polska prasa

Obrazek użytkownika WZZW
Kraj

Manifestowanie nieufnego stosunku do establishmentu politycznego samo w sobie nie jest niczym nagannym. Może być pożądane i godne uznania, musi go jednak wspierać rzetelna argumentacja i szacunek dla tych przekonań, które w czasach Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego nazywano imponderabiliami.

Honor „kondotiera”

Wieść o nowym tygodniku, który w niezwykle dramatycznych okolicznościach pojawił...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Godziemba
Historia

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został mianowany kanclerzem Niemiec. Objęcie władzy przez Hitlera spotkało się z ogromnym zainteresowaniem prasy polskiej i światowej, która nie traktowała tego faktu jako momentu przełomowego w historii powojennych Niemiec. 

„Popularność” Hitlera w kręgach dziennikarskich rosła wraz ze wzrostem popularności jego partii w Niemczech. Publicyści żydowskiego „...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Godziemba
Historia

W nocy z 8 na 9 listopada 1923 roku doszło w Monachium do nieudanego puczu zorganizowanego przez narodowych socjalistów, pozostających pod kierownictwem Adolfa Hitlera. Jego celem było obalenie rządu bawarskiego, a następnie przejęcie władzy w całych Niemczech. 

Początkowo wydawało się, że całe przedsięwzięcie powiedzie się, gdyż zarówno generalny komisarz rządowy Gustav von Kahr, dowódca...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Godziemba
Historia

Jednym z zagadnień poruszanych na łamach prasy polskiej w końcu 1922 roku było porównywanie sytuacji politycznej w powojennych Włoszech do warunków politycznych młodego państwa polskiego, w którym trwała burzliwa kampania przed wyborami do parlamentu. 

W prasie związanej z obozem narodowym wskazywano na dokonującą się zmianę sił politycznych w Europie, czego widomym przykładem miała być właśnie „...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Godziemba
Historia

W końcu października 1922 roku w wyniku osławionego „marszu na Rzym” władzę we Włoszech przejął b. długoletni członek partii socjalistycznej, przywódca faszystów Benito Mussolini. Wydarzenia te odbiły się niezwykłym echem w ówczesnej polskiej prasie wszelkich orientacji politycznych.

Istota faszyzmu najwięcej miejsca zajmowała w polskiej prasie obozu narodowego. Już w połowie września 1922 roku w...
0
Brak głosów