Nie jest tak różowo

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Artykuł

Cytuję:

Z Polskiego Ładu na pewno wyrzuciłbym wszystkie pomysły związane z podnoszeniem obciążeń podatkowych. (…) Tak drastyczny poziom wzrostu składki, jaki się proponuje, jest nie do zaakceptowania nie tylko ekonomicznie, ale także etycznie. Podatki na takim poziomie nie są usprawiedliwione od strony etycznej. Państwo nie ma prawa takiego rodzaju podatków nakładać – mówił dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

(...)

– Większość wskaźników makroekonomicznych (przytłaczająca większość) wygląda dobrze, a niektóre nawet wyglądają znakomicie, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, które wychodzą z pandemii.

(...)

Według statystyk takich jak: wynagrodzenia, bezrobocie, dynamika, PKB czy produkcja przemysłowa „kładzie się głębokim cieniem zwłaszcza ostatni odczyt dotyczący inflacji”.

– Inflacja sięga już 5 procent. Według polskiej metodologii Głównego Urzędu Statystycznego w maju wyniosła ona 4,8 proc. (dane z 1.06.2021 r. z godz. 10.00). Jednak według Europejskiego Urzędu Statystycznego wyniosła ona już 5,1 proc. By nie ulec iluzji nominalnej to w zasadzie wszystkie inne odczyty innych danych makroekonomicznych, należałoby korygować o wskaźnik inflacji i wtedy nie wyglądają one tak optymistycznie. To jest dzisiaj największa bolączka, ale to jest wskaźnik kluczowy, to jest wskaźnik, od którego zależy poziom życia Polaków, od którego zależy wartość naszych wynagrodzeń i oszczędności, od którego zależy stabilność całej naszej gospodarki. To jest wskaźnik, który jeśli nadal będzie rósł, a ma do tego z natury skłonność na zasadzie kuli śniegowej, to będzie go ciężko zatrzymać i będzie trzeba podjąć radykalne środki. I wcale nie mówię o podniesieniu stóp procentowych, nie w pierwszej kolejności, bo wiele źródeł ma nasza inflacja w ostatnich miesiącach.

(..).

– Wielu ekonomistów mówi, że wyższe ceny są nierozłącznie związane ze wzrostem gospodarczym tym bardziej z dynamicznym wzrostem gospodarczym. Ja tak nie uważam i mógłbym na to podać szereg konkretnych przykładów z okresów w najnowszej historii gospodarczej różnych krajów (krajów z całego świata) choćby koniec XIX wieku, kiedy w czasie rewolucji przemysłowej niespotykanemu do tej pory tempu wzrostu gospodarczego globalnie towarzyszyła deflacja . 

(...)

– Z Polskiego Ładu na pewno wyrzuciłbym wszystkie pomysły związane z podnoszeniem obciążeń podatkowych. (…) Tak drastyczny poziom wzrostu składki, jaki się proponuje, jest nie do zaakceptowania nie tylko ekonomicznie, ale także etycznie. Podatki na takim poziomie nie są usprawiedliwione od strony etycznej. Państwo nie ma prawa takiego rodzaju podatków nakładać

(...)

Bezrobocie w Polsce jest bliskie naturalnemu. Eksport rośnie jak na drożdżach. Inflacja jednak rzuca swój bardzo wyraźny cień, gdyż osiągnęła najwyższy od dekady poziom. Jest to odczuwalne w portfelu każdego z nas. Państwo powinno przestać podnosić podatki, przestać zadłużać państwo, aby poprawić sytuację związaną z inflacją.

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Startuj do wyborów parlamentarnych. Będziesz gdzieś między prawdziwymi patriotami konserwatywnego odłamu PiS, a Konfederacją. Wzmocnij swą obecnością polską politykę.Choć brakuje Ci radykalizmu, to stanowisz tę zdrową część spojrzenia na polskie problemy polityczne i gospodarcze.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1672543

Ależ mnie zakwalifikowałeś :) Takie niby konserwatywne "ciepłe kluchy"? Ale jak tu inaczej rozmawiać, gdy entourage jest ciągle bezkrytyczne i łatwowierne? Gdy ciągle się łudzi?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1672559

Jeśli chybiłem z oceną, to wybacz mi proszę.

Tak odczytuję Twe wypowiedzi i publikacje. Wspomniany przeze mnie brak u Ciebie radykalizmu właśnie miał decydujący wpływ na postrzegane, potencjalne Twe miejsce w polityce.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1672596

to ladunek wybuchowy podlozony pod obecna cywilizacje. rzad PiS bardzo sie stara aby nie pozostac w tyle za peletonem rewolucji i resetu cywilizacyjnego. ich dokument to wytrych do dalszych zmian zapowiedzianych wielokrotnie w oficjalnych dokumentach, przemilczanych w mediach i zignorowanych przez normalnych ludzi (jako sicence/politcal fiction).

 

tymczasem Globalny Reset nadchodzi, Nowy Porzadek Swiata juz tuz. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1672936