HISTORIA ROJA - Background - www.ratujmyroja.pl/petycja

Obrazek użytkownika ciociababcia
Artykuł

HISTORIA ROJA - Background
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=40veWjJSfI4#!

Ratuj Roja! Podpisz petycję! | www.ratujmyroja.pl/petycja

.. PETYCJA STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW dla RZECZYPOSPOLITEJ W SPRAWIE FILMU „HISTORIA ROJA czyli W ZIEMI LEPIEJ SŁYCHAĆ”

www.ratujmyroja.pl/petycja

Zarząd Stowarzyszenia Twórców dla Rzeczpospolitej żąda podjęcia przez powołane do tego instytucje natychmiastowych kroków zaradczy...ch wobec świadomego niszczenia przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telewizję Polską, instytucje publiczne i z publicznych funduszy finansowane, produkcji filmu "Historia Roja czyli w ziemi lepiej słychać".

„Historia Roja” to pierwszy w Polsce fabularny film o Żołnierzach Wyklętych. Film zrealizowany zgodnie ze wszelkimi zasadami wielkiego kina. Film który ma szansę dotrzeć do masowego odbiorcy i choćby częściowo przywrócić tych szczególnych bohaterów świadomości publicznej.

Od ponad roku najpierw TVP a następnie PISF, powołując się na nadmierną długość filmu, de facto blokują jego ukończenie. Uniemożliwianie powstania optymalnej artystycznie wersji filmu uważamy za przejaw politycznej cenzury. Naszym zdaniem obowiązkiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowe powinna być rola rozjemcy w sporze producenta z TVP w interesie polskiej sztuki filmowej właśnie. Tymczasem to PISF jest od pewnego czasu głównym przeciwnikiem filmu i w zeszłym tygodniu postanowił odstąpić od umowy finansowania go, powołując się na niedotrzymanie harmonogramu produkcji i żądając natychmiastowego zwrotu 2,05 mln zł dotacji wraz z odsetkami od dnia przekazania środków. Instytucja powołana do wspierania kinematografii podejmuje takie działanie w sytuacji gdy film, zgodny z zatwierdzonym scenariuszem, do którego zdjęcia zakończono we wrześniu 2010 r. a ostateczna wersja montażowa powstała w listopadzie 2011. Film oczekuje jedynie na ostatni etap postprodukcji, a podstawową przeszkodą w jej rozpoczęciu jest odmowa zarówno TVP jaki i PISF wzięcia udziału w pokazie kolaudacyjnym! W efekcie obaj udziałowcy dotąd nie znają optymalnej artystycznie wersji filmu, której długość jest przedmiotem sporu. Agencja Filmowa TVP odmawia nawet spotkania z reżyserem. Takie działanie ze strony publicznych instytucji kultury budzi nasz zdecydowany sprzeciw.

Zadziwia nas także brak jakiejkolwiek troski ze strony instytucji publicznych o konsekwencje finansowe podejmowanych działań. TVP i PISF do chwili obecnej zainwestowały w produkcję Historii Roja 7 mln zł a teraz gotowe są stracić te środki i doprowadzić do upadłości producenta, Studio Filmowe Dr Watkins, które przez ponad 20 lat, mimo trudności, przysporzyło polskiej sztuce filmowej wielu wartościowych pozycji. Sam reżyser i producent, Jerzy Zalewski, jest artystą o uznanym dorobku, który każdą złotówkę wykorzystał rzetelnie (co potwierdziła kontrola ze strony PISF) na produkcję filmu zgodnego z zatwierdzonym scenariuszem. Ale jest też artystą odmawiającym nadmiernych ingerencji w film który podpisuje własnym nazwiskiem. Czy na prawdę polska kultura ma 7 mln zł na "na zbyciu"?

Drastyczna decyzja PISF i uporczywe milczenie Telewizji mają miejsce w szczególnym kontekście. Od końca lutego b. r. odbywa się akcja RatujmyRoja.pl – próba samodzielnego zgromadzenia funduszy na dokończenie filmu. Jej częścią są pokazy wersji roboczej filmu, których odbyło się dotąd kilkadziesiąt w całym kraju, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, a film, poza wyjątkami, zebrał bardzo pozytywne, niekiedy wręcz entuzjastyczne opinie. Działania i zaniechania PISF i TVP wobec „Historii Roja” są więc także przejawem lekceważenia opinii publicznej.

Bronisław Wildstein zauważył w swoim tekście w „Uważam Rze”, że „Historia Roja” idzie pod prąd współczesnemu klimatowi moralnemu, nie czyniąc z tego zarzutu, przeciwnie podkreślając odwagę autorów – odwagę, bez której kultura i życie publiczne toną w jałowej politycznej poprawności. Czy nie do takiego skutku prowadzą działania TVP i PISF?

 

Podpisy poparcia pod powyższą petycją można składać pod http://ratujmyroja.pl/petycja - Zobacz więcej
http://www.facebook.com/notifications?clk_loc=6#!/events/244011419040543/

Brak głosów