Zdrojewski przygotowywał projekt idący znaczniej dalej niż ACTA

Obrazek użytkownika ciociababcia
Artykuł

Zdrojewski przygotowywał projekt idący znaczniej dalej niż ACTA

Minister kultury Bogdan Zdrojewski prowadził prace nad porozumieniem, które zakładało dużo większą inwigilację internautów niż ACTA.

Projekt nosił nazwę: Porozumienia o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawie ochrony praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. W myśl porozumienia dostawcy internetu mieli przekazywać twórcom dane internautów, którzy mogli naruszyć prawa autorskie. Bez udziału sądu.

Według informacji do jakich dotarł portal tvn24.pl porozumienie miało pozwolić dostawcom internetu na gromadzenie danych o internautach i przekazywanie ich bez żadnych przeszkód innym organizacjom. Generalny Inspektor Danych Osobowych o dokumencie dowiedział się przez przypadek. Zdaniem GIODO projekt godził w prawa i swobody obywatelskie. Po interwencji inspektora prace nad dokumentem zostały wstrzymane.

http://www.bibula.com/?p=52782

Brak głosów

Komentarze

  INDECT – szatański program inwigilacji

INDECT, czyli Inteligentny system informacyjny wspierający obserwację, wyszukiwanie i detekcję dla celów bezpieczeństwa obywateli w środowisku miejskim. INDECT jest międzynarodowym projektem finansowanym przez UE. Zakłada utworzenie inteligentnego systemu obserwacji i automatycznego wykrywania podejrzanych zachowań lub przemocy w środowisku miejskim.

Co wiemy?
INDECT jest jednym z największych (jak nie największym tego typu) programów obserwacyjnych, które UE chce wdrożyć na terenie Unii Europejskiej. Poza kontrolą Internetu, INDECT nieprzerwanie będzie „pilnował” także ludzi poruszających się po ulicach miast. Dla porównania zobaczcie pierwszy odcinek serialu „Person of Interest”. Projekt ruszył 1 stycznia 2009 i potrwa to 31 grudnia 2013 roku. Niech nie zdziwi Was fakt, że głównym partnerem projektu jest Komenda Główna Policji.

Początkowy budżet projektu wyniósł około 14,68 milionów (około 60 mln zł) INDECT jest finansowany w ramach „Siódmego Programu Ramowego Komisji Europejskiej” (7PR). Uczestniczą w nim takie kraje jak Austria, Bułgaria, Czechy, Francja, Niemcy, Węgry, Polska, Słowacja, Hiszpania i Wielka Brytania.
INDECT łączy dane z for internetowych, portali społecznościowych, przeglądarek z bazami danych, informacje uzyskane od firm telekomunikacyjnych z kamerami umieszczonymi na ulicach. INDECT jako system opierający się na sztucznej inteligencji będzie w stanie identyfikować ludzi, których widzi dzięki systemowi kamer, kontrolerom będzie podawał kilka możliwości naszych reakcji, które zostaną INDECT wyselekcjonuje na podstawie zaobserwowanych zachowań. System będzie dysponował informacjami o naszych znajomych, rodzinie, miejscu pracy.

INDECT działający w Internecie, będzie go inwigilował przy pomocy wyszukiwarek, portali społecznościowych, for, blogów, sieci P2P. Rozwinięta lingwistyka komputerowa, ma zapewnić systemowi możliwość rozpoznawania i analizowania relacji na podstawie rozmów prowadzonych przez internautów.

Oglądacie “Person of Interest”? To może nie być fikcja…
System INDECT ma być szczególnie wyczulony na osoby, które spotykają się w większych grupach, lub przemieszczają się długotrwale po mieście. INDECT będzie katalogował informacje o obserwowanych obiektach, i będzie nadawał im kategorie zagrożenia.

Funkcjonowanie systemu w środowisku miejskim ma opierać się na mobilnym systemie obserwacji w mieście (MUOS), na który składają się drony-latające kamery, które będą ze sobą połączone inteligentnie i autonomicznie. W założeniach projektu, powinny współdziałać ze sobą, by skutecznie śledzić i identyfikować osoby poruszające się po mieście. Kamery będą wykorzystać dane biometryczne z paszportów i dowodów osobistych.

Już 5 września 2001 w raporcie na temat amerykańskiego systemu Echelon znaleziono szereg naruszeń przepisów o ochronie danych. Raport potwierdzał wielokrotne łamanie prywatności i był pierwszym krokiem w kierunku totalitarnego nadzoru nad społeczeństwem na wzór „Roku 1984″ . Z najnowszych raportów jednoznacznie wynika, że system INDECT będzie prowadził do wielu nadużyć przez takie organy jak Policja, służby specjalne , także przez nadmierny wpływ korporacji. Istnieją obawy, że zagrożona jest demokracja.

Pierwsze masowe testy IDECT na EURO 2012
Od początku 2009 roku trwają prace nad projektem. INDECT zostanie włączony podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie. Jeżeli się sprawdzi, w 2013 roku zostanie wdrożony w innych krajach Unii Europejskiej. Poszczególne „INDECT-y” z całej Unii zostaną ze sobą połączone. INDECT będzie wiedział co zrobimy, poprzez system kwalifikacji będzie decydował co mieści się w „granicach normalności”, a co nie. Koordynatorzy projektu INDECT uspokajają, że informacje zbierane przez system będą wykorzystywane tylko w sytuacji bezpośrednich zagrożeń i przestępstw.

Opracowanie: Andrzej Wiśniewski

Źródło: Alternatywne Media RP

Bibliografia

1.http://en.wikinews.org/wiki/Listening_to_you_at_last:_EU_plans_to_tap_cell_phones
2.http://www.mediarp.pl/twitter/indect
Lektura uzupełniająca w “Wolnych Mediach”

1.http://wolnemedia.net/prawo/czym-jest-indect/
2.http://wolnemedia.net/prawo/system-super-inwigilacji-made-in-poland/
3.http://wolnemedia.net/polityka/ue-pracuje-nad-panoptikonem-xxi-wieku-projekt-indect/

http://www.bibula.com/?p=52745

*********************************************

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#411577

 MSWiA zamówiło narzędzia do „złamania” Tora i podsłuchiwania internautów.
Czy złamało przy tym prawo?
http://poznajprawde.net/aktualnosci/189-koniec-anonimowosci-w-internecie-coraz-bliej.html

Doctorow: Lockdown. Nadchodząca wojna z komputerami ogólnego przeznaczenia
 Jako członek pokolenie walkmena, pogodziłem się z myślą, że będę potrzebował aparatu słuchowego na długo przed śmiercią. Jednak tak naprawdę, to nie będzie aparat słuchowy; to będzie komputer. Więc kiedy wsiądę do samochodu — komputera otaczającego moje ciało — a w uchu będę miał aparat słuchowy — komputer wewnątrz mojego ciała — chcę mieć pewność, że te technologie nie są projektowane z myślą o ukrywaniu przede mną niektórych rzeczy, albo w celu ograniczenia mojej władzy nad wyłączeniem procesów, które uważam za niezgodne z moimi interesami. W zeszłym roku w Lower Merion, na zamożnych przedmieściach Filadelfii, pewna szkoła dla dzieciaków z klasy średniej wpadła w nie lada tarapaty. Została przyłapana na rozdawaniu uczniom laptopów z oprogramowaniem, które pozwalało na zdalną inwigilację poprzez kamerę i połączenie internetowe. Uczniów fotografowano tysiące razy, w domu i szkole, we śnie i na jawie, ubranych i nagich. W tym samym czasie powstała technologia legalnej inwigilacji, która pozwala potajemnie korzystać z twojej kamery, mikrofonu, nadajnika GPS, tabletu czy sprzętu mobilnego.

Jeszcze nie przegraliśmy, ale musimy wygrać wojnę o prawa autorskie, jeśli chcemy aby Internet i komputer PC pozostał wolny i otwarty. Dla zachowania wolności w przyszłości, konieczna będzie możliwość monitorowania naszych urządzeń i zlecania im tego, czego od nich oczekujemy; zdolności przeanalizowania i zakończenia procesów na nich uruchomionych; zdolności korzystania z nich jako z uczciwych sług naszej woli, nie jako zdrajców i szpiegów pracujących dla przestępców, bandytów i obsesjonatów kontrolowania wszystkiego.

http://mises.pl/blog/2012/01/18/doctorow-lockdown-nadchodzaca-wojna-z-komputerami-ogolnego-przeznaczenia/

***********************************************

 Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#411578

 Nowy numer Platformy Obywatelskiej – bardziej niebezpieczny niż ACTA
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz ustawy kodeks cywilny (Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów)
źródło:
bip.msw.gov.pl/portal/bip/218/20209/
http://prawda.xlx.pl/

DGP: Ostrzejsze niż ACTA
Unia Europejska tylnymi drzwiami próbuje wprowadzić restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli towarów importowanych, które ingerują w prawa jednostki bardziej niż przepisy ACTA - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".
http://gosc.pl/doc/1081139.DGP-Ostrzejsze-niz-ACTA

*******************************************

 Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#411579

  Wszystkie nowe komputery z Windows 8 będą posiadały możliwość zdalnego kasowania.
Jordan Robertson ? Bloomberg, BusinessWeek

 

http://www.prisonplanet.pl/nauka_i_technologia/wszystkie_nowe_komputery_z,p1039895997?sid=98

więcej

http://www.wis.org.pl/forum/viewtopic.php?f=138&t=74

 

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#411580

Wstrzymanie prac, nie oznacza zatrzymania procesu
wprowadzania w życie.
Ustawa o utajnieniu niektórych informacji dla
Społeczeństwa, okazuje się być bardzo destrukcyjnym
narzędziem, w rękach sowieckiej agentury.
Demontaż patriotycznych struktur w toku.
Dzięki i pozdrowienia z 10

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
0
Vote down!
0
#411581