Frankowicze w Chorwacji wygrali

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Artykuł

W Chorwacji ponad 100 tys. klientów wygrało proces dotyczący nieudzielenia przez banki właściwych informacji na temat hipotek frankowych.

To wyrok Sądu Najwyższego, który oddalił wniosek banków o rewizję wyroku w tej sprawie wydanego przez sąd niższej instancji. W 2013 roku sąd ten uznał, że banki naruszyły prawa klientów, bo nie informowały właściwie o ryzykach związanych z kredytami hipotecznymi we frankach. Nakazał bankom przewalutowanie kredytów na chorwackie kuny po kursie z dnia zaciągnięcia i zastosowanie stałej stopy procentowej. To podobna sprawa jak w Polsce, bo w Chorwacji kurs franka w kunach był o połowę niższy, gdy popularne były kredyty tego typu.

Chorwackie stowarzyszenie frankowiczów, reprezentujące 125 tys. osób, oznajmiło, że wyrok sądu otwiera drogę do wystąpienia o odszkodowania jego członków. W Polsce jest blisko 460 tys. czynnych umów hipotek frankowych obsługiwanych przez prawie 800 tys. osób (głównie małżeństwa) o wartości 103 mld zł.

....................

W liczącej 4,2 mln mieszkańców Chorwacji ponad 100 tys. osób zadłużyło się we frankach, najczęściej na zakup nieruchomości. W 2015 r. przyjęto „ustawę frankową” nakładającą na banki obowiązek przewalutowania na euro kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Kosztami tej operacji w całości obciążone zostały instytucje bankowe. Chorwacki bank centralny oszacował te koszty na ok. 1 miliarda euro. Z przewalutowania skorzystało około 95 proc. frankowiczów. Zdecydowano o konwersji na euro, a nie lokalną walutę (kuny), ze względu na wyższe stopy procentowe obowiązujące w Chorwacji. Różnica między stopami w euro (wynoszą 0 proc.) jest znacznie mniejsza w porównaniu z frankowymi (wynosiły wtedy nieco poniżej zera, dziś sięgają -0,8 proc.).

-----------------------

A u nas?

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:3)

Komentarze

Kiedy wejdziesz pod stół i odszczekasz swoje kłamstwa, stara wariatko?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1603675

uznało, iż HD nie zna się i notorycznie rozmija się z prawdą.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2
#1603688

A tu koleny dowód. ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1603690

uznało, iż HD nie zna się i notorycznie rozmija się z prawdą.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1603692