Traktat nie przewiduje kar finansowych z tytułu niewykonania postanowienia o tzw. środku tymczasowym

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Artykuł

Prof. W. Gontarski o ataku Komisji Europejskiej na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN: Traktat nie przewiduje kar finansowych z tytułu niewykonania postanowienia o tzw. środku tymczasowym

Cytuję:

Traktat nie przewiduje kar finansowych z tytułu niewykonania postanowienia o tzw. środku tymczasowym. Traktat przewiduje procedurę nakładania kar finansowych przez TSUE, ale za niewykonanie ostatecznego wyroku. W tej sprawie wyrok może być wydany za kilka-kilkanaście miesięcy. Do tego czasu nie ma o czym mówić – powiedział prof. Waldemar Gontarski, adwokat, profesor nauk prawnych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych. Sprawę skomentował prof. Waldemar Gontarski.

– To próba sił. Komisja Europejska działa na zasadzie „gramy tak, jak przeciwnik pozwala”. Z tego tytułu, że nie wykonaliśmy postanowienia wiceprezes TSUE z 14 lipca, nie grożą nam żadne kary. Mamy tu do czynienia z ewenementem, bo Komisja Europejska nigdy nie szła z czymkolwiek do TSUE przeciwko danemu państwu, gdy prowadziła z nim dialog. Wykazaliśmy zarządzenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego o zawieszeniu działalności Izby Dyscyplinarnej w określonym zakresie. Przedstawiliśmy projekt zmian ustawodawczych (…). Nawet jeśli chcemy ustąpić KE z reformą sądownictwa, to nie można tego zrobić z naruszeniem praworządności, która wymaga, aby ustawę uchwaliły Sejm i Senat, a następnie podpisał ją prezydent – mówił gość Radia Maryja.

– Powinniśmy wdać się w dialog polityczny, bo traktat nie przewiduje kar finansowych z tytułu niewykonania postanowienia o tzw. środku tymczasowym. (...)

Jedynie polskie Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca uwagę na niezasadność działań Komisji Europejskiej. Tymczasem za dialog z organami unijnymi odpowiadają MSZ oraz minister ds. europejskich, Konrad Szymański.

– Mamy do czynienia z brakiem skoordynowania pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych a ministrem ds. europejskich. Argumentację merytoryczną ma MSZ, a przed instytucjami unijnymi występuje minister do spraw europejskich. Słyszałem argumentację przygotowaną przez MSZ i stwierdzam, iż ona ma uzasadnienie traktatowe, że Unia Europejska będzie za chwilę potrzebować Polski. Mamy taką, a nie inną strukturę miksu energetycznego, czyli proporcji źródeł energii, tak więc mamy faktyczne argumenty i możemy zawetować projekt dot. źródeł energii. Skoro nie zawetowaliśmy decyzji o tzw. zasobach własnych, a mogliśmy to zrobić, to teraz najbliższą okazją do zawetowania jest zielona rewolucja. Nie chodzi o to, żeby komuś robić na złość. Tak po prostu działa gra interesów państw skupionych w UE – wskazał prof. Waldemar Gontarski.

Komisja Europejska atakuje Polskę, a tymczasem sama nie wywiązuje się z traktatów, bo do tej pory nie rozpatrzyła polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

– Komisja miała 2 miesiące na wydanie pozytywnej oceny polskiego KPO. W tym okresie miała albo wydać ocenę pozytywną z wypłatą zaliczki na poziomie 13 proc., albo wydać ocenę negatywną z należytym uzasadnieniem. Komisja Europejska nic nie robi, a jedynie politycznie szantażuje Polskę – powiedział adwokat.

(...)

5
Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Vote up!
2
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1630336

Cytuję:

Unia Europejska może nałożyć na Polskę sankcję finansowe, co byłoby bardzo ryzykowne dla samej UE, ale uspokajające wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że nie ma takiej możliwości, bo to wykracza poza traktatowe ustalenia prawne, są zbyt optymistyczne.

]]>https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-dr-k-kawecki-unia-europejska-konsekwentnie-realizuje-plany-zmierzajace-do-stworzenia-quasi-panstwa-trwa-rywalizacja-miedzy-koncepcja-superpanstwa-europejskiego-a-modelem-federalistyc/]]>

cd.

Minister Zbigniew Ziobro przez długi czas mówił o zawetowaniu budżetu UE i sprzeciwie wobec powiązania unijnych funduszy z praworządnością.

– Zbigniew Ziobro, Solidarna Polska, inne środowiska prawicowe i eksperci mieli absolutną rację w tym zakresie. Komisja Europejska oraz inne agendy UE wykraczają poza traktatowe normy prawne. Mówią o tym przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, tylko to nie ma żadnego znaczenia dla UE, z którą nie ma dialogu. Ze strony polskiego rządu mieliśmy do czynienia z praktyką ustępstw, która była polityką błędną (…). W lipcu i grudniu 2020 roku premier Mateusz Morawiecki mówił o wielkim zwycięstwie polskiego rządu, a tymczasem kryteria i konkluzje Rady Europejskiej nie zablokowały możliwości zmian zasad przez Komisję Europejską i nastąpiło powiązanie zasady praworządności z finansami. Wydaje mi się, że jest to największa porażka premiera Mateusza Morawieckiego

– podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1630342