List do posłów ws. zmian w ustawach o stanie wojennym i wyjątkowym
Komisje: Obrony Narodowej /OBN/, Spraw Zagranicznych /SZA/ oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ przeprowadziły pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4355).
Po zakończeniu pierwszego czytania, Komisje skierowały projekt do podkomisji nadzwyczajnej, której przewodniczącym został poseł Stanisław Wziątek (SLD).
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej - Czesław Piątas oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - Jacek Najder."
http://orka2.sejm.gov.pl/InformBKS6.nsf
List
Panie Posłanki, Panowie Posłowie,
Protestujemy przeciwko projektowi ustawy o zmianie ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, skierowanego 28.06.2011 r. do I czytania w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych , Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Projekt ten zawiera zapisy wprost zezwalające na wprowadzenie stanu wyjątkowego lub wojennego z powodu działań w "cyberprzestrzeni".
Teoretycznie mogą być to takie działania, jak:
- ataki anonimowych (zwłaszcza działających z zagranicy) hakerów zakłócające działanie serwerów z rządowymi serwisami internetowymi (może być to interpretowane jako celowe działania zmierzające do zakłócenia wykonywania przez organy państwowe ich funkcji podejmowane przez podmioty zewnętrzne w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem, zgodnie z nowo wprowadzaną definicją, zewnętrzne zagrożenie państwa);
- działalność zagranicznych internetowych serwisów umożliwiających Polakom uczestnictwo w nielegalnym nieopodatkowanym w Polsce hazardzie (może być to interpretowane jako celowe działania godzące w ważny interes gospodarczy Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem, zgodnie z nowo wprowadzaną definicją, zewnętrzne zagrożenie państwa)
- masowe naruszanie praw autorskich lub znieważanie funkcjonariuszy publicznych na forach i blogach internetowych przez internautów ukrywających swą tożsamość przy pomocy skutecznych narzędzi anonimizujących (może to być interpretowane jako szczególne zagrożenie porządku publicznego, które nie może być usunięte poprzez użycie zwykłych środków konstytucyjnych).
Ustawy o stanie wojennym oraz stanie wyjątkowym przewidują bardzo poważne ograniczenia konstytucyjnych wolności obywatelskich, takie jak wprowadzenie – w drodze rozporządzeń – cenzury prewencyjnej, kontroli treści korespondencji telekomunikacyjnej i sygnałów przesyłanych w sieciach telekomunikacyjnych, zagłuszania, kontroli poczty, godziny policyjnej, ograniczeń w poruszaniu się ludności, zakazu zgromadzeń, nakazu zaniechania działalności określonych organizacji i zakazu tworzenia nowych, ograniczeń w prowadzeniu działalności gospodarczej i edukacyjnej, ograniczeń w dostępie do informacji publicznej, a w przypadku stanu wyjątkowego także odosobnienie (internowanie) osób, co do których zachodzi podejrzenie, że pozostając na wolności będą prowadziły działalność zagrażającą np. porządkowi publicznemu.
Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek działania w cyberprzestrzeni, które racjonalnie mogłyby być powodem do wprowadzenia takich ograniczeń. Uzasadnienie do nowelizacji nie podaje ani jednego konkretnego przykładu.
Ogólnikowe wskazywanie na "liczne ataki hakerów na różnego rodzaju instytucje o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa i społeczeństwa", które "mogą być niezwykle groźne, bowiem w ich efekcie może dojść do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu państwa, w tym jego struktur i gospodarki" nie przekonuje, dlaczego do walki z takimi atakami niezbędne są ograniczenia wolności obywatelskich w ramach stanu wojennego czy wyjątkowego.
W związku z tym jako zaniepokojeni obywatele domagamy się wycofania projektu.
(Podpis)
Apel o zwrócenie się swoich lub znajomych posłów (jeśli są tacy) o to, by zgodnie z art. 70a Regulaminu Sejmu wnieśli do tych komisji wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w odniesieniu do tego projektu ustawy (z tym, że ewentualna uchwała o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może zostać podjęta dopiero po zakończeniu pierwszego czytania projektu, ale przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania): http://www.sejm.gov.pl/prawo/regulamin/kon7.htm
Oficjalne adresy mailowe posłów to:
marek.biernacki@sejm.pl,
janusz.dzieciol@sejm.pl,
waldy.dzikowski@sejm.pl,
jacek.falfus@sejm.pl,
lukasz.gibala@sejm.pl,
artur.gorski@sejm.pl,
roman.kaczor@sejm.pl,
jozef.klim@sejm.pl,
slawomir.klosowski@sejm.pl,
wojciech.kossakowski@sejm.pl,
jacek.krupa@sejm.pl,
mieczyslaw.luczak@sejm.pl,
krystyna.lybacka@sejm.pl,
barbara.marianowska@sejm.pl,
jaroslaw.matwiejuk@sejm.pl,
konstanty.miodowicz@sejm.pl,
pawel.olszewski@sejm.pl,
pawel.orlowski@sejm.pl,
miroslaw.pawlak@sejm.pl,
stanislaw.pieta@sejm.pl,
jacek.pilch@sejm.pl,
piotr.polak@sejm.pl,
stanislawa.przadka@sejm.pl,
grzegorz.raniewicz@sejm.pl,
ireneusz.ras@sejm.pl,
adam.rogacki@sejm.pl,
dorota.rutkowska@sejm.pl,
malgorzata.sadurska@sejm.pl,
edward.siarka@sejm.pl,
jaroslaw.stolarczyk@sejm.pl,
andrzej.sztorc@sejm.pl,
piotr.vandercoghen@sejm.pl,
piotr.wasko@sejm.pl,
jan.widacki@sejm.pl,
jaroslaw.wojciechowski@sejm.pl,
slawomir.worach@sejm.pl,
tadeusz.wozniak@sejm.pl,
marek.wojcik@sejm.pl,
waldemar.wrona@sejm.pl,
stanislaw.wziatek@sejm.pl,
jaroslaw.zielinski@sejm.pl,
waldemar.andzel@sejm.pl,
andrzej.betkowski@sejm.pl,
antoni.bladek@sejm.pl,
jerzy.budnik@sejm.pl,
renata.butryn@sejm.pl,
ludwik.dorn@sejm.pl,
mariusz.kaminski@sejm.pl,
antoni.macierewicz@sejm.pl,
henryk.mlynarczyk@sejm.pl,
czeslaw.mroczek@sejm.pl,
stanislaw.olas@sejm.pl,
marek.opiola@sejm.pl,
marek.polak@sejm.pl,
jakub.rutnicki@sejm.pl,
dariusz.seliga@sejm.pl,
izabella.sierakowska@sejm.pl,
witold.sitarz@sejm.pl,
bozena.slawiak@sejm.pl,
andrzej.smirnow@sejm.pl,
pawel.suski@sejm.pl,
cezary.tomczyk@sejm.pl,
zbigniew.wojciechowski@sejm.pl,
michal.wojtkiewicz@sejm.pl,
jadwiga.zakrzewska@sejm.pl,
marek.borowski@sejm.pl,
beata.bublewicz@sejm.pl,
bozenna.bukiewicz@sejm.pl,
andrzej.cwierz@sejm.pl,
andrzej.galazewski@sejm.pl,
andrzej.halicki@sejm.pl,
tadeusz.iwinski@sejm.pl,
karol.karski@sejm.pl,
marek.krzakala@sejm.pl,
jan.kuriata@sejm.pl,
tomasz.latos@sejm.pl,
tomasz.lenz@sejm.pl,
adam.lipinski@sejm.pl,
dariusz.lipinski@sejm.pl,
krzysztof.maciejewski@sejm.pl,
maciej.orzechowski@sejm.pl,
pawel.poncyliusz@sejm.pl,
jan.rzymelka@sejm.pl,
jaroslaw.sellin@sejm.pl,
anna.sikora@sejm.pl,
michal.szczerba@sejm.pl,
robert.tyszkiewicz@sejm.pl,
tadeusz.wita@sejm.pl,
stanislaw.witaszczyk@sejm.pl,
stanislaw.zelichowski@sejm.pl
Do komisji wysyła się maile przez formularze na stronach:
http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS6.nsf/JK1?OpenForm&ASW
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1804 odsłony
Komentarze
Blogmegia24 i Maryla
15 Lipca, 2011 - 16:53
DZIEKI< CZAPKA Z GLOWY >faxe
faxe