Brak konsensusu w sprawie unijnego budżetu

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Nazwa serwisu: 
[RADIOMARYJA.PL]
Cytat: 

Porozumienie ws. budżetu jest, ale nie ma konsensusu w kwestii wprowadzenia mechanizmu praworządności – to najważniejsza konkluzja po wczorajszym wideoszczycie przywódców państw UE. Szef Rady Europejskiej, Charles Michel, zapowiedział dalsze negocjacje.

Według relacji medialnych, rozmowa trwała zaledwie 15 minut. Liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania wypłaty środków unijnych z przestrzeganiem tzw. praworządności.

Rząd Wiktora Orbana zapowiedział „weto”. Jednocześnie wszystkie strony chcą dalszych negocjacji.

Stanowisko Polski jest jasne – nie ma zgody na rozwiązania pozatraktatowe i arbitralną ocenę praworządności.

Ocena wiadomości: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

https://wpolityce.pl/polityka/527371-george-soros-europa-musi-postawic-sie-polsce-i-wegrom

Cytuję:

„Unia Europejska nie może odpuścić Budapesztowi i Warszawie kwestii praworządności”, wskazuje amerykański finansista i fundator m.in. Instytutu Społeczeństwa Otwartego na łamach „Project Syndicate”. Wyjaśnia również, w jaki sposób pozostałe 25 państw UE może w razie konieczności ominąć polsko-węgierskie weto.

Unia Europejska nie może sobie pozwolić na kompromis w sprawie praworządności, stosowanej przy wypłacie funduszy państwom członkowskim. To, jak UE odpowie na wyzwanie jakie teraz stawiają jej Węgry i Polska, przesądzi o tym, czy przetrwa jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została zbudowana

—pisze Soros. Według niego jest to nie tyle abstrakcyjna koncepcja praworządności, której sprzeciwiają się węgierski premier Viktor Orbán i, w mniejszym stopniu, faktyczny władca Polski, Jarosław Kaczyński.

(...)

Autor przypomina, że w poniedziałek państwa członkowskie UE większością kwalifikowaną przyjęły rozporządzenie w sprawie mechanizmu uzależnienia wypłaty unijnych środków od przestrzegania praworządności – przeciw zagłosowały jedynie Węgry i Polska.

W konsekwencji, jeśli nawet przywódcom do końca roku nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie nowego budżetu, obowiązywanie obecnych wieloletnich ram finansowych – przeznaczonych na lata 2014-2020 – może być z roku na rok przedłużane. Tyle że w takiej sytuacji Węgry i Polska nie dostają z niego ani grosza, bo ich rządy naruszają zasady praworządności

—pisze filantrop. Jak tłumaczy, podobnie jest z Funduszem Odbudowy „Next Generation EU”, który – jak zaproponował wcześniej Guy Verhofstadt – może zostać wdrożony dzięki procedurze zacieśnionej współpracy.

„Weto Orbána i Kaczyńskiego uda się ominąć”

Jeśli UE pójdzie tą drogą, weto Orbána i Kaczyńskiego uda się ominąć.

(...)

----------------------

??? Co to za koncepcja? Ktoś wie?

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1652355

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1652373

to macice wychodzą na ulicę.czy ten naród wie czego chce?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1652389

W odróżnieniu od Orbana, który jasno zapowiedział weto, Morawiecki próbuje miękko przejść przez problem, zdaje się, że nie o wszystkim informuje kolegów z PiS....

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1652542

A po co krzyczeć z pianą na ustach? Ma wyjść na świra albo oszusta, szukającego poparcia świrów? I co to zmieni? Ile też można o tym Orbanie, co to niby za wzór. Całkiem możliwe, że Polska próbuje negocjacji, czyli za cenę poparcia czegoś innego chce utrącenia nowego pomysłu o praworządności, mechanizmu warunkowości. To dość sensowne, nie? Czy lepiej krzyknąć 'veto' i przypomnieć czasy okupacji niemieckiej? Kto zresztą wie, czy od początku nie chodziło o negocjacje, przeciez taki krok można było z łatwością przewidzieć. UE pokrzyczy na nas, my trochę na UE ale jak przychodzi co do czego, to zwyczajnie się negocjuje, nie chcemy czegoś to w zamian przepchnie się inne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1652547