ZIELNIK W TELEFONIE
„Czyj to liść?” to wyjątkowa aplikacja na smartfony wydana przez Lasy Państwowe. Powstała ona z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z botaniką.
Liście drzew są jak wizytówki pozostawione przez drzewa i krzewy, dzięki nim można dotrzeć do właścicieli. O ile, odróżnienie sosny od świerka większości nie przysparza dużego problemu, to grabu od buka już może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego główną funkcją aplikacji jest elektroniczny klucz do rozpoznawania wybranych, najpopularniejszych polskich drzew i krzewów. Odpowiadając na kilka łatwych pytań, można szybko ustalić, z jakim gatunkiem mamy do czynienia.
Pomysł na projekt aplikacji narodził się przy okazji planowania działań promujących współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, a parkami narodowymi. W tym roku Lasy Państwowe z funduszu leśnego dofinansują parki narodowe na rekordową kwotę 65 mln zł. To ponad dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Środki te zostaną przeznaczone na hodowlę sadzonek, pielęgnację młodników i odnawianie lasu.
Dzięki środkom przekazanym przez LP zalesiona powierzchnia w parkach narodowych znacząco wzrośnie. Drzew będzie przybywać. I to o drzewach, czyli o tym, co najczęściej łączy lasy i parki, jest aplikacja.
„Czyj to liść?” ma trzy podstawowe funkcjonalności:
- praktycznego klucza do oznaczenia 26 wybranych, najczęściej spotykanych gatunków, przy pomocy którego krok po kroku można zidentyfikować krzew lub drzewo;
- miniatlasu zawierającego krótką charakterystykę gatunków, ciekawostki, najistotniejsze cechy, a także ich zdjęcia;
- możliwość ułożenia własnego „e-zielnika”: katalogu fotografii drzew i krzewów napotkanych i rozpoznanych na leśnych szlakach.
Twórcy aplikacji skupili się na tych cechach, dzięki którym najłatwiej i z dużym prawdopodobieństwem można zidentyfikować dany gatunek. Mają nadzieję, że okaże się onapraktycznym narzędziem i w rezultacie niezastąpionym współtowarzyszem wędrówek po leśnych i parkowych szlakach
.
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.trees&hl=pl
http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/najpopularniejsze-gatunki-juz-w-komorce
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 704 odsłony