Projekt o zakazie agitacji w kościołach do komisji

Obrazek użytkownika Szary kot
Artykuł

http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,20029,projekt-ws-zakazu-agitacji-w-kosciolach-do-komisji.html

Sejm nie poparł w piątkowym głosowaniu wniosków o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu zmian w Kodeksie wyborczym, który wprowadza zakaz agitacji wyborczej na terenie kościołów i w miejscach kultu religijnego innych związków wyznaniowych. Projekt trafił do komisji.

Za odrzuceniem projektu zagłosowało 203 posłów, 236 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. W związku z odrzuceniem wniosku, projekt został skierowany do komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

Uzasadniając projekt podczas środowej debaty Dariusz Joński (SLD) mówił, że powstał on pod wpływem sugestii wyborców Sojuszu, osób wierzących, które "mają dość polityki w kościołach", a także po to, aby "uwolnić polski Kościół od polityki". "W Polsce obowiązuje zasada rozdziału Kościoła od państwa. Niestety, wielokrotnie byliśmy świadkami tego, kiedy strona kościelna bezpośrednio angażowała się po stronie niektórych polityków, ale również partii politycznych. Takie działania miały miejsce również podczas kampanii wyborczych" - uzasadniał poseł Sojuszu.

W debacie za skierowaniem projektu do dalszych prac opowiedział się Robert Kropiwnicki (PO), który określił go jako "interesującą propozycję". Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby: PiS i Solidarnej Polski. "Ten pomysł to tylko i wyłącznie zagrywka PR-owska, ukłon do własnego elektoratu" - oceniła Małgorzata Sadurska (PiS). Zdaniem Beaty Kempy (SP) propozycja SLD zbyt daleko ingeruje w zasadę wolności słowa.

Eugeniusz Kłopotek (PSL) skrytykował projekt. Jak ocenił, jest on "kompletnie skopany". "Jest to propozycja zła, bo gdybyśmy teoretycznie przyjęli taki zapis, to tak naprawdę otwieramy pole do kompletnego rozjazdu w tym zakresie, co może być agitacją wyborczą, co nią nie może być i gdzie ją można uprawiać" - uważa Kłopotek.

Andrzej Rozenek (TR) apelował z kolei do SLD, by "nie wtrącał się" w sprawy Kościoła. "Jak słucham towarzyszy katolików z SLD, to rozumiem, że ich strasznie boli to, że w Kościele jest polityka. Towarzysze-katolicy z SLD, jest na to jedna rada: musicie swój Kościół zmieniać od środka, nie metodami państwowymi, bo mamy art. 25 konstytucji, który mówi o autonomii państwa i Kościoła, tylko wewnętrznymi metodami waszego Kościoła" - mówił Rozenek.

Kodeks wyborczy w obecnym kształcie (art. 108) zabrania prowadzenia agitacji wyborczej m.in. na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej, sądów, jednostek wojskowych, a także zakładów pracy, jeśli w swym sposobie i formie zakłóca ona normalne funkcjonowanie tych zakładów. SLD chce do art. 108 dodać punkt, zgodnie z którym agitacja byłaby niedopuszczalna też "na terenie kościołów i miejscach kultu religijnego innych związków wyznaniowych". Za złamanie zakazu prowadzenia tam agitacji groziłaby grzywna, identyczna jak w przypadku pozostałych miejsc, o których mówi Kodeks wyborczy.

Brak głosów

Komentarze

http://wpolityce.pl/wydarzenia/67794-lewicowy-knebel-dla-kosciola-przepychany-w-sejmie-bp-polakkosciol-ma-prawo-wypowiadac-sie-na-tematy-spoleczne

Vote up!
0
Vote down!
0
#416592

jak Miller wyobraża sobie działanie takiego prawa? Księża będą mu podsyłać kazania do cenzury????
A poza tym, czyżby chciał renegocjować konkordat???
...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#416593

Nie trzeba tu wielkiej wyobraźni ;-)!

Jeśli agituje np. ksiądz Sowa, to nie agituje.

Jeśli nie agituje np. ksiądz Małkowski, to agituje.

Proste, prawda ;-)? A specjaliści z Urzędu d/s Wyznań jeszcze żyją... :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#416594

To jest niekonstytucyjne. Jeżeli jest rozdział Kościoła od Państwa, to jak owo państwo może ingerować w treści nauczania w kościołach? Jeżeli będzie kandydował złodziej, a ksiądz przypomni w kazaniu przykazanie "Nie kradnij", to co? Zamkną księdza, czy zamordują, jak Księdza Jerzego? A jeżeli chce posłem być kurwiszon albo jakieś seksualne nie-wiadomo-co, i powie ksiądz "Nie cudzołóż" - to co? Ukarać księdza, oskarżyć o pedofilię, zaszczuć na śmierć? Jeżeli też ta poprawka jest odpowiedzią na jakieś głosy wyborców SLD, to dlaczego owo SLD milczy w sprawie podpisów wyborców w kwestii sześciolatków. Tu ignoruje się milion podpisów, a -kiedy chodzi o kaganiec dla Kościoła- wystarczą nieokreślone "głosy wyborców". Do dupy z taką "demokracją" - tyle Wam powiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#416595

Więc jego paplanina jak widać kiepsko wypadła
Skoro nawet Rozenek jest w temacie zgorszony
Co mnie dziwi, bo nie jest opłacony
Jak mogli by szerzyć kłamstwa wrogowie kościoła
Widać Bóg ripostę daje , dla czerwonego koła
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#416598