Gombrowicz

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

"...nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gebę..." ( W. Gombrowicz).
„Gęba", której wyrazem są kolejne formy, za każdym razem jest źródłem zła i głupoty.

Otóż to! gęby-mordy zła i głupoty!

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wiedział wczoraj co mówi, więc trudno teraz wymagać od niego przeprosin.
Szef PiS poleciał ostro Gombrowiczem?
I w zasadzie tylko Gombrowiczem na lekko!...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Zadziwiające a jednocześnie niezwykle niebezpieczne jest posługiwanie się stereotypowymi frazami, które na pierwszy rzut oka, wydają się całkiem rozsądne. Jednej z takich fraz używają politycy ze wszystkich stron sceny politycznej, nie wgłębiając się w jej sens.

“Dogonić Zachód “

Jak to ambitnie brzmi, któż by takiego postulatu nie poparł.

Jest to dość wiekowe hasło, a zatem należałoby...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (15 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

 

Oto politycy europejscy, o lewackiej umysłowości, usiłują nas obrabiać propagandowo i zawstydzać z powodu naszej postawy w kwestii imigrantów, czy też, jak to oni to ujmują - “uchodźców”. Najpierw podobnie zachowywała się prasa niemiecka lamentując nad “nacjonalistycznym” zagrożeniem PISowskim, teraz oskarżają nas o brak “solidarności”, zapominając kto im mur berliński obalił..

Światli...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika MagdaF.
Kultura

Anna Micińska, eseistka, historyk i krytyk literatury, która za cel swojego życia naukowego postawiła sobie uporządkowanie spuścizny po genialnym polskim artyście Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, nie zdążyła święcić triumfu, który był jej pomysłem, udziałem i zrealizowanym marzeniem. W ubiegłym roku nakładem Pastwowego Instytutu Wydawniczego wydano ostatni, IV tom „Listów do żony” Witkacego,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika wilre
Idee
Kobieta w literaturze IV Czwartek   SEE "Ten Portugalczyk, narzeczony Dedé, zapytał w pewnej chwili, skąd bierze się we mnie tyle pogardy dla kobiet i zaraz wszyscy go poparli.    Pogarda? Ależ skąd! Uwielbiam raczej... Choć co prawda dotychczas nie umiałem odkryć czym jest ona dla mnie w porządku duchowym, wrogiem czy sprzymierzeńcem? A to oznacza, że połowa ludzkości mi się wymyka.
  Ta...
1
Twoja ocena: Brak Średnia: 1 (1 głos)
Obrazek użytkownika Andrzej.A

Wiele atramentu wylano aby rozważyć kwestię skąd się wzięły te wykształciuchy, te lemingi, ci "tutejsi", to polactwo, ci pańszczyźniani.
No więc właśnie z Gombrowicza.

Dowód.
Prof. A. Waśko: „Podstawę podskórnego, antypolskiego nihilizmu w kulturze rozpowszechnili po roku 1956, powołując się na autorytet Gombrowicza, sfrustrowani eks-zetempowcy, szukający podświadomie literackiego alibi dla swoich...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Kraj

Sejm Dzieci i Młodzieży kwintesencją III RP.

I. Cacany prymusik.

Minął Dzień Dziecka a wraz z nim kolejna odsłona groteskowej szopki o nazwie „Sejm Dzieci i Młodzieży”, obowiązkowo nagłaśnianej w mediodajniach, jako wartościowa forma upowszechniania idei parlamentaryzmu wśród „przyszłości narodu”. Powiem szczerze, że zawsze fascynował mnie tryb wyłaniania 460 deputowanych do tego gremium, gdyż...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika coryllus
Idee

We wstępie do „Szkiców” Konstantego Jeleńskiego czytamy:

„W dworach gdzie spędzałem lato, leżały stare roczniki Illustrated London News” i „Puncha”, ale abonamenty urywały się w roku 1914. Język angielski był w mojej rodzinie przede wszystkim językiem lektury. Moja babka i jej siostry miały szczególną słabość do angielskich powieści (w tanich wydaniach Tauchnitza). Czytały zwłaszcza powieści...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Libra
Kultura

Czyli o podejściu do poezji Miłosza słów kilka.

http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/297714,czesc-pis-i-radio-maryja-bije-w-poezje-milosza.html

Póki co protest ten pozostaje bez większego echa. Konflikt o krzyż na Krakowskim Przedmieściu skutecznie uniemożliwił powstanie burzy, jaka zapewne powstałaby w innych okolicznościach. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejnych protestów nie będzie...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika wojcicki
Kultura
Andrzej Józef Dąbrowski - Ignacego Gogolewskiego konterfekt własny.

ANDRZEJ JÓZEF
DĄBROWSKI - jest reżyserem teatralnym oraz publicystą pism
polonijnych, zamieszkałym od ćwierć wieku w Nowym Jorku. W latach 80-tych współpracował intensywnie z podziemnym tygodnikiem "Przegląd Wiadomości Agencyjnych" (PWA).

Na szczęście dla polskich Czytelników (krajowych) i dla mnie samego zgodził się na...

0
Brak głosów

Z przyjemnością informujemy, że w związku z licznymi pytaniami, rozważamy wyprodukowanie smoleńskich krzyżyków zaprojektowanych jakiś czas temu przez Ma (wygląd krzyżyka przedstawia ilustracja).

Decyzja zależy od tego ilu z Was chciałoby taki mały (25mm wysokości), posrebrzany, patynowany, emaliowany krzyżyk w formie wpinki mieć? W związku z koniecznością oszacowania przez nas możliwości i ilości produkcji prosimy chętnych o podanie deklarowanych ilości w 2 wariantach:

1. Cena 7zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.
2. Cena 9zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.

Na podstawie tych danych będziemy mogli zadecydować czy i jaką ilość krzyżyków będziemy w stanie wyprodukować.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza: