"Polacy myślą portfelem"

Obrazek użytkownika cisza
Kraj

Jeden z wspierających władze RP naukowiec, prof. Norbert Ernest Maliszewski, publicysta, wykładowca, komentator polityczny, jako ekspert ds. marketingu politycznego obwieścił w TVP Info w kontekście wyborów, że „Polacy myślą portfelem”. Byłam zaskoczona tym pogardliwym stwierdzeniem… i protestów nie widzę.

Rozumiem troskę o domowe budżety. Wiem, jak to ważne.

Jako, że TVP Info jest medium prorządowym , że wielu „czuwa” tam nad ortodoksją wypowiedzi, pomyślałam, że coś w tym jednak musi być istotnego. Czy tak jest, czy nie to trudno zbadać, ale dążenie do takiego stanu zajęło poczesne miejsce w kształtowaniu polityki, to pewne i widoczne gołym okiem.

Spośród metod socjotechnicznych ważną i skuteczną jest tzw. modelowanie myślenia i oddziaływanie na emocje człowieka pod dyktando i na zamówienie np. ekspertów ds. marketingu politycznego służących władzom, partiom, ideom etc.

Czy „myślenie portfelem”, które wg. profesora ogarnęło Polaków to skutek polityki traktującej człowieka jako podatnika i konsumenta? Pewnie tak, niestety.

Dzisiaj, w dobie chaosu i kryzysu moralnego, racjonalne myślenie i w ogóle myślenie ustępuje a nieużywany mózg powoli, z biegiem czasu zanika. Zob. fotkę:(

Piszę to z ironią, piszę jako diagnosta amator, nie jestem psychologiem, ani neurologiem ani neurochirurgiem; obserwuję rzeczywistość, jestem blisko „zwykłych ludzi”. Widzę, że w wielu społecznościach rodzi się wtórny analfabetyzm, zanik refleksji, krytycznego i racjonalnego myślenia, unikanie poważnych dyskusji, skupianie uwagi na głupotach  etc., co sprzyja dążącym do władzy manipulatorom i politykom.

Ich największym osiągnięciem byłoby – może już jest – przejęcie od nas tych ważnych funkcji na samych siebie! Na fachowców, na wybrańców! Wtedy już prosta droga do zarządzania ludzkimi decyzjami. Sposobem wpływania na decyzje „mas” są, jak wiadomo pieniądze, ten prastary sposób kupowania zwolenników. Do dyspozycji manipulatorów są też hojnie opłacane przez nich fałszywe sondaże, kolorowe i krzykliwe konwencje, hasła i gadżety…  czyli projekty – „chleba i igrzysk” w nowym wydaniu!

Czy Polacy rzeczywiście „myślą portfelem”?

Czy ten profesor powiedział prawdę i czy pieniądze zajęły już miejsce mózgów?

Jeżeli tak, to rodzi się pytanie, za ile kupili te polskie mózgi?

fot: mózg-zabawka /z sieci

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.6 (głosów:11)

Komentarze

"Widzę, że w wielu społecznościach rodzi się wtórny analfabetyzm, zanik refleksji, krytycznego i racjonalnego myślenia, unikanie poważnych dyskusji, skupianie uwagi na głupotach  etc., co sprzyja dążącym do władzy manipulatorom i politykom."

Moje spostrzeżenia są takie same.

Czasami zdarza mi się z kimś rozmawiać i odczuwać, ze ten 'ktoś" nie kontaktuje i nie rozumie o czym mówię, choć obaj(oboje) mówimy po polsku.

Widać, że nasze myślenie nie jest kompatybilne, czyli różnią nas kody kulturowo-cywilizacyjne.

Prof.F.Koneczny pisał w swoich dziełach poświęconych cywilizacjom, że nie może w jednym społeczeństwie funkcjonować(obowiązywać) pokojowo dwie lub więcej cywilizacje ze swoimi etykami, które są emanacją danej cywilizacji, bo powstaje etyczny chaos, nazywany przez Profesora harmiderem etyk, prowadzących do wojny tych etyk i zwycięstwie jednej z nich.

https://myslkonserwatywna.pl/feliks-koneczny-harmider-etyk/

Pisał to w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy istniała wielonarodowa II RP.

Po IIWŚ wmawiano nam, że jesteśmy krajem monoetnicznym z wyznawcami chrześcijaństwa a zwłaszcza KRK w procencie zbliżonym do 100%, więc "harmideru etyk" być nie powinno.

Upadł komunizm i problem "harmideru" jest na porządku dziennym a już po zmianie władzy w 2015 roku, widać totalny atak antychrześcijańskich działań z LGBT na czele.

Czy Polacy zdają sobie sprawę ze strony jakiej cywilizacji są te ataki?

Nie, bo podstępnie nazywa się atakujących lewicą liberalną a takiej cywilizacji póki co nie ma.

Więc o jaką cywilizację chodzi.

Profesor Koneczny, już przed II WŚ zdiagnozował, że ta najgroźniejsza z istniejacych w RP cywilizacji, to cywilizacja zydowska oparta na Talmudzie i jego wielowiekowych interpretacjach, której ofensywa niszczy cywilizację Zachodu(cywilizację łacińską) a narzedziami, którymi się posługuje to zasady Talmudu, pieniądze, systemy prawne, media.

Profesor użył terminu "zażydzone prawo".

Społeczeństwo polskie, poddane po 1989 roku tzw. pedagogice poprawności politycznej i indoktrynacji szkolnej oraz medialnej, w dużym stopniu odstąpiło(tak jak wcześniej uczyniły to kraje Zachodu) od fundamentów etycznych naszej chrześcijańskiej cywilizacji i etyki, przyjmując zasady i etykę wrogów.

Deprawacja ludzi, zabijanie ich sumień, czyni ludzi bezbronnymi na obce ataki i stąd taki stan społeczeństwa, o którym mówi prof. Norbert Ernest Maliszewski.

Nie dzieje się to bez udziału części hierarchii KRK z papieżem Franciszkiem na czele.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1587745

zabijanie ich sumień, czyni ludzi bezbronnymi na obce ataki i stąd taki stan społeczeństwa, o którym mówi prof. Norbert Ernest Maliszewski."

Ta prawda dotyczy części społeczeństwa. Jednak ten spec od marketingu politycznego sprzyja PIS i tak pogardliwie wyraża się o myśleniu "swoich". Czy to nie dychotomia?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

CISZA

#1587772

Nie wiem co jakiś profesor miał na myśli...bo nie oglądam żadnej TV. Zdanie nie precyzuje o co  właściwie idzie.

Może nikt nie protestuje ...bo nie rozumieją sensu tej wypowiedzi...albo nie oglądają TV.

Ośmielę się wyrazić swoją opinię.

Polacy w ogóle nie myślą. Kierują się najczęściej emocjami, uczuciami lub opinią większości.

Zaharowani, zdezorientowani, zagubieni, tułający się po świecie za marnym groszem, niedouczeni, nieświadomi rzeczywistości nie zauważają nawet tego, że nie myślą. Przykre to bardzo...ale nie dziwię się... Po prostu brakuje im sił na myślenie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1587747

"....nie zauważają nawet tego, że nie myślą."

To tak jak jak Pan Jourdain w sztuce Moliera pt. „Mieszczanin szlachcicem”, który nie był świadomy, że mówi prozą.

Rozmowa Nauczyciela filozofii i Pana Jourdaina, który chce napisać liścik do damy: 

Nauczyciel filozofii

Chce pan napisać wierszem?

Pan Jourdain

Nie, nie; nie chcę wierszy.

Nauczyciel filozofii

Wolisz zatem prozą?

Pan Jourdain

Nie, nie; ani wierszem, ani prozą.

Nauczyciel filozofii

Musi być albo jedno, albo drugie.

Pan Jourdain

Czemu?

Nauczyciel filozofii

Z tej przyczyny, iż dla wyrażenia myśli posiadamy jedynie wiersz lub prozę.

Pan Jourdain

Tylko wiersz lub prozę?

Nauczyciel filozofii

Tak, panie. Wszystko co nie jest prozą, jest wierszem, a wszystko co nie jest wierszem, jest prozą.

Pan Jourdain

A tak jak się mówi, to co jest takiego?

Nauczyciel filozofii

To proza.

Pan Jourdain

Jak to? Więc kiedy mówię: „Michasiu, podaj mi pantofle i przynieś krymkę”, to jest proza?

Nauczyciel filozofii

Tak, panie.

Pan Jourdain

Daję słowo, zatem ja już przeszło czterdzieści lat mówię prozą, nie mając o tym żadnego pojęcia! Jestem panu najszczerzej obowiązany, żeś mnie pouczył.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1587758

Jak się ma rzeczywistość w stosunku do tego, że "Polska znalazła się wśród najbardziej rozwiniętych światowych rynków, do których zaliczane są m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Japonia i Australia"

Wiem, że i tam jest bieda ale protestuję, by bieda była dla wszystkich Polaków jednoznaczna z "myśleniem portfelem".

Są jeszcze u nas myślący samodzielnie.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587774

pan profesor mocno się myli gdyż bardzo duża część, może nawet większość, w ogóle nie myśli. Tych ludzi steruje się emocjami i postępują tak obie strony.
A ogłupianie idzie pełną parą 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, wystarczy włączyć telewizor - nic się tutaj nie zmieniło. Wygląda na to, że dla wszystkich im głupszy wyborca tym lepiej.

No i pan profesor, a z nim pewnie cały PiS, myli się jeszcze w jednym - coś takiego jak wdzięczność wyborcy w przyrodzie nie istnieje. Taki np. zaczadzony czytelnik Wymiotnej 500+ będzie brał garściami, a i tak zagłosuje na złodziei z POlszewii.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1587794

dostali instrukcję od bula!

Dla nie myślących nstrukcje są niezbędne ale Polak przekorny jest:)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587828

  Witam Panią! Co, niektórzy piszą wierutne bzdury, mówiąc, że większość Polskiego społeczeństwa myśli li tylko portfelem. Zaprzeczeniem tej tezy, jest większościowy rząd patriotów Polski Zjednoczonej Prawicy. To większość Polaków go wybrała! Zaprzeczeniem jest, marzenie Polaków o silnej, suwerennej, zasobnej i bezpiecznej Polsce. Widzimy już, nie tylko chęci, ale konkretne rzeczywiste działania. Namacalnie widzimy zwrot o 180 stopni postrzegania obecnej władzy na rzecz dobra społeczeństwa, a nie jak wcześniej wściekłe grabienie kraju i spłycanie roli Kowalskiego do roli robota i niewolnika, na rzecz obcych profitów. Obecnie Polacy odzyskali wiele z utraconej godności. Jeszcze wiele działań przed nami, ale widzimy, że z dnia na dzień postępuje naprawa kraju, naprawa spalonej ziemi przez złodziei, obcą agenturę i komunistów. Pozdrawiam!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1587847

Ci "niektórzy" wcale nie piszą wierutnych bzdur, niestety. Wystarczy przejrzeć statystyki zadłużenia Polaków, a nawet tylko poobserwować otaczającą nas rzeczywistość. Te wypasione fury i "niebotyczne" wille wcale nie świadczą o kondycji finansowej Polaków. Zwykłe mieszkania o niskim standardzie i niewielkim metrażu zadłużyło wielu młodych Polaków na długie dziesięciolecia. Mówiąc kolokwialnie , tych wszystkich, kolejne rządy mają w przysłowiowej garści. Nie będzi już żadnych ruchów społecznych jak w przypadku "Solidarności" ani też skutecznego , większego strajku. Nie będzie też protestów polskich "żółtych kamizelek", bo większość Polaków żyje finansowo z dnia na dzień, a każda przerwa w dopływie pieniędzy, to najczęściej utrata domu, mieszkania , samochodu. Proszę wierzyć, nie byłoby żadnej "Solidarności", gdyby w owym czasie Polacy byli tak drastycznie zadłużeni i uzależnieni od najczęściej obcych banków. Odnoszę wrażenie, graniczącą z pewnością, że "ktoś" to właśnie tak wymyślił, żeby w największym zagrożeniu dla Polski, Polacy ze strachu przed utratą dorobku całego życia, siedzieli cicho w swoich bardzo zadłużonych domach i mieszkaniach. Jestem przekonany, że strajk nauczycieli, którego osobiście nie popierałem, zakończył się tylko i wyłącznie z tego powodu. Nauczyciele z obawą zaczęli zaglądać do swoich portfeli. Wiem co mówię, bo doskonale znam to środowisko. Boję się, że w tej sytuacji, "ukradną" nam Polskę beż żadnej reakcji społeczeństwa. Obce , najczęściej żydowskie banki zrobiły z większości Polaków , swoich niewolników, a (niby)polski rząd nie kiwnie palcem, by to przerwać. Dziwi się Pan, że kolejny premier, to bankier wcześniej nikomu nieznany ?. Podobnie było z Balcerowiczem, Rostowskim, a teraz mamy "kontynuatora", Morawieckiego...
Przecież to już ślepy powinien zauważyć, o co w tym wszystkim chodzi i w jakim kierunku zmierza Polska pod kolejnym rządem. Dowodów na to jest aż nazbyt nadto. Prawda jest niestety bolesna, ale patriotyzm wielu Polaków skończy się wraz z widokiem dna portfela. Wiedzą to doskonale wrogowie naszej ojczyzny... no i oczywiście działają...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1587852

   Witaj! Wszystko prawda, ale tak sformułowałeś Twoją wypowiedż, w (moim odczuciu), że winą obecnego stanu kraju obarczasz obecny rząd PISu, a przecież wiadomo kto uwłaszczył się na dorobku pokoleń Polaków. To nie rząd, ale Zjednoczona Targowica próbuje jeszcze robić porute w Polsce. Widać kończą im się profity, a kraść już nie się prawie nie da, Stąd ich skowyt i lanie wody wyborczej. Ja oceniam, że wreszcie Polskie społeczeństwo ma historyczną szansę na większość konstytucyjną i nową narodową konstytucję Polski. Trzeba być ślepym, aby nie zauważyć pozytywnych zmian w Polsce.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1587854

PO-PSL, wiadomo złodziej na złodzieju, a jak nazwać PIS który wydaje miliardy za friko koszernym i banderowcom 

Może nazwiesz to dobrym interesem dla Polski, albo kajanie się za Polskie ustawy w Izraelu.

Czy taki rząd można nazwać suwerennym.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1587859

"Trzeba być ślepym, aby nie zauważyć pozytywnych zmian w Polsce."...

Przykro mi... Mam 60 lat, mam też dorosłe już córki, prowadzę własną firmę od ponad 35 lat i Pana zdaniem jestem niestety ślepy...
Przykro mi, ale z moich obserwacji wynika, że te "pozytywy" pompowane są przez kolejne rządy do granic możliwości w ten sposób, by Polacy nie zauważali niebotycznych negatywów...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1587861

" Witaj! Wszystko prawda, ale tak sformułowałeś Twoją wypowiedż, w (moim odczuciu), że winą obecnego stanu kraju obarczasz obecny rząd PISu".

To nieprawda. Moja wypowiedź mówi wyraźnie o kontynuacji tego rządu, polityki poprzednich rządów .
Długo by o tym mówić i pisać, ale przecież widać to jak na dłoni...

Chyba, że jestem ślepy :).

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1587871

...to wcale nie znaczy, że to rząd patriotów. Ktoś tu jest nie tylko ślepy ale i głuchy?

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Verita

#1587931

Jest faktem, nie jest dzisiaj żadną ironią

Zmanipulowani bez logiki, błądzą

Dlatego na zmianę miernoty dziś rządzą

Musi się potoczyć lawina zbudzenia

A wtedy to zacznie się jakość rządzenia

Pozdrawiam

Szczęść Boże

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1587756

A więc "pobudka" lub coś zbliżonego:)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587775

...KONFEDERACJA!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

antyleming

#1587797

to opcja prawicowa. Prawi wyborcy mają szansę, by głosować "ZA" kimś a nie koniecznie "PRZECIW" PO czyli na Pis.

Jak zwykle "wielcy" mówią: to głos zmarnowany! Warto to wreszcie sprawdzić:)

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

CISZA

#1587831

Stare pytanie - być czy mieć ? - wraca....niestety w dużej części społeczeństwa kasa zastąpiła wartości...

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1587808

takie cuś, dzisiaj w Polsce wstydliwie utajnione, bo śmierdzi marksem ale wyznawane i stosowane przez różnych socjalistów:

"byt kształtuje świadomość":)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587834

Wcale nie jestem socjalistą, a uważam, że żyjemy w takim świecie, w którym zdanie to ma sens i odzwierciedlenie w rzeczywistości, nie tylko polskiej.
Dlaczego znów musimy usłyszeć, że "król jest nagi" ?.
Niszczą na gospodarczo i finansowo, a my mamy udawać, że brzydzimy się pieniędzmi ?.
Wciska nam się ideały, jednocześnie niszcząc nas bezwzględnie wszelkimi środkami.
Nadstawianie drugiego policzka i kierowanie się w bezwzględnej walce ideami, jest tylko głupotą. W ten sposób ojczyzny nie odzyskamy...
Właśnie tak, nie odzyskamy , bo w tej chwili jesteśmy tylko bezwolnym "kraikiem" w łapach światowego, żydowskiego bankierstwa .

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1587869

Wg. mnie to nie tak. Jedno i drugie jest ważne i wzajemnie "niewymienne" i dlatego uważam, że zdanie "Polak myśli portfelem" jest fałszywe!

Ideały a idee to po mojemu dwie różne rzeczy. Ideały może mieć realista, twardo stąpający po ziemi i jednocześnie umiejący kalkulować. Od idei trzymam się z daleka.

Zgadzam się z tym, że potrzeba nam prawdy i odwagi by demaskować działania przeciwko Polsce.

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587874

"Stare pytanie - być czy mieć ?"...
Odpowiedź na to pytanie jest banalnie a zarazem brutalnie prosta...
Żeby być, trzeba mieć...
Przepraszam, ale "pitolenie" w naszej sytuacji o "wartościach" , zostawmy na później.
Teraz trwa wojna o być, lub nie być.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1587864

   Niestety logika podpowiada żeby mieć, najpierw trzeba być. Bez wartości, czym różnili byśmy się od zwierząt?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1587920

Kiedy chce się kogoś zniewolić, najpierw pozbawia się go majątku...
Później to już tylko z górki, ku unicestwieniu...
Wartości już nie będa miały żadnego znaczenia.
Czy przypadkiem z Polską nie dzieje się właśnie to o czym mówię ?.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1587926

...ktoś mądry powiedział:-)

a nie mówiłem...pozdrawiam i życzę dużo własności i wolności

P.S. Co się robi w Twojej firmie?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1587933

Tobie też życzę wszystkiego dobrego.
Tobie się to należy:).
Nie mogę wszystkiego pisać tu o sobie, bo jak widzisz, nie każdemu można tu ufać. Szkoda, że nie możemy porozumiewać się na priv...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1587939

Spróbuję

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1587941

I co się dzieje?

Powinna przyjść informacja na twój adres@

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1587945

Tak sobie myślę:)

Jeśli rozumiemy "być" jako być wolnym człowiekiem, to oznacza, że osoba wolna, świadoma musi być  niezależna  /może samodzielnie decydować/.

Gdy jest właścicielem dóbr materialnych a jednocześnie ma zasady i oleum, to ma wszelkie warunki, by być niezależną i wolną. Wolną do wyboru dobra.

Jeżeli posiada jedynie dobra materialne przy braku wartości i oleum, to wtedy one "rządzą" taką osobą i prawdopodobnie ją zniewalają.

Kombinacji  - być, mieć - jest wiele a temat ciekawy i niewyczerpany.

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1587980

To wszystko już było.

Rozdziobią nas kruki i wrony. Chłop też myśli potfelem.

Tego chłopstwa mamy obecnie w bród. Na Pan sobie nie mówią. Kobiety rąk do całaowania nie dają.

A każda myśłi, że jest królewną śnieżką nieustająco i szuka dżentelmenów, których nie ma.

Kulturowy zjazd.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1587983

 Radzio za czasów rządów PO-PSL zajadał się ośmiorniczkami, a teraz nawet na remont piwnicy go nie stać

co ten PIS wyczynia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1588125

zbyt pieszczotliwie.... ten Sikorski czyj to wynalazek?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1588336

Chwilowo najważniejsze jest wymiana samozwańczych destrukcyjnych i nieudolnych ,,elit,,. UKŁADU.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Zakamarnik

#1588299

była choć częściowa a PO oby zniknęło na zawsze....

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1588339

Trzeba mieć a potem można pokazać, że jest się dobrym człowiekiem. Co przecież nie przeszkadza, że biedny też powinien mieć zasady i kierować się w życiu prawdą i uczciwością.Obserwuję tutaj w USA  sytuację o której piszesz. Dawniej, jeszcze przed Clintonem, klasa średnia tutaj była najbardziej liczną grupą społeczną. Amerykańskie społeczeństwo miało wtedy opinię narodu, który nie jest obojętny na ludzkie nieszczęścia, Amerykanie masowo szli z pomocą- nie tylko finansową -wszędzie tam gdzie ktoś jej potrzebował. Kościoły były pelne, nie tylko w niedzielę. Życzliwość spotykało się na codzień wszędzie, na ulicy, w sklepie, w urzędzie.

Kiedy nastała era demokratów w stolicy USA, kiedy udało im się prawie zniszczyć klasę średnią, coraz rzadziej te pozytywne cechy można spotkać. A więc najpierw mieć, póżniej  można być dobrym.

Pozdrawiam

 

 

Jerzy

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1588353