Powstańcy odszukani w internecie. Kompendium wiedzy o ludziach Powstania Styczniowego

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

(...)– Chodzi o zgromadzenie w jednym miejscu kompendium wiedzy o ludziach Powstania Styczniowego. Proszę sobie wyobrazić, że 80 proc. potomków nie wie, że miało w rodzinie powstańca z 1863 roku! Ocenia się, że w walkach po polskiej stronie wzięło udział nawet do 200 tys. osób. Drugie tyle pomagało powstańcom w różny sposób. Tymczasem dziś nasza wiedza na temat uczestników powstania sięga najwyżej ok. 20 proc. ich liczby. Jednak informacje o tym ogromnym marginesie powstańców jakby wypchniętych poza granice historii gdzieś jednak istnieją. Najczęściej w podaniach rodzinnych, w rodzinnych archiwach, dokumentach, zdjęciach, nagrobkach czy epitafiach. Zamierzamy do nich dotrzeć za pośrednictwem internautów, którzy przecież są osadzeni w jakichś środowiskach rodzinnych czy lokalnych i mają dostęp do tego rodzaju wiedzy. Gdy młody człowiek dowie się, że jego przodek faktycznie był powstańcem, to nawet gdy początkowo zlekceważy tę informację, jestem przekonany, że ta świadomość będzie w nim rosła i w końcu zechce znaleźć własne korzenie, zainteresować się historią swojej rodziny. Rocznica powstania jest chyba najlepszą okazją, żeby coś takiego uruchomić.
Jak zrodził się ten pomysł?

– Z obserwacji, że patriotyzm przejawiający się w nad wyraz słusznych uroczystościach rocznicowych, Mszach Świętych czy w składaniu wieńców, często jest negatywnie odbierany przez młodych ludzi. A przecież przywiązanie do tradycji rodzi się przede wszystkim z udziału w jej kultywowaniu, życiu nią. Chodziło o to, żeby znaleźć formułę, która po pierwsze – zainteresuje młodych ludzi, a po drugie – zaowocuje pewnym trwałym konkretem. Kwiat zwiędnie, sztandar zostanie złożony i spocznie w magazynie, natomiast informacja o ludziach pozostanie i będzie dla każdego dostępna.

To było zapewne poważne wyzwanie logistyczne. Na jakiej zasadzie działa Baza Powstańców Styczniowych?

– Staraliśmy się stworzyć tę bazę technicznie jak najprościej. Jest to połączenie w jednym zbiorze informacji pochodzących z trzech źródeł: z istniejących już publikacji opracowywanych przez historyków, z kwerend archiwalnych w kraju i za granicą oraz bezpośrednio od osób prywatnych, które nawiązały z nami internetowy kontakt. Interesuje nas wszystko, co dotyczy powstańców styczniowych. Nie muszą to być ścisłe dane, wystarczy informacja, że ktoś z rodziny był powstańcem. Formularze służące do podania tej informacji znajdują się na naszej stronie internetowej www.powstanie.okiem.pl. Chętnie zbieramy przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie legendy powstańcze. Tworzymy również bardzo dokładną mapę wszystkich miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym, a więc leśnych mogił i krzyży, bitew, ochronek dla weteranów, kuźni powstańczych itp. Chodzi o to, żeby można było wszędzie tam dotrzeć za pomocą GPS. Stworzyliśmy jedyną tak dokładną mapę lokalizującą najważniejsze wydarzenia Powstania Styczniowego. Mapa jest cały czas uzupełniana, dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o zgłaszanie do naszej bazy informacji o takich miejscach, najlepiej z ich fotografiami.(...)

http://naszdziennik.pl/mysl/28480,powstancy-odszukani-w-internecie.html

Brak głosów