Pogrzeb Kornela Morawieckiego

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Nazwa serwisu: 
[RADIOMARYJA.PL]
Cytat: 

W Warszawie rozpoczynają się dziś uroczystości pogrzebowe śp. Kornela Morawieckiego. W południe w Sejmie zostanie wystawiona trumna z ciałem zmarłego.

W uroczystości wezmą udział m.in. syn zmarłego premier Mateusz Morawiecki oraz marszałkowie Sejmu i Senatu. Obecny będzie także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Po południu Kornela Morawieckiego będą mogli pożegnać mieszkańcy stolicy.

Wieczorem trumna z ciałem zmarłego zostanie przeniesiona do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Msza św. pogrzebowa odbędzie się tam jutro w południe. Marszałek senior spocznie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Historyk prof. Mieczysław Ryba, zwraca uwagę na wielki wkład Kornela Morawieckiego w kształt opozycji antykomunistycznej w PRL.

– To postać symboliczna, jeśli mówimy o „Solidarności” lat 80’, zwłaszcza ”Solidarności Walczącej”, która konsekwentnie stała na pozycjach antykomunistycznych, konsekwentnie stała też w opozycji do ustaleń okrągłostołowych. Odszedł człowiek, który wpisał się w legendę „Solidarności” ale 80’ i 90’ – zaznacza prof. Ryba.

Kornel Morawiecki był marszałkiem seniorem Sejmu VIII kadencji, działaczem opozycji demokratycznej w PRL i przywódcą „Solidarności Walczącej”. Zmarł w poniedziałek po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat.

Ocena wiadomości: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)