Piastowski Śląsk, polski Śląsk, niemiecki Śląsk, ruch autonomii. Coraz ostrzejszy spór o historię i przyszłość

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Posłowie sejmowej komisji ds. mniejszości narodowych rozważają m.in. nadanie tzw. językowi śląskiemu statusu języka regionalnego na Śląsku. Eskpertyza zamówiona przez Biuro Analiz Sejmowych u prof. Franciszka Antoniego Marka, pierwszego rektora Uniwersytetu Opolskiego, wywołała jednak w mediach jeszcze większe kontrowersje. Naukowiec zwrócił uwagę na fakty z historii Śląska, które dzisiaj są szerzej nieznane lub zapomniane.

Profesor znany jest nie tylko z nieprzejednanej postawy wobec prób germanizowania historii Śląska i podważania związków Ślązaków z polskością. Także traktuje ten region jako całość, a nie sprowadza go jedynie do Górnego Śląska, czy też aglomeracji górnośląskiej. Takie ograniczone podejście zdarza się często zarówno tzw. autonomistom śląskim, jak i drugiej stronie sporu o ten region.

Prof. Marek zwraca uwagę przede wszystkim na to, że śląskość związana jest z Piastami.

- Wydana w 1763 roku pierwsza pruska gazeta we Wrocławiu nadała taki tytuł pierwszemu artykułowi: „Król Pruski Fryderyk, wielki syn Piastów". Włodarze państwa pruskiego doskonale wiedzieli, jak mocno na Śląsku jest zakorzeniona legenda o wielkich i sprawiedliwych Piastach. Nie mogąc jej wymazać, chcieli za wszelką cenę ją wykorzystać. Posuwając się nawet do kłamstw - stwierdza.

Jak podkreśla, kiedy hitlerowcy chcieli usunąć ze śląskich miast nazwy ulic wiążących się z Piastami, protestowali nawet zasiedziali na Śląsku Niemcy. Naziści więc wymyślili legendę, że Piastowie byli dobrymi gospodarzami, bo byli Niemcami, a nie Polakami.

Jego zdaniem ze śląskich ludowych legend i podań wynika, że według Ślązaków Polska cały czas tam była, lecz pod niemiecką administracją. Powstania śląskie traktuje jako powstania ludowe. – Wojciech Korfanty zgodził się stanąć na czele III powstania, ponieważ wiedział, że jeżeli nie zapanuje nad gniewem Polaków, to i tak dojdzie do walki. Lepiej więc było ukierunkować Polaków i ograniczyć rozlew krwi – twierdził profesor. Sukces, bo za taki trzeba uznać wygrane powstanie, niewiele przyniósł śląskim Polakom.

W swojej opini sporządzonej dla Sejmu w sprawie proponowanych zmian ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym profesor pisze:(...)

http://rebelya.pl/post/3616/piastowski-slask-polski-slask-niemiecki-slask-r

Brak głosów