raport NIK na temat kontroli żywności, a raczej braku jakiekolwiek kontroli.

Obrazek użytkownika wilre
Nazwa serwisu: 
[KAP.PL]
Cytat: 

Depopulacja w toku, a szczególnie Polaków. Oto raport NIK na temat kontroli żywności, a raczej braku jakiekolwiek kontroli.

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/e-w-zywnosci-bez-kontroli.html
___________________________________________

Ponad 2 kg - tyle przeciętny konsument spożywa w ciągu roku dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”. Produkty spożywcze nafaszerowane są np. konserwantami, przeciwutleniaczami, emulgatorami, czy wzmacniaczami smaku. Tymczasem brakuje właściwego nadzoru nad ich stosowaniem - alarmuje NIK. Inspekcje nie badają każdorazowo wszystkich dodatków znajdujących się w produktach. Nie weryfikują dokładnie, czy to co napisane jest na opakowaniu zgadza się z tym, co jest w środku.  Dodatkowo sprawdza się jedynie limity danego „E” w produkcie, nie biorąc pod uwagę ich kumulacji w codziennej diecie i jak to może wpływać na zdrowie.  Z badania NIK wynika, że w jednym dniu można przyswoić nawet  85 różnych E.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach rozwiniętych, ok. 70 proc. diety przeciętnego konsumenta stanowi żywność przetworzona w warunkach przemysłowych, zawierająca substancje dodatkowe. Są to substancje, które w normalnych warunkach nie są spożywane same jako żywność i nie są stosowane jako charakterystyczny składnik żywności. Dodaje się je po to, aby zapobiec niekorzystnym zmianom smaku, barwy, zapachu, wydłużyć okres trwałości, zwiększyć atrakcyjność wyrobu, umożliwić tworzenie nowych produktów, np. typu „light”, ale także po to, by zwiększyć efektywność procesu produkcyjnego. Aktualnie dopuszczonych do stosowania w żywności jest ponad 330 dodatków, które w produktach spożywczych  mogą pełnić  27 różnych funkcji technologicznych. Są to m.in. konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku, przeciwutleniacze, emulgatory, czy stabilizatory. Zawiera je coraz więcej produktów. Przeciętny konsument spożywa w ciągu roku ok. 2 kg substancji dodatkowych.

 

Ocena wiadomości: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.2 (głosów:5)

Komentarze

W kolejce szczepionka na Sars-Cov-2 made by BillG, w zamysłach masonerii kolejne, wraz z pojawiającymi się mutacjami wirusa.

Spożywanie Edodatków jest prawie nieuniknione, nawet w tzw "zdrowe żywności" nie można do końca wierzyć.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Polacy nie kłóćcie się.

#1634987