Chodzony po szwedzku

Obrazek użytkownika Anonymous
Audio

Żywe narody poznaje się po tym, że mają i grają własną muzykę ludową. Naród, który stworzył pop-kulturę - Amerykanie - mają swój bluegrass, zarówno w wersji zawodowej (http://www.youtube.com/watch?v=WmIwr2Ecn4s), jak i ludowej (ten sam utwór grany przez amatorów http://www.youtube.com/watch?v=HrUeOQyUg2k). Ludność czarna stworzyła jazz i wiele innych gatunków muzyki i poezji śpiewanej, które podbiły cały świat.

A u nas? No cóż, metal, pop-rock, rap i hip-hop. A no i disco-polo. Naszą muzyke nam gdziesik zabrano. Mam podejrzenia, że wszystko przez Szwedów i ich dobrosąsiedzkie wizyty w XVII i XVIII wieku ;-))) Oni do tej pory przechowują u siebie pozłacaną zbroję Zygmunta Augusta, którą sprowadzili sobie do Szwecji w charakterze zdobyczy wojennej. Proszę uwaznie posłuchać: http://freemusicarchive.org/music/NY_Spelmanslag/ Plik Karls Pers Polska i inne z "Polska" w nazwie.

Może odkryjemy na chwile kawałek dawnej Polski, zachowany przez naszych braci Szwedów? Na pohybel naszym wspólnym wrogom i gaz-rurze!

Jakub Brodacki

ps. jesli komus się wydaje, że pomyliłem "Polskę" z Polką i że to żaden chodzony, niech uważnie posłucha.

0
Brak głosów

Komentarze

https://www.youtube.com/watch?v=1ygdAiDxKfI

Finowie reagują lekką irytacją na prośby o przetłumaczenie tekstu tej piosenki. Sprawdzałem na kilku. Zawsze ten sam rezultat. Mówią, że tego przetłumaczyć się nie da, bo to taki dziecinny język.

No, ale polka jest!

Vote up!
0
Vote down!
0
#412594

Z przyjemnością wysłuchałem: wspaniałe wykonanie! Nota bene pomyślmy, tak mogliby wyglądać Moskowianie, gdyby zamiast roic sobie marzenia o absolutnej suwerenności, przyłozyli się do nauki łaciny... ;-)

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#412597

Mojego ulubionego, a zmarłego przedwcześnie, szwedzkiego pianisty jazzowego:

https://www.youtube.com/watch?v=aO0-Z72JQK0

Vote up!
0
Vote down!
0
#412596

Panie, ależ to jest mazurek! I do tego jakiś dziwnie chopinowski...!!!

Aleśmy odeszli od kultury naszych przodków... :-///

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0
#412598