Kto powinien zostać „Warszawianką Roku 2021”?

Zakładki podstawowe

Obrazek użytkownika Krispin

Celem plebiscytu „Warszawianka Roku” jest „uhonorowanie kobiety, która swoją działalnością społeczną lub zawodową w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i promowania Warszawy”. Ale nie tylko. Liczy się także realizacja działań, u podstaw których są tak ważne wartości jak „otwartość”, „tolerancja” i „społeczeństwo obywatelskie” – cokolwiek te terminy oznaczają. Tegoroczny plebiscyt „Warszawianka Roku 2021” jest – jak zapowiadają organizatorzy „pretekstem do rozmowy o tym, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom”.

Wyniki zostaną ogłoszone 9 listopada, więc jest jeszcze czas, żeby przyjrzeć się nominowanym. Ja proponuję alternatywną listę, na której znalazły się zarówno tegoroczne nominowane jak i osoby pominięte – moim zdaniem niesłusznie, co jest krzywdzące i dla tych osób, i dla Warszawy, i dla samej idei. Poniżej krótka charakterystyka kandydatek:

 

1. Katarzyna Augustynek
Szerszej widowni znana jako "Babcia Kasia", występująca w protestach ulicznych w Warszawie. „Zaangażowana w walkę o prawa kobiet, aktywnie zabiera głos, gdy przychodzi wesprzeć społeczność LGBT+, bronić wolnych sądów czy sprzeciwić się przemarszom neofaszystów. Zawsze w centrum wydarzeń, wielokrotnie dawała przykład niezłomności, stając się bohaterką nie tylko swojego pokolenia, ale także warszawskiej młodzieży”. To ostatnie chyba najistotniejsze – wychowanie młodzieży w odpowiednim duchu jest ważne. W tej charakterystyce zapomniano dodać, że Katarzyna jest też społecznicą. Potwierdził to ostatnio Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia (wyrokiem nakazowym z 27 września), skazując „aktywistkę” na pół roku prac społecznych za naruszenie nietykalności cielesnej trzech funkcjonariuszy policji. Jest nadzieja dla Warszawy.

 

2. Marta Lempart
Feministka, organizatorka manifestacji proaborcyjnych i liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Od 2017 współpracuje z argentyńskimi aktywistkami (nie wiadomo, czy to córki nazistowskich funkcjonariuszy, którzy uniknęli osądzenia i skazania po II wojnie światowej), organizując protesty w ponad 50 krajach (naziści mają to już we krwi). Inicjatorka pierwszego Ogólnego Srajku KoVid – Czarnego Poniedziałku (nie mylić z „nietypowym gejem” Jackiem Poniedziałkiem, który znieważył kolegę aktora Yacine’a Zmita, nazywając go „wszą bezdomną”). „Zeszłej jesieni znalazła się na pierwszej linii frontu podczas masowych protestów kobiet”. Ktoś może zapytać, co ta osoba ma wspólnego z Warszawą. Nawet sama nominowana twierdzi: „O mnie można różne rzeczy mówić, ale ja nie jestem warszawska w żadnym tego słowa znaczeniu”. Hasło „Wypie******!”, które też zaczyna się na „W”, to „W”ystarczający „W”alor i „W”izytówka niosąca „Wspaniałą” nadzieję „W”szawie.

 

3. Sylwia Chutnik
Pisarka. „Znakomita” pisarka, bo przecież to laureatka Paszportu Covidowego... pardon, jeszcze wtedy nie było pani-demii... Paszportu Polityki i trzykrotnie nominowana do literackiej Nagrody Nike. Pisarka i aktywistka feministyczna... albo odwrotnie. Wg organizatorów tego plebiscytu „ambasadorka społeczności LGBT+” i „wokalistka queer-punkowego zespołu”. Ale bardziej znana z tego, że ponad rok temu dokonała tzw. coming outu w wywiadzie opublikowanym w magazynie „Replika”. „Jesteśmy tu, by podważyć tradycję polskiej rodziny – patriarchalnej, przemocowej, toksycznej, obrzydliwej, w której toczą się potworne rzeczy...”. Zlikwidować. Natychmiast. Takie postawy niosą „prawdziwą” nadzieję stolicy.

 

4. Barbara Giertych
Prawniczka. „Bez pracy nie wyobraża sobie życia” – twierdzi wesoły Romek, prywatnie mąż. Poznali się na zjeździe Młodzieży Wszechpolskiej. Jakież to urocze. Serce się kraje, nieprawdaż? Była adwokatem kościelnym. W jej gestii były między innymi sprawy o... stwierdzeniu nieważności małżeństw. Duma Młodzieży Wszechpolskiej. Za wizytówkę niech posłużą słowa jej męża z wywiadu z portalem... Gazeta.pl (to ulubiony organ Romana – też wierzga). „Oboje mamy konserwatywne poglądy, ale we wzajemnych relacjach jesteśmy nowoczesną rodziną”. Czyż nie jest to nadzieja Warszawy?

 

5. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Osoba tak znana, że nie trzeba wiele o niej pisać. Wspomnę tylko, że nikt tak dobrze dbała o interesy stolicy. Wytrwale szukała osób, które zajmą się niechcianymi kamienicami. Sama zaopiekowała się jedną z nich, a potem niewdzięczni ludzie jej to wyrzucali. To nie ludzie, to wilki. Beznadziejne wilki.

 

6. Klaudia Jachira
Kobieta tyra jak wół... albo wolica – płot jej spływa na lica. Jak dojdzie do władzy, będzie kaplica. Ta „nietuzinkowa” i „kolorowa” napisała o kardynale Stefanie Wyszyńskim: „faszysta i antysemita”. Nietuzinkowo. „Nie chcę mieć dzieci. Nie mam nawet syndromu mamusi jak większość moich bezdzietnych znajomych. Ok, mam wróble za oknem i kwiatki”.  Pochodzi z Wrocławia, a to też miasto na „W”. „Uważam, że w dzisiejszym zagrożonym katastrofą klimatyczną świecie, posiadanie dzieci to egoizm”. Jak tu nie nazwać tego „prawdziwą” nadzieją?

 

7. Jolanta Lange (Jolanta Gontarczyk)
Ja nie prześwietlam życiorysów, ale... alle... alee... dlaczego prezydent Warszawy przyznał 2 mln zł dofinansowania fundacji Jolanty Lange? Ta kobieta współpracowała z SB m.in. inwigilując ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło Życie. „Gontarczyk była jedną z ostatnich osób, która widziała ks. Blachnickiego przed jego tajemniczą śmiercią. Śledztwo w jej sprawie zostało niedawno wznowione przez IPN”. Jej fundacja zajmuje się m.in. promocją ideologii LGTBe, a to ma być nasza „przyszłość”. Patrzmy w przyszłość – jak mawiał jeden taki Kwaśniewski. Z nadzieją. On miał nadzieję. A my?
 

8. Sylwia Spurek
Jest niewątpliwie „jakością” - zarówno w Parlamencie Europejskim jak i na rynku krajowym - choć pewnie nie w kręgach producentów jaj. Kim jest ta kobieta o „wyrazistych poglądach”, która nie pozwala pracownikom jeść jajek? Zostawiam to pytanie bez odpowiedzi. Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś uważa, że należy wprowadzić obowiązkowe badania psychiatryczne dla kandydatów na posłów. Popieram. Ostatnim pomysłem europoslicy jest zakaz wędkarstwa, który powinien zostać wprowadzony w UE od 2023 roku. „Jakoś nie jest mi dana łaska wiary, że to wariactwo kiedykolwiek wejdzie w życie” – to słowa Joachima Brudzińskiego. Trudno się nie zgodzić... a przynajmniej mieć taką nadzieję.

 

9. Magdalena Środa
Lista osiągnięć tej „uroczej” e-tyczki jest „imponująca” i długa. I długo trzeba by wymieniać. Choć w sumie to wymienić trzeba by było co innego i gdzie indziej. Kiedy w życiorysie czytasz: „filozofka”, „specjalizuje się w etyce”, „doktor habilitowana nauk humanistycznych”, „feministka”... zastanawiasz się, skąd biorą się tak poronione pomysły, które co chwile rzuca ta istota. Zajmuje się problematyką kobiecą? Chyba kobiety powinny mieć z tym problem. Wypowiada się o rodzinie i wychowaniu dzieci? Osoba, która chyba nie za bardzo poradziła sobie z wychowaniem córki? „Była zawsze bliżej ojca” – chyba miała szczęście. „[Mąż] chodzi na takie filmy, na jakie chodzi Agata, a nie takie, na jakie chodzę ja. Oni wolą o zabijaniu, ja – o miłości”. Tak, ona kocha ludzi. „Można mieć tylko nadzieję, że gawiedź niezaszczepiona wymrze rychło” – to wypowiedź godna profesorki etyki. Niosąca nadzieję.
 

10. Rafau Trzaskowski
Raf-AU nie jest wprawdzie Warszawianką, nie jest też cenzorem („nie prześwietlam przeszłości wszystkich, którzy otrzymują wsparcie ratusza”), nie jest hodowcą (mała hodowla kózek nie do końca mu się udała), ale... alle... alee... jest cwaniakiem - to znaczy, ze ma potencjał. „Zajmuję się zarządzaniem miasta i nie aspiruję, jak PiS, do budowania inkwizycji”. Buduje za to inne rzeczy: a to strefę relaksu (niezbyt udany pomysł), a to czwartą linię metra (niezbyt widoczny... właściwie niewidoczny pomysł), a to zwęża ulice w Warszawie (widoczne korki w tych miejscach – w większości permanentne już w godzinach szczytu). Skuteczność to nie jest jego najlepsza strona. W trakcie usuwania skutków awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” też niezbyt... nie, wróć, zbyt na „te produkty” zapewniła Wisła. „Ja Wisła, Ja Wisła, jak mnie słyszysz?”. Wisła się „samooczyściła”. „Człowiek awaria” też. Nie jest jeszcze kobietą. Ale jest nadzieja.

 

Może ten plebiscyt powinien zmienić nazwę na „Warszawska Marzanna” i mieć rozstrzygnięcie w ostatnim dniu zimy?

PS mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że głosujemy na największą Porażkę Warszawy 2021. Przepraszam, jeśli niepotrzebne przypominam. 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

- uniemożliwiająca mi oddanie głosu na prawdziwą warszawiankę roku - Rafalalę o mięsistych pęcinach jak rumak z amerykańskiej z prerii.

Najbardziej bliska jej wydaje się być Rafau Trzaskowska chodząca ze stopami rozstawionymi na boki jak żaba po porodzie (wiem że żaba nie rodzi ale tak ma być ;) więc na nią oddaję swój głos.

Vote up!
21
Vote down!
-3

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1632559

To istotnie karygodne przeoczenie. Następną razą będę się bardziej pilnować. Obiecuję.

Vote up!
14
Vote down!
-4

Krispin z Lamanczy

#1632563

Może ten plebiscyt powinien zmienić nazwę na „Warszawska Marzanna” i mieć rozstrzygnięcie w ostatnim dniu zimy?

Nie może!  ale koniecznie, niekoniecznie ostatnie dni zimy..

„Warszawska Marzanna” wybieram 10 wyżej wymienionych osób na jak najszybszą kurację morsowania.

 Przed morsowaniem nie należy (dla kurażu) spożywać alkoholu.;)

SYMBOLIKA LICZB BIBLIJNYCH ks. Mateusz Matusiak

Dziesiątka. Jest liczbą przynależną człowiekowi. Oznacza wielkość. Przykładem jest Dekalog, a więc Dziesięć Przykazań. Innym jest ostatni element dialogu Abrahama z Bogiem. Bóg obiecuje nie zesłać zniszczenia na Sodomę i Gomorę, jeśli znajdzie się w niej 10 sprawiedliwych ludzi (por. Rdz 18, 32)

http://www.parafiapolanica.pl/index.php/87-aktualnosci/1317-symbolika-liczb-biblijnych

Pełnia – faza księżyca, podczas której Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca a Księży znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dokładniej, pełnia występuje wtedy, gdy długości ekliptyczne Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni.

Drogi Kryspinie, 

w owej sytuacji, głosuję na 10 przedstawionych osób o mani wyższości,

dodatkowo sądzę, że w Polsce znajdzie się 10 sprawiedliwych ludzi.

Zło jest krzyczące, a dobro ciche.

Pozdrawiam serdecznie,

MM

5* za ankietę ;) tak po środ-ku; ... tam jest moja imienniczka ;)

 

Vote up!
14
Vote down!
-5

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1632562

Imienniczka. Przykra sprawa. Nie chciałem. Wybacz :) 

PS mam nadzieję, że wszyscy rozumieją, że głosujemy na największą Porażkę Warszawy 2021. Na wszelki wypadek dopiszę w treści. 

Vote up!
10
Vote down!
-9

Krispin z Lamanczy

#1632564

Brakuje opcji "Ex aequo" dla wszystkich wymienionych. Decyzja wyboru jest trudna.

Vote up!
11
Vote down!
-3

To, że Patmo i HD są żydami jestem niemal pewien. Czy Ty @Gawrion również? Twe działania na to wskazują.

#1632604

Przecież Margot, czyli udający kobietę Michał Sz. przebierający się za Matkę Boską i znieważający Ją - to wybitny zboczony warszawiak, który zasługuje na wyróżnienie przez Rafaua!

Vote up!
14
Vote down!
-4

M.Pyton

#1632614

Dla tym-tej osobniczki powinna być osobna kategoria. Ale nie chciałem robić konkurencji Taf-AU-owi. Mogłoby dojść do "niezdrowej" rywalizacji :)

Vote up!
13
Vote down!
-5

Krispin z Lamanczy

#1632623

Nie oddam na nich głosu mego,bo jest mi potrzebny.Co najwyżej mogę splunąć siarczyście.Tfuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!

Vote up!
15
Vote down!
-3

Mateo

#1632635

To tylko taki żart. Pokazujemy, co o nich sadzimy, ale aprobuję też Twoje podejście. Pozdrawiam.

Vote up!
7
Vote down!
-5

Krispin z Lamanczy

#1632871

ale mnie inna postać zainteresowała,to chyba pozycja ostatnia,czyli pani Lange,Wrzuciłam do zapytaki  hasło i co mi się zaczeło wyswietlac ?

Ks Blachnicki

Tw i inne jej nazwisko, mnostwo tego w pamięci internetowej

podam tylko jedno  z licznych 

link

do https://www.tvp.info/43965800/jako-tw-sb-inwigilowala-ksiedza-teraz-zajmuje-sie-walka-z-dyskryminacja

pamięć ludzka bywa ułomna ,a wiec czas, by przypominać co niektórym  niedawną Historię 

poniedziałkowe Dobrego Dnia

Zofia

Vote up!
7
Vote down!
-3

gość z drogi

#1632885