Platformersi nie chcą usuwać symboli totalitarnych?

Obrazek użytkownika Anonymous
Artykuł

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji głosami senatorów Platformy Obywatelskiej odrzuciła wniosek o uchwalenie projektu ustawy dotyczącej zakazu nadawania obiektom publicznym i prywatnym nazw propagujących ustroje totalitarne. Tym samym opóźnią się prace nad tą regulacją, której celem było oczyszczenie przestrzeni z reliktów komunizmu.

        

Na posiedzeniach senackiej Komisji Ustawodawczej i Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, gdzie był rozpatrywany projekt tej ustawy (projekt ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych), oba organy zdominowane przez Platformę Obywatelską, wniosły o odrzucenie tego projektu ustawy, w całości. My, jako przedstawiciele PiS, złożyliśmy wniosek mniejszości, żeby mimo wszystko na posiedzeniu plenarnym Senatu ten projekt przedstawić i spróbować obronić. Oczywiście PO ma większość, więc odrzuciła naszą propozycję. – informuje w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl senator PiS Robert Mamątow, członek Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku z tym mający być wczoraj procedowany projekt ustawy został zdjęty z porządku obrad Senatu. Jak ustalił NaszDziennik.pl, w PO doszło do wewnętrznej debaty na ten temat. Według Mamątowa, senatorowie wskazywali, że w PO są osoby niegdyś internowane przez komunistyczny aparat represji.

Ostatecznie ustalono, że prace nad ustawą mają być wznowione. – Na podstawie informacji z Instytutu Pamięci Narodowej w artykule drugim tej ustawy są wymienione konkretne nazwy lub przedstawiciele np. polskiej partii komunistycznej. Tych punktów jest siedemnaście i one precyzują, jakimi nazwami nie można nazywać ulic, placów itp. – mówi portalowi senator PiS. Wskazuje, że mamy już 20 lat po zmianie systemu ustroju „i najwyższy czas, żeby tą sprawę raz na zawsze załatwić”.

Uważam, że jest to trudny temat dla samorządów. Jedne chcą dokonać zmian, a nie mogą, z różnych przyczyn, inne natomiast nie są tym zainteresowane. Zgodnie z konstytucją nie powinno się gloryfikować przedstawicieli i nazw systemów totalitarnych – podsumowuje senator Mamątow.

Przedkładany projekt ustawy zakłada zakaz nadawania drogom, ulicom, mostom, placom i innym obiektom nazw propagujących symbole totalitarnych ustrojów, bez względu na to, czy są one publiczne, czy prywatne. Organem sprawującym pieczę nad przestrzeganiem tej regulacji ma być wojewoda. Od jego decyzji będzie przysługiwała skarga do sądu administracyjnego

Z petycją w sprawie uchwalenia ustawy usuwającej z życia publicznego komunistycznych patronów ulic i placów zwróciła się do parlamentu Rada Miasta Jastrzębie-Zdrój już w maju 2009 roku. Sprawa została rozpropagowana przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, które zaapelowało do Senatu RP o jak najszybsze podjęcie inicjatywy legislacyjnej dotyczącej projektu ustawy o usunięciu z nazw dróg, ulic, mostów, placów i innych obiektów symboli ustrojów totalitarnych, przedłożonego marszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

MZ

Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/30888,po-nie-chce-usuwac-symboli-totalitarnych.html 

Satyr

0
Brak głosów