Kochanowski

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

 

"Cieszy mię ten rym: "Polak mądr po szkodzie";

Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,

Nową przypowieść Polak sobie kupi,

Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi".

 

Jan Kochanowski, Pieśni, Księgi wtóre, Pieśń V, https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/piesni-ksiegi-wtore-piesn-v.html (fragment)

 

Jakże często powyższy fragment pieśni naszego wieszcza przez wieki stawał się realnością. Nie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Umysły niektorych Polaków zostały zainfekowane ideologią narzuconą przez zaborców i skutki widać na codzień. Potencjał ludzkiego mózgu jest ogromny, lecz pozostaje niewykorzystany lub marnowany, jako że umysł ludzki, a co za tym idzie i świadomosć społeczną można kształtować i poddawać rozmaitym zabiegom z zewnątrz, bo mózg to hardware, a software jest aplikowany właśnie z zewnątrz. Polacy stali...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

To oni, Żeromski, Mickiewicz, Kochanowski, są odpowiedzialni za to, że polscy patrioci wygrali jesienne wybory 2015 r. To oni są odpowiedzialni, ponieważ to oni uczyli nas przez wieki miłości do ojczyzny; i mówili nam, za co mamy ją kochać - czym jest to, co jest w niej godne kochania. To myśl najważniejsza „Popiołów”, „Pana Tadeusza”, „Anhellego” i „Wesela” - macie kochać Polskę i macie zadbać o...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

"Resortowe dzieci" mają szansę otworzyć wielu ludziom oczy, to jedna rzecz. I dzieje się to już,właśnie na naszych oczach, w trybie on-line, bo to epoka internetu. Rzecz druga, to, jeżeli cykl tych opracowań będzie kontynuowany, przyczyni się do powrotu do właściwej hierarchii wartości w społeczeństwie polskim. Bowiem dotychczasowy przebeg procesów społeczno-politycznych sterowanych przez tzw "...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj
Psalm 130 - W troskach głębokich ponurzony Jan Kochanowski

 

W troskach głębokich ponurzony Do Ciebie, Boże niezmierzony, Wołam, racz smutne prośby moje Przyjąć w łaskawe uszy swoje!

 

[...]

 

Barziej niż nocna straż świtania Pragnie duch Twego zmiłowania. O, Izraelu, niech się dzieje Co chce, ty w Panu kładź nadzieje!

 

U Tego litość nieprzebrana, U Tego pomoc nieczekana, Ten miłosierdziu...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

 

Witam serdecznie
 

Jan Kochanowski: "Na matematyka"
 

"Ziemię pomierzył i głębokie morze,

Wie, jako wstają i zachodzą zorze;

Wiatrom rozumie, praktykuje komu,

A sam nie widzi, że ma kurwę w domu."
 

Źródło: Jan Kochanowski, Ja dobrej myśli zawżdy chcę używać, Fraszki wydane w Pradze w roku 1598 przez Bartłomieja Paprockiego, PIW, Warszawa 1981, s. 24 (wydanie polsko-czeskie).
 

Pozdrawiam

P.S.

...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Gawrion
Kraj

Jakich mamy Sędziów takie Trybunały Stanu.

Wczoraj przypadkiem, przed pójściem spać, włączyłem TVP Info, a tu taki hit! Konflikt! Konflikt pomiędzy Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego a Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Konflikt pomiędzy profesorem Lechem Gardockim a doktorem Januszem Kochanowskim. Konflikt o co? O literę prawa? Czy o słuszne rzeczy nie majace z litera prawa nic wspólnego?

...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)