Upolitycznianie Smoleńska

Obrazek użytkownika Janko Walski
Kraj

"Upolitycznianie Smoleńska" to dzisiaj obowiązujący dla wypowiadających się członków PO/PSL/SLD/Nowoczesna/Kukiz/CiortWieCoJeszcze przekaz. Przekaz ten musiał trafić na pierwsze miejsce listy esemesowej sądząc z intensywności użycia tego sformułowania.

Kto pamięta z lat dziecięcych grę w pomidora? Polegała na tym, żeby zmusić do śmiechu tego, który na dowolne pytanie ma odpowiedzieć jednym i tym samym słowem - "pomidor". Zwykle po paru pytaniach typu "co masz zamiast nosa" gracz odpowiadający "pomidor" nie wytrzymywał i wybuchał śmiechem. Dzisiaj jest to gra obowiązkowa dorosłych - części sfery publicznej. W nowej wersji  "pomidora" zastąpiło słowo "upolitycznienie". Jest tylko pewna różnica - nikt nie wybucha smiechem, bo po pierwsze, cała gra jest ustawiona pod Matrix, a poza Matrixem śmiech zastępuje konsternacja. Co innego może być skoro:

przypominanie o skandalicznym zachowaniu rządzących, służb i mediów po incydencie gruzińskim - upolitycznienie
remont w zakładach pod nadzorem FSB  - upolitycznienie
rozdzielenie wizyt - upolitycznienie
zmieniające się jak w kalejdoskopie podstawowe informacje dotyczące tragedii - upolitycznienie
absurdalność raportów MAK-Millera (nieumiejący latać piloci, pijany generał, infantylny prezydent) - upolitycznienie
Prace niezależnych ekspertów - upolitycznienie
powołanie komisji sejmowej - upolitycznienie
trauma rodzin ofiar - upolitycznienie
całkowicie niezgodne z rzeczywistością opisy ciał, ich zamiana w trumnach - upolitycznienie
zatajenie informacji o zamianie ciał - upolitycznienie
pancerna brzoza - upolitycznienie
100g - upolitycznienie
rozrzut szczątków - upolitycznienie
brak BORu - upolitycznienie
podmiana zeznań kontrolerów - upolitycznienie
ukrycie TAWS #38 - upolitycznienie
spreparowane zapisy rejestratorów - upolitycznienie
szczątki przed pancerną brzozą - upolitycznienie
ekspertyza instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie - upolitycznienie
konferencja smoleńska - upolitycznienie
obecność trotylu na próbkach - upolitycznienie
analiza toru wskazująca przelot nad brzozą - upolitycznienie
Antoni Macierewicz - upolitycznienie
miesięcznice i rocznice - upolitycznienie
pamięć o ofiarach - upolitycznienie
domaganie się uczczenia ofiar - upolitycznienie
domaganie się prawdy - upolitycznienie

Sikorski wysłał sms - upolitycznienie*
....

Nasuwa się proste pytanie: co znaczy słowo "upolitycznienie"?

 

* przeniesione z innego forum z komentarza blogera NASZ_HENRY (z podziękowaniami)

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.6 (głosów:11)

Komentarze

np.w kontekście Smoleńska, który po prostu jest polityczny w sposób naturalny - nie można mówić o śmierci urzędującego prezydenta państwa podczas pełnienia obowiązków państwowych jako o sprawie niepolitycznej. W tym przypadku nie trzeba nawet argumentu,  że tragedia zdarzyła się w niewyjaśnionych okolicznościach i na terenie innego państwa. Zginął prezydent, zginęła generalicja, urzędnicy państwowi i już tylko te fakty sprawiają, że Smoleńsk to sprawa polityczna. 

Nie da się "upolityczniać" czegoś co w  swej istocie już jest polityczne. I tego trepy z Platformy Obywatelskiej nie przyjmują do wiadomości. Dla nich - zginął jakiś kartofel i nie ma czym sobie zawracać głowy. Traktowali za życia Prezydenta Kaczyńskiego jak psa, tak traktują wciąż - 6 lat po Jego śmierci.

To jest nie do przyjęcia, to ich dyskwalifikuje w każdej sferze - jako polityków i jako gatunek homo sapiens. 

Podobnie jest z wyrodkami z Czerskiej i Wiertniczej, które przez 6 lat stały i wciąż stoją murem za tymi "politykami"...

 

Pozdrawiam.

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1511010

zgodnie z pierwotnym znaczeniem. Mamy do czynienia z manipulacją piętrową. Polega na wykorzystaniu pomieszanego języka. Latami gotowano słowo "polityka" w wielkim kotle z fekaliami by nabrało nowego znaczenia i zapachu. Teraz to słowo słuzy jako czynnik wartościujący negatywnie, praktycznie wykluczający.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

JW

#1511011

Obecnie słowo polityka ma poniekąd znaczenie pejoratywne. Wg dawnych norm znaczeniowych, słowo polityka było pojęciem mówiącym o sztuce rządzenia, której celem nadrzędnym było dobro wspólne. Zatem w epoce obecnej opaczne rozumienie słowa wynika z wszechobecnego posługiwania się nowomową czego efekty obserwujemy w całej tfu! okazałości.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janina otęska

#1511034

W języku elyty panysw3a z dykty czyli III RP - upolitycznienie- oznacza mówienie prawdy o jej głupocie, zakłamaniu, matactwach, złodziestwach i zdradach...arcyboleśnie proste...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1511031

oczywiście, jest jeszcze tańczenie na grobach, lub gra ofiarami. Takie oklepane kalki gadzinówek z lat 70tych.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1511047

No to postawię tę "kropkę nad "i". Mam tyle lat, że pamiętam czasy schyłku rządów komunistów (lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia). Propaganda upadającego komunizmu przez wiele lat sugerowała na różne sposoby, że polityka to coś niemoralnego, bezwzględnego i "brudnego". Więc należy szanować tych którzy poświęcają się dla mas nurzając się w tym amoralnym gównie. Pewnien oddźwięk tych sugestii dostrzegam nawet w serialu "Alternatywy 4" w wypowiedziach towarzysza Winnickiego. Ale te stwierdzenia, istniejące w mojej pamięci,  pochodzą od osób rzeczywistych, nie postaci fikcyjnych. "Upolitycznienie" i "odpolitycznienie" to słowa-wytrychy i sformułowania-wytrychy (to z kolei cytat z Melchiora Wańkowicza) które, jeśli nawet kiedyś miały pozytywne znaczenie, takie znaczenie dawno mieć przestały. I tak (niestety) jak skądinąd kiedyś pozytywne symbole sierpa i młota czy swastyki powinny być zapomniane. Bo użyto ich w zbrodniczym celu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1511096

Upolitycznienie występuje w kontekście oceny takich poczynań oddanie śledztwa Rosjanom. Fatalne sformułowanie.Decyzją polityczną mogłoby być wybranie konkretnej drogi czy dróg dyplomatycznego postępowania w sytuacji gdy Rosjanie uniemożliwiają zebranie materiału dowodowego czy w inny sposób utrudniają.Taką decyzję można oceniać w kategoriach odpowiedzialności politycznej.Istniała też możliwość utajnienia szczegółów co również kwalifikowało by się do oceny li tylko politycznej.Jednak mieliśmy do czynienia z współfałszerstwem a może i wspólnictwem w zbrodni z agitacją na rzecz wrogiego państwa a to są czyny kryminalne.Kryminalne.Tego nie należy upolityczniać nadmiernie.Tusk i inni powinni mieć przede wszystkim postawione zarzuty kryminalnej natury.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1511128