ustalony na długie dziesięciolecia. Bywało, że porządek ustanowiony na jakiejś międzynarodowej konferencji, trwał niezmiennie przez...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Pisząc o XXI wieku jako stuleciu Azji dokonuje się pewnego uproszczenia. Pomija się państwa, które już teraz odgrywają istotną rolę w świecie. A będą odgrywać jeszcze większą. Lekko zapomnianym krajem jest m.in. Brazylia. Tymczasem, jest to nie tylko najludniejszy kraj Ameryki Południowej, ale także największa gospodarka regionu.

Dziesiąta gospodarka świata

Produkt krajowy brutto Brazylii...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Epicentrum globalizacji określane jest coraz częściej mianem Islandii nad Tamizą . Kryzys finansowy mocno uderzył w londyńskie City, zadając poważny cios Wielkiej Brytanii.

O ile scenariusz islandzki, gdzie państwo de facto zbankrutowało, majaczy nadal daleko za horyzontem, bez wątpienia na śmietnik historii udaje się brytyjska mocarstwowość .

Nawet gdyby kryzys skończył się jutro i od tego...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Kryzys finansowy, któremu próbują obecnie zaradzić Stany Zjednoczone oraz Europa może w konsekwencji doprowadzić nie tylko do zmian w światowych finansach, ale także - a może przede wszystkim - do zmiany porządku politycznego. W czasach dobrobytu i dynamicznie rosnącego PKB temat korekty światowego układu sił był podnoszony raczej nieśmiało. W dobie finansowego kataklizmu zmiany mogą zostać...

0
Brak głosów