wojna polsko-bolszewicka

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Dziś, 12 marca 2013 odbył się już szósty wykład prof. Andrzeja Nowaka z cyklu "Polska - Rosja, geopolityka i trudne sąsiedztwo". Jak zwykle miał on miejsce w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu /koło stacji metra Plac Wilsona/. Spotkanie rozpoczęło się o 16:30 modlitwą "Ojcze Nasz" w intencji konklawe i wyboru nowego papieża.

  Profesor...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Arpad77
Kraj

Reżimowe media od niechcenia transmitują rocznicowe obchody odparcia bolszewickiego ataku z 1920 r. Robią to tak, aby w centrum uwagi był P.rezydent poszerzający zastępy przybocznej generalicji i oczywiście aby nie zdrażnić sowieckiego imperium zwłaszcza podczas wizyty patriarchy.

W ramach tych przemilczeń oczywiście nie ma ani słowa o wielkiej, bohaterskiej i - bądźmy szczerzy - przełomowej dla...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Roland von Bagratuni Budapeszt
Świat

Na kanwie artykułu "Uczczenie ofiar zbrodni katyńskiej w Budapeszcie", opublikowanego w Nr 17 z 25 kwietnia 2012 "Gazety Polskiej"

Losy naszych narodów od tysiąclecia są podobne i wspólne! Mieliśmy wspólnych królów, byliśmy w unii personalnej i nie tylko historycy, dziennikarze, literaci, poeci i filmowcy obu krajów z rzewnością wspominają wszystko to, co nas łączy! Rewolucja Węgierska 1956 r...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Redakcja
Historia

AMERYKANIE ZE SKRZYDŁAMI

Byli to amerykańscy ochotnicy walczący z Sowietami w 1920 roku ( w wojnie polsko-bolszewickiej, a było ich siedemnastu ), którzy swoją Eskadrą wsparli skutecznie trzy eskadry polskich sił powietrznych.

Poruszające wspomnienie o amerykańskich lotnikach, napisane przez poetę Marka Baterowicza.

AMERYKANIE ZE SKRZYDŁAMI

Byli to amerykańscy ochotnicy walczący z Sowietami...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

Wiele wskazuje na to, że materiał Life News o tablicy ku czci „pomordowanych Rosjan” powstał zanim tablicę tę  „nieznani patrioci” umieścili omyłkowo nie na tym pomniku w Strzałkowie.

  Prowokacja jest oczywista, podobnie jak i jej sprawcy. Rosjanie wielokrotnie napominali o rzekomych ofiarach polskich mordów na oficerach Armii Czerwonej, wziętych do niewoli podczas wojny polsko-bolszewickiej....
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Arpad77
Kraj

Śp. Generał Bór-Komorowski wielkim Patriotą i antybolszewikiem był.
Za to (p)rezydent BUL-Komorowski kim jest... oceńcie sami:

http://niezalezna.pl/7880-ossow-kretactwa-komorowskiego

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

Bitwa warszawska stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 jest jedną z lepiej poznanych zwycięskich batalii w dziejach polskiego oręża. Historycy powoli oczyszczają ją z legendy rzekomego "cudu", wskazując na czynniki, które z cudownym ocaleniem niewiele miały wspólnego. Wojsko Polskie mistrzowsko wykorzystało błędy taktyczne Armii Czerwonej (odsłonięcie lewego skrzydła, w konsekwencji niewykonania...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Akiko
Kultura

Ponieważ lada dzień do ksiegarń trafi Travisa Hollanda "Archiwista z Łubianki"( wyd. Muza, Warszawa 2009, cena 29,90 zł http://swiatksiazek.blox.pl/2009/06/Zyc-w-totalitaryzmie.html) może opiszę taką ciekawostkę z życia pisarza Izaaka Babla.

Otóż w latach 20tych po drugiej stronie frontu z Polakami walczyli amerykańscy piloci.
Tak to opisuje Babel : "Walki nie ustają, jestem kompletnie...

0
Brak głosów