Moje dziesięć tez dla Europy

Obrazek użytkownika Krzysztof Szczerski
Świat
1. Europa narodowych państw demokratycznych

Polityka europejska musi być realistyczna, a nie opierać się na mrzonkach i pobożnych życzeniach. Realizm zaś mówi, że jedynym rzeczywistym podmiotem politycznym w Europie są narodowe państwa demokratyczne – to one gwarantują obywatelom prawa polityczne, spójność społeczną, tradycje i kulturę, a Europie dają różnorodność i bogactwo. Wszelkie projekty post-narodowej i ponad-państwowej Unii jako federacji czy super-państwa są niedorzeczne i niebezpieczne politycznie gdyż opierają się na fikcji.

2. Europa równości

W Unii Europejskiej nie może być równych i równiejszych – każde państwo ma takie same prawa i obowiązki.

3. Europa wolności

Naczelnym zadaniem polityki europejskiej powinno być wspieranie wolności – gospodarczej, politycznej, społecznej. Sensem Unii nie powinna być regulacja, standaryzacja i ograniczanie możliwości, lecz odwrotnie – czas na przełom kopernikański w logice integracji – każdy nowy przepis i nowa polityka powinna być poddawana „testowi wolności”, jeżeli go obleje – co oznacza, że nie powiększa sfery wolności w Europie nie powinna nigdy wejść w życie.

4. Ludzka Europa

Należy pilnie zainicjować polityki unijne, które odwróciłyby negatywne tendencje społeczne w Europie poprzez szereg konkretnych rozwiązań na rzecz lepszego społeczeństwa, a jednocześnie zmieniłyby ideologię działania Unii. Na przykład wsparcie rodzin wielopokoleniowych, pomoc w integracji ludzi bezradnych i przez to wykluczonych społecznie (nie tylko imigrantów czyli mniejszości, ale przede wszystkim ludzi z obszarów biedy i tych, którzy nie nadążają za zmianami świata), pomoc dla starszych, wsparcie zakorzenienia, a nie mobilności ludzi. Europa może być ludzka, według tego jak żyją ludzie, a nie wedle pomysłów inżynierii społecznej – że niby wszyscy są mobilni, młodzi, zaradni i multi-kulti.

5. Europa tradycji

Unia powinna chronić tradycje jako swoje bogactwo, a nie jako folklor na marginesie wielkiego projektu konstruktywizmu społecznego.

6. Europa przedsiębiorczości i rozwoju

Każde państwo, każdy człowiek powinien mieć prawo do rozwoju na miarę swoich obecnych potrzeb, a nie wedle jednego wzorca jak np. Strategia Lizbońska. Unia nie powinna stwarzać barier dla gospodarki ani harmonizować podatków.

7. Europa solidarna

Unia nie powinna jednocześnie zapominać, że sensem słowa „wspólnota” jest solidarność, czyli poczucie odpowiedzialności za siebie nawzajem, w imię solidarności Unia powinna wspierać biedniejsze państwa w swoim gronie oraz udzielać pomocy rozwojowej na świecie.

8. Europa otwarta

Unia Europejska nigdy nie może się stać ekskluzywnym, zamkniętym gronem starzejących się, sytych i egoistycznych społeczeństw. Musi zawsze być otwarta na każdego, kto podejmie wysiłek przyłączenia się do naszego grona. Europa otwarta oznacza także, że powinniśmy czuć współodpowiedzialność za naszych sąsiadów i wspierać ich gospodarczo i politycznie.

9. Europa bezpieczna

Bezpieczeństwo europejskie należy rozumieć zarówno pod względem militarnym, społecznym, jak i m.in. energetycznym czy środowiskowym – nie powinno być w Unii miejsca na eksperymenty genetyczne, zależność energetyczną, słabość wojskową.

10. Europa transatlantycka

Europa musi pamiętać, że rozciąga się po dwóch stronach Atlantyku, a więzy te są elementem gwarantującym jej podmiotowość.

Brak głosów

Komentarze

Dziękuje

Vote up!
0
Vote down!
0
#21607

właśnie tak sobie wyobrażam europejską wspólnotę. jeszcze trzeba poukładać kolejność tez wg ważności - każdy punkt jest ważny, ale niektóre są kluczowe dla zaistnienia realnej wspólnoty (wspólne korzyści - punkty 9, 7, 2)

główną przeszkodą jest polityka najsilniejszych, a głównie Niemiec. oni na to nie pójdą. stworzenie koalicji państw mniej znaczących + UK + otwarcie na nowe państwa jest krokiem naprzód i to PiS próbuje robić.

Vote up!
0
Vote down!
0
#21640

wkoncu jakas spojna koncepcja, a nie platformowe pustoslowie

Vote up!
0
Vote down!
0
#21677