Pomnik KWP w Radomsku odsłonięty !
Fotorelacja z odsłonięcia pomnika KWP w Radomsku
W niedzielę 26 IX 2010 r. w Radomsku odbyła się jedna z ważniejszych miejskich uroczystości Roku Konspiracyjnego Wojska Polskiego . W parku Solidarności, staraniem Fundacji "Pamiętamy", odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci żołnierzy i współpracowników Konspiracyjnego Wojska Polskiego poległych i pomordowanych w walce z komunistycznym zniewoleniem.
Bryła pomnika ma kształt leżącej litery V - symbolu zwycięstwa,
zwieńczonej kurhanem. Środkowa część pomnika przypomina zniszczoną
mogiłę, symbolizującą miejsce pochówku bestialsko zamordowanych przez komunistów żołnierzy KWP
pochowanych w Bąkowej Górze. Integralną częścią pomnika jest tablica z
230 nazwiskami żołnierzy i współpracowników kpt. Stanisława
Sojczyńskiego "Warszyca".
[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]
[kliknij w zdjęcie aby powiększyć]
Odsłonięcia dokonała Anna Milczanowska, prezydent Radomska, a także jeden z żołnierzy KWP Zdzisław Balcerzak oraz Andrzej Piasecki, syn poległego podporucznika Henryka Piaseckiego "Zapory". Pomnik poświęcił arcybiskup Stanisław Nowak.
- Niech pomnik ten będzie dowodem naszej pamięci i znakiem szacunku dla ich ofiary - powiedział prowadzący ceremonię mec. Grzegorz Wąsowski, prezes Fundacji "Pamiętamy", która sfinansowała i przygotowała projekt pomnika. Jest to już dziewiętnaste upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych przez Fundację "Pamiętamy".
List Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisława Kozieja do organizatorów i uczestników uroczystości w Radomsku :
OBEJRZYJ FILM Z UROCZYSTOŚCI W RADOMSKU
Zapraszam również do lektury nowego wydawnictwa Fundacji "Pamiętamy", w którym Ksawery Jasiak, historyk z IPN, przedstawia zarys dziejów Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największej organizacji podziemia antykomunistycznego w środkowej Polsce. Wydawnictwo to, w liczbie ok. 1000 egzemplarzy, rozdawane było bezpłatnie przez przedstawicieli Fundacji "Pamiętamy" wśród uczestników uroczystości w Radomsku 26 IX 2010 r. [kliknij w okładkę] .
Czytaj również:
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 2831 odsłon
Komentarze
Jan Bogatko Mieszkałem w
1 Października, 2010 - 11:22
Jan Bogatko
Mieszkałem w Radomsku, gdzie zrobiłem maturę. Znałem wielu starych radomszczan, akowców, którzy opowiadali mi o latach walki z nieludzkim systemem. Wielką radość sprawiło mi odsłonięcie pomnika.
Jan Bogatko
Piękny!
1 Października, 2010 - 20:05
Piękny pomnik dla pięknych bohaterów. Tych prawdziwych.
Boję się, że to jedna z ostatnich takich odsłon.
To w jaki sposób wychowuje się teraz młodzież, bezpaństwowo, bezpłciowo, bezpatriotycznie jest, obawiam się, zapowiedzią końca naszego państwa. Mówię to z bólem serca i momo wszystko nie chcę w to wierzyć.
Boję się że może to być zła przepowiednia dla Polski
21 Stycznia, 2011 - 20:10
spotykam na codzień wielu ludzi i obserwuje ich zachowanie i poprostu podejście do patriotyzmu napawa mnie lękiem. Co mówią o Polsce jako ojczyżnie którą niestety Polacy pośrednio odpowiedzialni za wizerunek Polski w świecie, to"nasi POlitycy którzy tak naprawdę są największymi wrogami bo wychodowanymi na organiżmie Polski pokazują naszą ojczyznę w najgorszym świetle w jakim można tylko pokazać światu. Banda po sto kroć banda zdrajców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Żal i niemoc ogarnia duszę krzyczeć i płakać się chce co oni zrobili z tym krajem z tym narodem. Te pomniki za parę lat mogą być tylko na zdjęciach i filmach, barbarzyńcę stać na wszystko.