Zapomniany pas słucki, zapomniane Powstanie Słuckie.

Obrazek użytkownika Wojciech z Wrocławia
Wideo

Z czym kojarzy się przeciętnemu Polakowi Słuck? Może z pasem słuckim. Był to pas długi od 3 do 4,5 m, szeroki na 40 cm noszony przez polską szlachtę do kontusza. Początkowo pasy kontuszowe sprowadzano z zagranicy, pierwsze polskie wytwórnie tych pasów powstały w XVII wieku. Znanym ośrodkiem produkcji był Słuck i z czasem pasy kontuszowe zostały nazywane pasami słuckimi.
A czy słyszeliście może o „Słuckim zbrojnym czynie”? Jest to historia mieszkańców Słucka potomków obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, którzy po traktacie ryskim zostali oddani w łapy sowietów. Stało się to dzięki temu że skład delegacji polskiej w Rydze zdominowała endecja która zgodnie z zasadami sformułowanymi przez Romana Dmowskiego była przeciwna koncepcji federacyjnej Józefa Piłsudskiego, preferując bezpośrednie wcielenie terenów etnicznie mieszanych dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów w skład odrodzonego państwa polskiego i Rosji bolszewickiej.
Oto gorzka i nieznana historia opowiedziana przez potomków jednego z Obojga Narodów. Mam nadzieję że ich język na tyle podobny do naszego nie utrudni Wam odbioru tych filmów:




Brak głosów