Sejm Niemy w 1717 roku

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

01.02.1717
Sejm niemy
W Warszawie obradował jednodniowy Sejm, tak zwany "Sejm niemy", nazwany tak z powodu niedopuszczenia posłów do głosu w obawie przed zerwaniem obrad. Podjęto uchwały między innymi ograniczające władzę hetmanów, zmniejszono stan armii do 24 tysięcy, potwierdzono personalny charakter unii z Saksonią. Sejm zapoczątkował protekcję Rosji nad Rzeczpospolitą.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Sejm Niemy podczas którego żadna ze stron, obawiając się zmian w długo negocjowanym traktacie nie zabrała głosy był przełomowy dla okresu panowania Augusta II w Rzeczypospolitej. Marszałek prowadzący obrady nie zezwolił żadnemu posłowi ani senatorowi na zabranie głosu, dzięki czemu możliwe było wprowadzenie reform i zmian ustrojowych w kraju. Mimo przełomowego charaktery sejmu niemego w okresie panowania Wettynów w Rzeczypospolitej, jak ocenia historyk Mariusz Markiewicz, nie miał on tak wielkiego znaczenia, jak przypisują mu historycy. Nie znajdują bowiem potwierdzenia tezy, że sejm niemy oznacza koniec suwerenności Rzeczypospolitej. Mediacja Piotr I, obecność wojsk rosyjskich w Polsce nie były udzieleniem gwarancji dla stron zawierających układ, natomiast wzrost znaczenia Rosji w Europie Środkowo-Wschodnie, ingerencja Piotra I w sprawy wewnętrzne Rzeczypospolitej, konflikty wewnętrzne w kraju oraz niestabilna polityka Augusta II przyczyniły się do tego, że wolności polskie stały się elementem gry dyplomacji europejskich. Wykorzystywały one konflikty wewnętrzne w Rzeczypospolitej, a przede wszystkim walkę monarchy ze szlachtą i odwrotnie o zwiększenie bądź zachowanie dotychczasowych praw i wolności. Rosja, dzięki rozstrzygnięciu na swoją korzyść konfliktu ze Szwecją zajęła jej miejsce jako nowe mocarstwo. Do końca panowania Augusta III, dyplomacja rosyjska zawarła ok. dziesięciu traktatów z państwami europejskimi, które gwarantowały wolną elekcję i inne polskie wolności i prawa. Wśród tych dziesięciu państwa były między innymi: Prusy, Szwecja i Turcja, a więc kraje najbardziej zainteresowane sprawami polskimi oraz od wieków prowadzące z Rzeczpospolitą konflikty zbrojne. Była to jawna ingerencja władców Rosji w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej. Te traktaty były jedną z przyczyn późniejszego upadku Polski, bowiem jakiekolwiek zmiany w ustroju Rzeczypospolitej natychmiast były negowane przez państwa będące związane traktatem z Rosją. Traktaty gwarantowały anarchię i pogłębiającą się destabilizację państwa polskiego, które dopiero w schyłkowym okresie trwania I Rzeczypospolitej próbowało wyrwać się z wpływów sąsiada ze wschodu. ]]>http://mojhistorycznyblog.blog.pl/2013/02/11/sejm-niemy-w-1717-roku-%E2%...]]>
Vote up!
1
Vote down!
0
#1463524

Sejm Niemy

jednodniowe posiedzenie sejmu z 1 II 1717 r., na którym nie dopuszczono do żadnej dyskusji nad uchwalonym wtedy tzw. traktatem warszawskim (z 23 XI 1716 r.), by nie doszło do zerwania sejmu. Uchwalone wtedy postanowienia były rezultatem kompromisu między królem Augustem II Mocnym a szlachtą (która wcześniej zawiązała przeciw niemu tzw. konfederację tarnogrodzką) osiągniętego poprzez mediację cara Piotra I - a właściwie jego posła Grzegorza Dołgorukiego. Przekreślono wtedy nadzieje króla na przekształcenie personalnej unii polsko-saskiej w unię realną. Wojska saskie musiały opuścić Polskę, saskim ministrom zabroniono podejmowania decyzji w sprawach Rzeczypospolitej, król nie mógł na dłużej opuszczać kraju. Ponadto przeprowadzono reformy skarbowo-wojskowe: uchwalono stały podatek na wojsko (ze wszystkich dóbr królewskich, kościelnych i szlacheckich), ustalono budżet na 10 mln złp., zdecydowano o powołaniu 24-tys. armii (18 tys. z Korony, a 6 tys. z Litwy), ograniczono kompetencje hetmanów oraz sejmików ziemskich, zakazując im prowadzenia własnej polityki zagranicznej i skarbowej.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1463525