Ile jest nieprawdy w „prawdzie”. Obrzydliwa historia równie obrzydliwej informacji i jak na nią reagować

Obrazek użytkownika Ursa Minor
Artykuł

Przyznaję, że wstrząsnęła mną informacja o komentarzu na temat wyboru kardynała Jorge Mario Bergoglio, umieszczona na fejsbukowym profilu nijakiej Ewy Wójciak, która mieni się być dyrektorem poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.

No i wybrali ch..., który donosił wojskowym na lewicujących księży

– stwierdziła przedstawicielka kultury o Ojcu Świetym.

Jej wypowiedź jest wymowna pointą tematu, który przewija się w mediach tzw „głównego nurtu” od momentu wyboru papieża Franciszka przez watykańskie konklawe. Pojawia się on prawie w każdym programie publicystycznym „wrzucany” bądź przez zaproszonych, nieprzyjaznych Kościołowi gości, a jeżeli ci, z jakichś tam powodów nie chcą się wypowiadać, z lubościa podrzucają go moderujący. Nawet w państwowej telewizji TVP Kultura „Hala odlotów” nie obeszło się bez dyskusji, w której niektórzy uczestnicy „z troską pochylali się” nad ciemnym rzekomo fragmentem życia argentyńskiego duchownego. Warto przypomnieć mechanizm medialnej akcji „donosiciel Bergoglio”, bo jej twórcy z GW już się powoli wycofują, pisząc, że to nie do końca sprawdzona wersja wydarzeń.

Tuż po ogłoszeniu wyniku konklawe, komentujący na bieżąco wydarzenie w TVN 24 zasłużony dziennikarz „Gazety Wyborczej” Maciej Stasiński przypomniał książkę argentyńskiego dziennikarza Horatio Verbitsky’ego „Cisza”. Autor stwierdza w niej, że nowo wybrany papież w 1976 r. współpracował z policją junty argentyńskiej wojskowej i wydał w jej ręce dwóch swoich zakonnych braci o poglądach zbliżonych do teologii wyzwolenia. Relację Verbitsky oparł na wypowiedziach adwokatów duchownych.

Rzecznik kardynała nazwał publikację „stekiem kłamstw”, a w wydanej oficjalnie biografii Bergoglio, że autor udowadniał, że było wręcz odwrotnie. To właśnie dzięki interwencji hierarchy dwaj lewicujący mnisi odzyskali wolność. Ale to oczywiście dla redaktora Stasińskiego drobny szczegół, o którym nie warto wspominać.(...)

http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-andrzeja-rafala-potockiego/49270-ile-jest-nieprawdy-w-prawdzie-obrzydliwa-historia-rownie-obrzydliwej-informacji-i-jak-na-nia-reagowac

Brak głosów