5 mln zł grzywny za leczenie amantadyną?

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Artykuł

Niebywały skandal. Cytuję:

„Nasz Dziennik”: Zastraszyć lekarza. NFZ chce ukarać dr. W. Bodnara za leczenie chorych amantadyną

Decyzję, czy zastosować sankcje wobec lekarza, ma podjąć niebawem Rzecznik Praw Pacjenta, który prowadzi postępowanie w sprawie. Okazuje się, że doniesienie na lekarza złożył Bernard Waśko, wiceprezes NFZ. W piśmie do RPP skarży się na lekarza z Przemyśla, że ten ordynuje swoim pacjentom amantadynę.

Stawiane zarzuty to stosowanie leku poza wskazaniami rejestracyjnymi ujętymi w ulotce, czyli używanie go do leczenia COVID-19, oraz przeprowadzanie nielegalnego eksperymentu medycznego.

– Grozi nam bezwzględny zakaz stosowania amantadyny oraz grzywna w wysokości 5 mln zł. Jest to kara za to, że odważyłem się leczyć ludzi. Stosowałem i nadal stosuję lek bezpieczny i skuteczny mimo fali nagonki na moją osobę. Całą tę sprawę odbieram też jako przykład szkalowania mnie w oczach moich pacjentów – wskazuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Włodzimierz Bodnar.

Zaniepokojony takimi działaniami jest również minister Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka.

– Gromadzenie materiałów dowodowych w tej sprawie w ogóle nie powinno mieć miejsca, ponieważ jest zwyczajnie pozbawione sensu. Przychodni dr. Włodzimierza Bodnara należy się raczej medal za to, że zawsze, od początku pandemii, starano się w niej pomóc pacjentom. Lekarz niezmiennie staje na pierwszej linii frontu i robi to, co mu wychodzi najlepiej: leczy ludzi – mówi „Naszemu Dziennikowi” minister Marcin Warchoł.

Postępowanie w sprawie przychodni „Optima” należącej do dr. Włodzimierza Bodnara, które prowadzi Rzecznik Praw Pacjenta, rozpoczęło się wiosną tego roku. Wtedy RPP informował „Nasz Dziennik”, że „do Biura Rzecznika Praw Pacjenta docierały niepokojące informacje dotyczące stosowania amantadyny poza wskazaniami wynikającymi z charakterystyki produktu leczniczego”. Dziś wiemy, kto był nadawcą tych „niepokojących informacji”.

– Ponieważ postępowanie w tej sprawie dobiega końca, dlatego RPP dopiero teraz udostępnił nam wszystkie dokumenty do wglądu. Na ich podstawie dowiedzieliśmy się, że to donos skierowany przez NFZ rozpoczął całą machinę proceduralną wymierzoną przeciwko mojej przychodni, a de facto przeciwko mnie – relacjonuje dr Włodzimierz Bodnar.

Pismo, jakie dotarło do Przemyśla, z informacją, że RPP zebrał kompletny materiał dowodowy potrzebny do wydania decyzji, nie przesądza o przyszłym werdykcie w sprawie przychodni. Jednak dr Włodzimierz Bodnar nie łudzi się, że RPP uwzględni jego argumenty i fakt, iż działał on tylko i wyłącznie dla dobra pacjentów.

– Jak zdążyliśmy się dowiedzieć, zazwyczaj takie pismo zwiastuje decyzję negatywną. Gdyby RPP chciał umorzyć postępowanie, to dawno by to zrobił. Dlatego nie wykluczam, że zostanę ukarany – przypuszcza dr Włodzimierz Bodnar. Przypomnijmy, że placówka dr. Bodnara w Przemyślu była czynna zawsze w czasie pandemii.

Zarzuty prowadzenia eksperymentu medycznego tylko dlatego, że stosuje się amantadynę w leczeniu COVID-19, dziwią także dr. Pawła Basiukiewicza, kardiologa, internistę ze Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

– Każdy lekarz wie, że stosowanie leków poza wskazaniami rejestracyjnymi jest powszechną praktyką – informuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Paweł Basiukiewicz. Jednym z wielu przykładów takich działań jest przeznaczenie wziewnego leku o nazwie budezonid.

– Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych zaproponowało, aby stosowany dotychczas medykament w terapii m.in. astmy oskrzelowej był także wykorzystywany w leczeniu wczesnej fazy COVID-19. To dobra decyzja, lek stosujemy szeroko u osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, ale przecież taka rekomendacja wykracza poza wskazania rejestracyjne tego leku – podkreśla dr Paweł Basiukiewicz.

Jak podaje, podobne sytuacje są powszechne w niemal każdej dziedzinie medycyny.

– Oczywiście, pacjent powinien wyrazić zgodę na taki schemat leczenia. To jest zwyczajna praktyka stosowana na całym świecie – akcentuje.

(...)

Podkreśla też, że amantadyna charakteryzuje się niską toksycznością.

– Co prawda kalkulacja koszty–korzyść nie została przeprowadzona, ale jest wiele doniesień naukowych oraz opinii lekarzy, którzy ordynują ją już od wielu lat do leczenia różnych schorzeń. Z ich relacji wynika, że jest to lek bezpieczny. Jest to więc lek sprawdzony pod względem bezpieczeństwa. Sięganie po niego jako po środek, który może pomóc w potencjalnie ciężkiej chorobie, jaką u niektórych grup pacjentów jest COVID-19, to rozwiązanie niekontrowersyjne – stwierdza dr Paweł Basiukiewicz.

Kontrowersyjne za to, czy raczej prowokacyjne jest – w jego ocenie – pociąganie do odpowiedzialności kogoś, kto leczy przy użyciu amantadyny.

– Równie dobrze można pociągnąć do odpowiedzialności każdego lekarza, osoby leczące przy pomocy budezonidu wziewnego, hydroksychlorochiny, azytromycyny czy paroksetyny. Takie czepianie się kogoś, kto może pomóc pacjentowi, a przy tym nie robi mu krzywdy, jest ewidentnie szukaniem haka na człowieka. Takie działanie jest przecież zupełnie wyrwane z kontekstu – konkluduje lekarz.

Z drugiej strony, jak podnosi dr Włodzimierz Bodnar, poza zainteresowaniem NFZ oraz Rzecznika Praw Pacjenta pozostają tysiące, a nawet miliony przypadków przepisywania pacjentom leków poza wskazaniami rejestracyjnymi, w tym antybiotyków, na podstawie wyłącznie porady udzielonej telefonicznie.

– Lekarze w Polsce często przepisywali, i nadal to robią, różne leki poza wskazaniami do leczenia COVID-19, w tym antybiotyki. Uważam, że właśnie umożliwianie takich praktyk, i to na masową skalę, jest skrajnie nieodpowiedzialne i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia chorych – zaznacza dr Włodzimierz Bodnar. Przypomina, że niejednokrotnie po takiej terapii zlecanej na podstawie teleporady, czyli bez osłuchania, ale za to po przepisaniu silnych leków, trafiali do niego pacjenci w zaawansowanej fazie COVID-19.

Również zdaniem Anny Marii Siarkowskiej, poseł PiS, przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Sanitaryzmu, oskarżenia wysuwane pod adresem przychodzi „Optima”, w której przyjmuje dr Włodzimierz Bodnar, są absurdalne.

– Jak można stawiać zarzuty człowiekowi, który wykonywał swoje zadania zgodnie z przysięgą Hipokratesa? Czy do odpowiedzialności nie powinni być raczej pociągani ci, którzy zamykali się przed pacjentami, którzy nie udzielali pomocy? – retorycznie pyta w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Anna Maria Siarkowska.

(...)

------------------

Polecam cały tekst.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (9 głosów)

Komentarze

Nie miałem do dziś jakichś specjalnie dobrze umotywowanych poglądów na sprawę leczenia koronawirusa. Pojęcia nie mam też jak się toto zakończy. Jesli jednak okaże się, że w imię - no własnie czego? - utrudniano leczenie, to ludzie serwujący takie jak opisany pomysły powinni odpowiadać przed sądem m.in. za narażanię ludzi na uszczerbek na życiu i zdrowiu oraz ("ewentualny"; fajne określenie, co?!) zamiar zabójstwa. To przekracza już nie tylko zdrowy rozsądek, ale zwyczajną uczciwość. I niech ktos wreszcie ma odwagę powiedziec, że powinnością lekarza jest LECZENIE pacjenta, a OBLIGATORYJNE STOSOWANIE PROCEDUR (o nieudowodnionej skutecznosci) to w tym przypadku działania na pograniczu przestępstwa. NIECH TO KTOŚ W KOŃCU POWIE!!!

PostScriptum Gdyby rzeczywiście ktoś wpadł na pomysł ukarania dr-a Bodnara, to warto przemysleć jakąś akcję nie tylko w jego obronie, ale w obronie społeczeństwa przed takimi działaniami.

Vote up!
14
Vote down!
-1

Waldemar Korczynski

#1634490

Właśnie zakończył się szczyt G20 w Rzymie. Jedna z jego konkluzji brzmi:

Kolejne zobowiązanie obrad w Wiecznym Mieście, to potwierdzenie planu zaszczepienia przeciwko Covid-19 w tym roku co najmniej 40 proc. ludności świata. Wyznaczony też został nowy cel: 70 proc. zaszczepionych do połowy 2022 r., przyspieszenie dostaw preparatów dla krajów rozwijających się, zagwarantowanie "szybkiej i sprawiedliwej dystrybucji" na całym świecie.

Liderzy 20 największych gospodarek świata zapowiedzieli także, że podejmą starania o to, by zmniejszyć z 300 do 100 dni okres potrzebny na stworzenie nowych szczepionek, lekarstw i testów w przypadku nowych pandemii.

W dokumencie jest ponadto mowa o zaangażowaniu na rzecz równości płci, "fundamentalnej roli emancypacji oraz przywództwa kobiet i dziewcząt na wszystkich poziomach".

]]>https://www.salon24.pl/newsroom/1177249,szczyt-g20-we-wloszech-padly-kluczowe-decyzje-ws-migrantow-klimatu-i-szczepien]]>

Po co leczyć tanimi lekami, skoro można wyszczepić prawie całą ludzkość?

Vote up!
10
Vote down!
-8
#1634517

Ja tego nie rozumiem. A w przekupienie przez Big Pharme tulu światowych przywódców nie wierzę. To cos takiego jak "eksport wewnętrzy", który słuzył kiedyś do drenowania społeczeństwa z posiadanych "obcych środków płatniczych". Nie wiem co o tym myśleć.

Vote up!
7
Vote down!
-2

Waldemar Korczynski

#1634558

 

Cenzura  i w tym zakresie  jest wszędzie, także tutaj.,Ci,  którzy o tym, głośno powiedzieli zostali:

a) wyrzuceni z pracy lub co najmniej poddani represjom  - o blokowaniu głosu niezależnych lekarzy

c) ośmieszeni , zdyskredytowani

c) wyciszeni, usuwani z mediów

d) zastraszani

Więcej  tutaj: link do strony niezależnych lekarzy i dziennikarzy - pozycjonowanie strony takie, że  jak nie wiesz czego szukać  to sam  łatwo nie znajdziesz w googlach...

protest w obronie niezależnych lekarzy

 ulotki informacyjne

pomoc prawna

 

Vote up!
8
Vote down!
-7

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634528

https://niepoprawni.pl/polecanka/zdaniem-prof-kuny-minister-niedzielski-straszy-i-zabija

Zdaniem profesora Piotra Kuny z Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, prognozy ministra zdrowia dotyczące koronawirusa wywołują lęk społeczny i przyczyniają się do wzrostu liczby zakażonych. - Mamy słabą odporność i nie ma siły, będziemy się zarażać koronawirusem - powiedział w programie "Gość Wydarzeń".

]]>https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-20/prof-kuna-mamy-slaba-odpornosc-i-nie-ma-sily-bedziemy-sie-zarazac/]]>

Vote up!
8
Vote down!
-6
#1634531

Na tej stronie też głośno się mówi: strona legeartis

W aktualnościach jest  artykuł o tym jak straszą niepotulnych na Podkarpaciu

Vote up!
9
Vote down!
-6

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634532

Jak zachować się w czasie interwencji policji - tu praktyczne porady

A także ze strony z pomoca prawną

tutaj link do strony z pomocą prawną   na przykład  wzór sprzeciwu wobec wyroku nakazowego

Jest tam tego więcej: wzory pism z poradnika covidowego

Vote up!
7
Vote down!
-5

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634546

Brawo! Przekazuje Pani sporą - przynajmniej dla mnie - wiedzę nt.  ... lecznia koronawirusa w dobie pandemii. szczególnie wazne sa, jak sądzę, informacje o kancelarii "legeartis" (prosze poprawić jesli źle wpisałem nazwę). Ja wielu tych rzeczy nie wiedziałem, choc inicjatywę niezaleznych lekarzy i naukowców znam. Dzieki. Może rzeczywiście troche przesadziłem z tym wkurzaniem sie na propozycje tych 5 mln, ale tak się składa, że znam przypadki stosowania amantadyny w szpitalu. Z dobrym skutkiem. Znam tez podobny przypadek "nieszpitalny". No i dlatego sie wkurzyłem. Aby było weselej w ostatnich dniach wyczytałem o leku ułatwiającym lżejsze przejscie zakażenia. Nie pamiętam dokładnej nazwy (do wyguglowania pewnie) ale jakas fluowaksyna lub cos podobnego. Po badaniach klinicznych z uzyciem placebo, choc nie wiem czy metoda podwójnie ślepej próby. Mój komputer przegrywa nawet z pijanym żółwiem, ale jeśli Pani ma lepszy, to pewnie znajdzie Pani nazwe leku i opis badań

Pozdrawiam.

Vote up!
7
Vote down!
-3

Waldemar Korczynski

#1634557

Taki komentarz jak wyżej dodaje skrzydeł i wiary w sens tego co się robi.

Od początku roku zamieściłam w ramach komentarzy  setki  linków do  informacji  cenzurowanych, usuwanych itp. Prawie wszystko "wcięło" w ramach  "zawieruchy"  na portalu

Co do leczenia to znam  osobiście kilka przypadków  szybkiego powrotu do zdrowia po zastosowaniu amantadyny. Znam także przypadek z domu opieki w moim mieście, gdzie  na covid zachorowali w pewnym momencie wszyscy pacjenci  nie leczeni na chorobę Parkinsona albo Alzheimera i żaden z leczonych na te choroby właśnie amantadyna. Co prawda na niepoprawnych były osoby ,które wyśmiały tę relację. Ja wiem, że jakkolwiek skrajnie by nie brzmiała, to jest prawdziwa, bo znam ją z pierwszej ręki. Choć przyznaję, że mam też w rodzinie lekarkę, która  leczyła amantadyną i twierdzi, że nie jest to środek cudowny , ani zawsze skuteczny.

Co do innych leków, to kiedyś cała listę podawała Rebeliantka, może zalinkuje ponownie.  Sporo na ten temat  też pisze Kryspin.

Ja tymczasem  nie dezynfekuję niczego, żeby nie  niszczyć własnej bariery ochronnej i nie wyjaławiać organizmu, jem  czosnek, ogórki kiszone i  ćwiczę,  a w szafce trzymam  na wszelki wypadek pudełko amantadyny  :-)

W ramach rekompensaty za brak listy leków alternatywnych załączam link do wywiadu z doktorem Hałatem jak ratować ludzi, którzy przyjęli preparat. Co prawda już go kiedyś załączałam, ale może umknął i nie zaszkodzi powtórzyć.

Przy okazji pozwolę sobie zaprosić na kolejne spotkanie z cyklu "przy stoliku". w ten wieczór wspomnień o tych, którzy odeszli. Było  z kieliszkiem , było z filiżanką kawy, pora na zapowiedziany wieczorek przy herbatce. Rodzaj herbatki do wyboru.

Nie wiem czy to aby na pewno stosowny termin , ale co mi tam, najwyżej wypiję sama. Choć niewątpliwie milej byłoby w towarzystwie. Proponuję koło 20.00 i oczywiście zapraszam  także wszystkich uczestników  dyskusji i inne osoby ,które będą się przechadzać nieopodal.

 

 

 

 

Vote up!
7
Vote down!
-5

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634567

o tej porze pijam zwykle jakieś alkohole. Dzis napocżąłem juz wino, ale mam jeszcze pewnie troche żołądkowo-watrobowej rezerwy na jakąś whisky. A czas jest chyba dobry, bo i tak każdy łyk wypiję z kogos z utraconych biższych i dalszych bliskich. A że w (wirtrualnym) towarzystwie, to może nawet lepiej.

"Co do innych leków, to kiedyś cała listę podawała Rebeliantka, może zalinkuje ponownie." Miejmy nadzieję.

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
-2

Waldemar Korczynski

#1634568

No właśnie, jest komentarz Rebeliantki o sytuacji w Japonii i iwermektynie: komentarz Rebeliantki o sytuacji w Japonii. Ale gdzie i jak to zdobyć w Polsce to nie wiem.

Natrafiłam za to na taki artykuł :https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/iwermektyna-a-farmakologia-covid-19/, i tu cytat:

(...) niektóre kraje indywidualnie zatwierdziły iwermektynę do stosowania u ludzi przy zakażeniu Sars-CoV-2. Tak się stało najpierw m.in. w Peru, Boliwii, RPA, Zimbabwe, Meksyku i Indiach, a niedawno też w Czechach oraz na Słowacji. 

Tymczasem iwermektyna na koronawirusa znów wzbudza emocje, tym razem za sprawą grupy naukowców z organizacji Front Line COVID-19 Critical Care Alliance – autorów publikacji Review of the Emerging Evidence Demonstrating the Efficacy of Ivermectin in the Prophylaxis and Treatment of COVID-19 zamieszczonej w „Amercan Journal of Therapeutics”. Przeprowadzili oni metaaanalizę piętnastu randomizowanych badań dotyczących leczenia iwermektyną pacjentów z COVID-19. Wykazała ona nie tylko skuteczność we wszystkich fazach infekcji koronawirusem, ale także zmniejszenie ryzyka zakażenia i obniżenie śmiertelności. Pierre Kory, prezes FLCCC wprost mówi, że iwermektyna może zakończyć pandemię

Idę parzyć herbatkę :-)

Vote up!
8
Vote down!
-3

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634570

i nawet trochę juz sobie łyknąłem. A iwermektyne mozna znaleźć w Internecie wysyłkowo lub u nas na receptę zdalną. Nie wiem ile kosztuje, ale wiem, że dostępna jest wersja dla ludzi. Instrukcja po angielsku, ale bardzo krótka. producent indyjski. To wszystko co na teraz wiem.

Vote up!
7
Vote down!
-2

Waldemar Korczynski

#1634571

Herbatka z melisą miętą, rumiankiem, chmielem, passiflorą i trawą cytrynową.  W sumie można sobie samemu zmieszać te ziółka, ale korzystam z gotowej mieszanki. Uwielbiam herbaty ziołowe, z wyjątkiem rumiankowej, ale  tu w małej ilości domieszka rumianku jakoś przejdzie.

 

Ps. Widzę Huskiego na horyzoncie, nie wiem czy do herbatki dołączy, ale do kieliszka to może nie odmówi ;-)

Vote up!
6
Vote down!
-6

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634572

Rebeliantka dołączy do herbatki później, a póki co jest z nami duchem.

Waldemarze, czy oprócz napoju wyskokowego, choćby dla zasady jakiś napar też sączysz?

Vote up!
7
Vote down!
-3

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1634573

Dzięki za zaproszenie. W pośpiechu zaordynowałam sobie zwyczajnego Liptona z plasterkiem cytryny.

Vote up!
7
Vote down!
-4
#1634582

bo nie jesteśmy bez grzechu i "kamieniem rzucić sie nie da", poniewaz np. ja nawet nie wiem co piję. Wziąłem torebke "herbatki", ale nie wiem jakiej. 

Vote up!
9
Vote down!
-1

Waldemar Korczynski

#1634585

napisałaś:

Co do innych leków, to kiedyś cała listę podawała Rebeliantka, może zalinkuje ponownie.

Ten tekst wcięło podczas awarii.

Za to mogę podać najnowszą info:

]]>https://www.radiomaryja.pl/informacje/wielka-brytania-dopuszczono-do-uzycia-tabletke-firmy-merck-przeciw-covid-19/]]>

Brytyjski regulator leków wydał w czwartek warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do użycia opracowanej przez firmę Merck tabletki, która skutecznie leczy COVID-19. Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, gdzie będzie ona stosowana.

 

Vote up!
4
Vote down!
-2
#1634748

gotowca w torebce. Mam nadzieję, że da sie wypić. Zdrowie!

Vote up!
6
Vote down!
-1

Waldemar Korczynski

#1634574

Sugeruje, że równoczesne zamieszczenie polecanek o kłopotach dr Bodnara i wypowiedzi prof. Kuny, to tylko atak na rząd, bo Kuna uważa, że nie ma leków na covid.

A tymczasem:

Polecanka o amantadynie dotyczyła skandalu z próbami załatwienia dr Bodnara przy pomocy kary w wysokości 5 mln złotych za skuteczną pomoc ludziom z użyciem leku, którego efektywność została potwierdzona w praktyce w Polsce, ale też w badaniach międzynarodowych.

Druga polecanka jest o wypowiedzi prof. Kuny i dotyczy jego przestróg, aby nie straszyć ludzi covidem, bo lęk obniża odporność.

Kuna przestrzega przez fatalną polityką informacyjną ministra zdrowia, MIMO że w pewnym zakresie wierzy w szczepionki i uważa, że nie ma skutecznych leków na covid:

- Mamy świadomość, że jeżeli mówi to osoba odpowiedzialna za politykę zdrowotną, to - niestety - wywołuje to lęk. I mogę powiedzieć, takie słowa zabijają dlatego, że lęk wiąże się z bardzo gwałtownym spadkiem odporności i sprzyja rozwojowi infekcji.

(...)

Dodał również, że nie ma skutecznego leku na koronawirusy, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest budowanie odporności. 

Profesor Kuna wskazał, że szczepienia przeciw COVID-19 nie chronią przed zakażeniem. 

- Pomyliliśmy się wszyscy. Szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 nie chroni przed ponownym zakażeniem, natomiast chroni przed rozwojem niewydolności oddechowej, zapaleniem płuc i zgonem - powiedział. 

]]>https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-10-20/prof-kuna-mamy-slaba-odpornosc-i-nie-ma-sily-bedziemy-sie-zarazac/]]>

Wiara w szczepionki wymaga niewiary w istnienie skutecznych leków, bo gdyby EMA (europejska agencja leków) "wiedziała" o lekach nie mogłaby w ekstra trybie dopuścić na rynek szczepionek, nad którymi badania kliniczne nie zostały zakończone.

Czy zatem nie można przedstawić punktu widzenia profesora, który jednocześnie krytykuje ministra zdrowia za politykę informacyjną i nie krytykuje (częściowo) za szczepionki?

Dlaczego?

Vote up!
6
Vote down!
-4
#1634650

"DLACZEGO?

"Sugeruje, że równoczesne zamieszczenie polecanek o kłopotach dr Bodnara i wypowiedzi prof. Kuny, to tylko atak na rząd, bo Kuna uważa, że nie ma leków na covid."

a tvp PODAWAŁA, ŻE PFIZER JUZ PRODUKUJE WŁASNIE LEK NA covid-19. Nie tylko szczepionkę, ale właśnie lek. Czyżby kłamali? A tak całkiem nawiasem; kto zna losy leku na wszystkie (jak zrozumiałem) koronawirusy firmy CureVacc z Tybingi (mozliwe, że pomyliłem nazwę firmy, ale nie jej lokalizację), która była po jakiejś fazie prób z takim lekiem. Czytałem wywiad z Polką, która była członkiem naukowej wierchuszki tej firmy chyba jeszcze w lutym lub marcu 2020.

Vote up!
4
Vote down!
0

Waldemar Korczynski

#1634653

Bloger, zwalczający amantadynę, napisał dzisiaj:

Tymczasem jeszcze jesienią (18 listopada) 2020 roku Pfizer Inc. [NYSE: PFE] i BioNTech SE [Nasdaq: BNTX] ogłosiły zakończenie III fazy badań.

Jest to nieprawda. Cytuję z portalu Pfizera przykładowe informacje o dopuszczeniu warunkowym:

Pozytywną decyzję dotyczącą rynku UE oparto na całości dowodów naukowych przedstawionych Europejskiej Agencji Leków przez firmy w ramach przeglądu etapowego oraz na treści wniosku o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, który firmy złożyły 1 grudnia 2020 roku. Przekazane dane pochodzą, między innymi, z przełomowego badania klinicznego fazy III, którego wyniki ogłoszono w zeszłym miesiącu i niedawno opublikowano w czasopiśmie ”The New England Journal of Medicine”(link is external). Wyniki badania fazy III wykazały skuteczność szczepionki na poziomie 95% wśród uczestników bez wcześniejszego zakażenia SARS-CoV-2 (cel pierwszorzędowy badania) oraz u uczestników z i bez wcześniejszego zakażenia SARS-CoV-2 (drugi cel pierwszorzędowy), w każdym przypadku ocenianych od 7. dnia po podaniu drugiej dawki szczepionki. Jak dotąd komitet monitorujący dane (DMC) nie zgłosił zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa szczepionki. Skuteczność była porównywalna we wszystkich grupach wiekowych, płciowych, rasowych i etnicznych. Wszyscy uczestnicy badania będą monitorowani przez kolejne dwa lata po podaniu drugiej dawki, aby możliwa była ocena okresu ochrony i bezpieczeństwa szczepionki.

]]>https://www.pfizer.com.pl/o-firmie/press-room/pfizer-i-biontech-uzyskuja-dopuszczenie-do-obrotu-w-Unii-Europejskiej-szczepionki]]>

Jak można wciskać kit o zakończonych badaniach, gdy szczepionka została dopuszczona warunkowo, a ocena okresu ochrony i bezpieczeństwa szczepionki ma trwać do końca przyszłego roku?

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1634752

Np. tutaj:

]]>https://www.badaniaklinicznewpolsce.pl/o-badaniach-klinicznych/nowe-horyzonty-farmakoterapii/podstawy-badan-klinicznych-szczepionek/]]>

Ciekawe fragmenty:

Warunkiem przeprowadzenie eksperymentu jest wymóg by „dotychczas stosowane metody medyczne nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność nie jest wystarczająca”.

Badania fazy III, które mogą trwać do 4 lat, są zaprojektowane w celu zapewnienia wystarczającej ilości danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności by uzyskać akceptację organów rejestrujących i nadzorczych.

 

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1634753