"Chcę, aby na świecie było przyjemnie, niech się to zacznie ode mnie"-
to motto znajdujące się na stronach organizacji Cohabitat.
Inicjatywa przedstawiona na stronach, do których poniżej podaję linki, jest ze wszech miar godna polecenia, bo odnosi się do czystych, zgodnych z naturą metod produkcji żywności, wytwarzania energii, budowy domów, także innych rodzajów działalności ludzkiej, a zatem jest zgodna z „duchem czasów”, w których żyjemy, dlatego postanowiłam o tym napisać, a w zasadzie bez większych komentarzy zamieścić tekst zredagowany przez organizatorów.:
http://www.festiwal.cohabitat.net/
oraz
http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012
Organizacja Cohabitat została założona, aby zainicjować zmianę, bo „absurdy dnia codziennego” nie były na już do zaakceptowania:
„Aby zbudować dom trzeba wziąć kredyt, leki zamiast leczyć niszczą zdrowie, modyfikowana żywność truje ciało, korporacje degradują ducha przedsiębiorczości, system edukacji tłumi kreatywność, rolnictwo niszczy przyrodę, a technologia jest obecnie zbyt skomplikowana by ją regenerować, naprawiać lub modyfikować.”
Festiwal przygotowywany przez ww. organizację pt. „Cohabitat Gathering 2012”, planowany jest w dniach 13-14 października br., w Łodzi i ma bardzo ciekawy program:
Uczestnicy wysłuchają wykładów 11 prelegentów:
Dick Urban Vestbro (Kollektivhus NU): “Żyjąc razem – wspólnoty mieszkalne i alternatywne sposoby mieszkania.“
Marten Kaevats (Community Tools): “Community Tools – oprogramowanie służące do zarządzania i komunikacji lokalnych społeczności.“
Helen Jarvis (Newcastle University): “Wspólnoty mieszkalne: tworzenie warunków dla otwartości i współdzielenia pomiędzy jej członkami.“
Jadwiga Łopata (ICPPC): “Suwerenność żywnościowa a rodzinne gospodarstwa rolne.“
Mary Clear (Incredible Edible): “Kampania Incredible Edible na rzecz lokalnej żywności oraz społeczności lokalnych hodowców.“
Ján Šlinský (Agrokruh): “Rewolucyjna uprawa warzyw organicznych.“
Barbara Jones (StrawWorks): “Budowanie z użyciem kostek słomy.“
Georg Maybaum (HAWK Holzminden): “Budowanie w technologii ziemi ubijanej – doświadczenia, badania naukowe i projekty architektoniczne.“
Frank Kresin (Waag Society): “Rzeczy, których działania nie rozumiesz, nie należą do ciebie.“
Olivier Schulbaum (Platoniq): “Pielęgnowanie powszechności.“
Eerik Wissenz (SolarFire.org): “Solar Fire: Wywołajmy solarną rewolucję!“ Równolegle odbędą się cztery dyskusje panelowe podzielone według głównych nurtów festiwalu:
współpraca open source (Waag Society, SolarFire, Platoniq)
konstrukcje naturalne (Barbara Jones, prof. Georg Maybaum)
budowanie społeczności (Helen Jarvis, Dick Urban Vestbro, Community Tools)
ekosystemy żywności (Jadwiga Łopata, Incredible Edible, AgroKruh) .
Jak wynika z ww. opisu nie jest to tzw. „komercha”, a zatem z czystym sumieniem polecam to wydarzenie innym, a sama zamierzam uczestniczyć i wesprzeć finansowo organizację ww. festiwalu. W ramach uzupełnienia podaję, że nie byłam i nie jestem członkiem ww. organizacji, a o tej inicjatywie dowiedziałam się dopiero wczoraj, wyłuskałam informację na ten temat z innego tekstu.
Uważam ww. dzialność za wyjątkowo ważną, bo to inicjatywa oddolna, a zatem żadni zmanipulowani politykierzy nie ciągną sią za nią i nie lansują się przy tej okazji. Poza tym niewiele pozytywnych i do tego zgodnych z naturą, rzeczy dzieje się w polskiej gospodarce, więc warto promować małe, ale cenne inicjatywy, które „wnoszą światło” i budują nowe relacje społeczno-gospodarczo-ekonomiczne na „zdrowych fundamentach”.
Grasja
Prawda, prostota i miłość w szczególności do ludzi z inicjatywą :)
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 704 odsłony