Biezrukij Major; tak nazwali Go w NKWD

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

„Należał do najbardziej ideowych ludzi, jakich spotkałem w swoim życiu . Wierzył, że moc moralna naszych ludzi przyniesie nam i Polsce ostateczne zwycięstwo”. /kpt. Stanisław Sędziak , ps. Warta, cichociemny/

 

(na zdjęciu: Jan Górski (na lewo) i Maciej Kalenkiewicz.)

Patrząc na zdjęcie ppłk Macieja Kalenkiewicza w cywilu można byłoby Go wziąć za urzędnika bankowego. Nawet w mundurze nie wyglądał  na jednego z najdzielniejszych i... najzdolniejszych oficerów Wojska Polskiego w okresie II WŚ.

Nie jestem nawet pewien, czy można zaliczyć Kalenkiewicza do grona Żołnierzy Wyklętych. Wprawdzie jak wielu z Nich zginął od sowieckiej kuli, ale nie zdążył mieć nic wspólnego z tzw. drugą konspiracją walczącą z obcą okupacją już po utworzeniu tzw. Polski Ludowej. Gdy poległ pod Surkontami PKWN działał dopiero od niespełna miesiąca.

Nie będę zanudzał Czytelników biografią Kalenkiewicza. Jego dość kompletny i nieprzekłamany życiorys można znaleźć w wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Kalenkiewicz

Walczył w Kampanii Wrześniowej w SGO „Narew”, w oddziale mjr. Dobrzańskiego „Hubala”, potem przedostał się do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Wrócił do Kraju pod koniec 1941 roku jako cichociemny i przez ponad dwa i pół roku służył w szeregach Armii Krajowej.  

Nie będę pisał o Jego wojennych dokonaniach, o bohaterstwie, patriotyzmie, etc. Chciałbym natomiast przypomnieć Jego ogromne i zapomniane zasługi w dziele tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w Kraju. Aż dziw bierze, ile potrafił w ciągu niespełna dwóch lat pobytu we Francji i Wielkiej Brytanii zdziałać ten młody wiekiem i rangą oficer.

Jeszcze we Francji narodził się w szeregach polskiej armii nieformalny ruch młodych oficerów, którzy wszelkimi dostępnymi im środkami starali się o ustanowienie stałej komunikacji z okupowanym krajem w celu przerzucania doń broni, zaopatrzenia i kadry wojskowej. Jednocześnie myśleli oni perspektywicznie o wyzwoleniu Polski spod okupacji przy użyciu połączonych sił krajowej konspiracji wojskowej i polskich sił zbrojnych działających poza granicami kraju. A więc o stworzeniu i użyciu jednostek powietrzno-desantowych. „Najkrótszą drogą do Kraju” - te słowa były leitmotivem ich działań zanim jeszcze stały się dewizą Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

„Chomiki” - jak nazwał tę grupę przyjaciel Kalenkiewicza, cichociemny Alferd Paczkowski, ps. Wania, aby podkreślić ich upór w „przegryzaniu się” przez wojskową i polityczną biurokrację – mimo swoich niskich rang oficerskich i młodego wieku, uzyskali znaczne wpływy i dostęp do najważniejszych decydentów, wliczając w to premiera i Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego. Można chyba zaryzykować stwierdzenie, że powstanie formacji „cichociemnych” oraz Samodzielnej Brygady Spadochronowej było w znacznej mierze właśnie ich zasługą. Odwołując się raz jeszcze do słów Paczkowskiego - wyrzucani za drzwi wracali przez okno i robili swoje. Nachodzili gabinety ważnych polityków i wojskowych, słali memoriały, publikowali artykuły. Ci młodzi oficerowie – Kalenkiewicz, kpt. Jan Górski* i inni – nie tylko wypracowali koncepcję, ale też stanęli w pierwszym szeregu żołnierzy praktycznie ją realizujących.

Być może to, co napisałem o Kalenkiewiczu brzmi nie nazbyt heroicznie, zbyt sucho i ogólnikowo. A więc, na zakończenie, trochę historycznej anegdoty:

Podobno przed wylotem do Kraju w grudniu 1941 roku Kalenkiewicz spotkał się z płk Stanisławem Sosabowskim i obiecał mu, że SBS otrzyma sztandar wykonany w Polsce. Słowa dotrzymał, odbierając go 3 listopada 1942 roku w warszawskim kościele Sióstr Kanoniczek (Norbertanek) z rąk matek chrzestnych, Marii Kann i Zofii Kossak-Szczuckiej: http://chomikuj.pl/wawa74/Historyczne/II+Wojna+swiatowa/Cichociemni/Historia+sztandaru+1+Samodzielnej+Brygady+Spadochronowej+zas*c5*82uguje+na+staranne+odnotowanie,195914080.docx

Piękną i niezwykle wartościową książkę o Macieju Kalankiewiczu, zatytułowaną „Droga do Ostrej Bramy” napisał Jan Erdman, brat Jego żony, Ireny, żołnierz Brygady Karpackiej, a następnie attache prasowy Ambasady Polskiej w Kujbyszewie. Świat jest mały. W kilka miesięcy po śmierci Kalenkiewicza Erdman poślubił Martę Wańkowicz, córkę Melchiora, zwaną przez ojca „Tili”. Panna młoda nie wiedziała wtedy jeszcze, że jej siostra, Krystyna, zginęła w Powstaniu Warszawskim. A pan młody nie znał losów szwagra. Polskie dzieje...

Zdecydujcie Państwo sami, czy Macieja Kalenkiewicza można zaliczyć w poczet Żołnierzy Wyklętych. Na pewno jednak można go zaliczyć w poczet Żołnierzy Zapomnianych. Dwukrotny kawaler Virtuti Militari, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także Krzyżem AK nie doczekał się żadnych honorów w III RP. Tyle, że w 1991 roku z inicjatywy władz polskich powstał w Surkontach na Białorusi polski cmentarz wojskowy. Dobre i to...

*Jan Górsaki, ps.Chomik został przerzucony do kraju w 1943 roku. Służył w Okręgu Białostockim AK, w Warszawie i w Krakowie. Tam został aresztowany przez Niemców w lipcu 1944 roku. Okoliczności Jego śmierci nie są znane. Został albo rozstrzelany po schwytaniu, albo też zginął w KL Flossenburg, gdzie miano Go przetransportować.

0
Brak głosów

Komentarze

Dziękuję, TŁ, za ten tekst.
Zresztą, nie tylko za ten tekst.

PS
Superakcja na niebieskim

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#339244

Razem dziękujemy Im.

Pozdrawiam

PS. Aby utrzymać się w konwencji odpowiem: PAS czyli Pogotowie Akcji Specjalnych ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#339246

Seiko.Tysiące bezimiennych,cichych bohaterów,......
zapomnianych.Dobrze że przypomniałeś jednego
z nich.Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Seiko

#339248

Maciej Kalenkiewicz jest "głównym bohaterem" tej notki, ale nie zapominajmy o Janie Górskim.

W jednym z memoriałów Kalenkiewicza z okresu jego pobytu w Wielkiej Brytanii jest lista 16 "chomików" deklarujących gotowość do przerzucenia do Kraju. Postaram się o tym wkrótce napisać...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339250

Moim zdaniem warto dziś zajrzeć i do Ściosa:

http://bezdekretu.blogspot.com/2013/02/muzeum-wyklete.html

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#339258

Przeczytałem, dorzuciłem do polecanek, dziękuję.

Vote up!
0
Vote down!
0
#339260

Warto. Jako dziecko mijałem ten budynek - a właściwie kompleks zabudowań - wiele razy, zmierzając do szpitala na Oczki, gdzie pracowała moja Matka. O tym, co się tam mieściło i działo dowiedziałem się dopiero gdzieś w okolicach matury...

Vote up!
0
Vote down!
0
#339261

Widać że młodzież jednak zainteresowała się tą tematyką,bohaterów żołnierzy wojennych i po wojennych,czego widziałem dowód u Pospieszalskiego w programie,bardzo pożyteczna prace wykonujecie,pisząc o tym.
Dzięki tobie i innym blogerom za te lekcje histori prawdziwej tej naszej Ojczyzny,bo w POdręcznikach od histori przy obecnej Żydo ubeckiej władzy,tego nie przeczytamy,niszczenie korzeni Polskości,przybrało duże nasilenie.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339249

Masz rację, młodzi ludzie znowu czują potrzebę sięgnięcia do korzeni polskiego patriotyzmu. To nadzieja...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339252

gość z drogi

ukłony z podziękowaniem za przywracanie tych,którym Polska była wszystkim....

"Chomiki " Wszystkim IM ,dzisiaj wielka wdzięczność i serdeczna modlitwa za ich dusze 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#339267

Pamięć i modlitwa. Tylko tyle. Aż tyle. I flaga narodowa p0rzed domem.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339268

"Pamięć i modlitwa. Tylko tyle. Aż tyle. I flaga narodowa przed domem."

Serdeczne dzięki! Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#339298

Przyznaję bez bicia, że dzięki NP-owcom.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#339306

...napisałeś :
//Widać że młodzież jednak zainteresowała się tą tematyką,bohaterów żołnierzy wojennych i po wojennych //..
...........................................................
- Tak, to jest moja największa rodość i optymizm .
ONI, już "złapali" pałeczkę, będzie ich przybywać.
Ale, powiedzmy otwarcie...pierwszą płytkę tego domina, ruszył śp. Lech Kaczyński-Prezydent RP.
pozdrawiam Ciebie, Szan.Autora i jego Gości.
....wklejam link, do rozmowy, którą przeprowadziła córka naszego Kolegi blogera :
http://twojruch.net/archiwum/item/257-dopiero-ipn-odkryl-zabojcow-mojego-taty

Vote up!
0
Vote down!
0
#339304

Koło zamachowe Polskości ruszyło,i chociaż jedzie po woli,to zaczyna nabierać szybkości,w całej Polsce,i mnie też sprawia dużo radości,że w ludziach budzi się Polskość.
Maruś Bóg Honor Ojczyzna,i to zaczyna być coraz realniejsze w ludzkich sercach.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339353

Tak. Europejskość zaczyna się przejadać. Młodzież powoli wraca do korzeni, do polskości a tym samym do normalności.

Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#339425

Tradycyjnie już dziękuję Ci za tekst, w którym znów wydobyłeś informacje mało nam znane. Myślę, iż mogę powiedzieć nie tylko w swoim własnym imieniu, że Twoja historyczna wiedza jest tutaj, dla Niepoprawnych, bezcenna i załuję, że moje słowa mogę poprzeć tylko "dziesiątką" :)

Dobrze jest dziś od rana spojrzeć na SG Niepoprawnych.
Jest piękna :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#339269

gość z drogi

nie będę ściemniać ,zapomniałam ...dzięki za przypomnienie...jak widzę,bedzie to jedyna flaga na osiedlu miedzy blokami i familokami :) 

pozdr :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#339273

O ile mi wiadomo, dzisiejsza SG to pomysł pewnego Blogera i realizacja pewnego redaktora NP ;-). Nie jestem upoważniony do podawania ich danych... nickowych ;-)

Cieszę się, że "zdążyłaś" z Dekutowskim.

Pozdrawiam

PS. W stanie wojennym poznałem jedną z córek Kalenkiewicza, ale po raz pierwszy zetknąłem się z Nim w starym, dobrym "Zielu na kraterze"... ;-). A potem podczas rozmów z "Wanią"...

Vote up!
0
Vote down!
0
#339274

O ile mi wiadomo, dzisiejsza SG to pomysł pewnego Blogera i realizacja pewnego redaktora NP

GRATULACJE! Najszczersze. I głęboki ukłon :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#339312

To nie ja byłem... Ewą :-)))!!!

Vote up!
0
Vote down!
0
#339314

W takim razie gratulacje i ukłon temu, kto nią był :)

Vote up!
0
Vote down!
0
#339317

Dwie one były...! Może je zdradzę... na dobranoc ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#339320

SPRAWA  SURKONT.2012.

Pomoc dla cmentarza w Surkontach

INFORMACJE Z POLSKI | MAJ 18, 2012 O GODZINIE 14:18

W ramach tegorocznej akcji świątecznej organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen dotarliśmy z paczkami wielkanocnymi do Kombatantów AK na Białorusi. Wyprawa do Kombatantów stała się również doskonałą okazją do odwiedzenia licznych miejsc pamięci rozsianych po byłych terenach II Rzeczpospolitej.

Jednym z nich był cmentarz polskich Żołnierz AK we wsi Surkonty, gdzie w 1944 doszło do bitwy pomiędzy oddziałem AK pod dowództwem mjr. Macieja Kalenkiewicza, ps. Kotwicz (autora operacji „Ostra Brama”) z oddziałem NKWD.

Cmentarz w Surkontach oraz pomnik upamiętniający bitwę jest szczególnym miejscem nie tylko za względu na bohaterską postawę polskich żołnierzy, lecz także na wciąż żyjących AK-owców ziemi lidzkiej, którzy znali i pamiętali Bohaterów tamtej bitwy. To właśnie oni po dziś dzień opiekują się kwaterami na cmentarzu, dbając o porządek i pamięć. Niestety środki i możliwości naszych rodaków są mocno ograniczone, a na cmentarnych murach widać już oznaki, przypominające o konieczności jego niezwłocznej renowacji.

Aby przygotować cmentarz przez rocznicą operacji „Ostra Brama”, obchodzonej w pierwszym tygodniu lipca,

postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę finansową na zakup środków niezbędnych do wykonania remontu. Zbieramy

przede wszystkim na farby i preparaty chemiczne (środki czyszczące, płyny do usuwania mchu i chwastów), a także na środki trwałe w postaci kosiarki spalinowej oraz narzędzi ogrodowych, rękawic, które zostawimy u naszych przyjaciół w Lidzie, tak, aby mogły służyć w przyszłości.

Więcej o bitwie pod Surkontami na:

http://podziemiezbrojne.blox.pl/2009/08/POLSKIE-TERMOPILE-SURKONTY-1944.html

WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ W ZBIÓRKĘ!

ZAPRASZAMY TAKŻE DO KONTAKTU Z NAMI. ODPOWIEMY NA WSZYSTKIE PYTANIA ZWIĄZANE Z AKCJĄ!

Post1980@o2.pl

Dane do wpłaty:

Paweł Ostrowski

mbank 61 1140 2004 0000 3802 3970 7407

Tytułem: SURKONTY

Jednocześnie prosimy o podanie w tytule przelewu swojego adresu e-mailowego, tak, abyśmy

mogli przesłać szczegółowy raport po zakończeniu zbiórki.

 

Pieniądze zbieramy do 20 czerwca!

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

 

TAGS: AKARMIA KRAJOWAKOMBATANCIODRA-NIEMENSURKONTY

"Państwo Polskie jest opanowane od wewnątrz przez groźną, obcą strukturę, która toczy go, niczym rak, niczym demon który opętał Duszę człowieka"

Vote up!
0
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#339308

Dziękuję za uzupełnienie :-). Mam nadzieję, że Cmentarz Wojskowy w Surkontach pozostaje obecnie w dobrym stanie. Jeśli dysponujesz jakimiś aktualnymi informacjami, bardzo proszę o podzielenie się nimi...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339313

wpoili młodym Polakom zreszta nie tylko nienawiść do ojczyzny, stworzyli im takie warunki że nie można normalnie zyć, czym zmuszaja do masowej emigracji czasem całe rodziny. Sami szykując sobie miejsce nad Wisłą, odebrali nam niemal wszystko, niektórym nawet poczucie godności i honoru.Kiedy czytam o Żołnierzach Wyklętych serce mi płacze jak widzę po ile lat oni mieli kiedy oddawali życie za Polskę. Ilu młodych teraz, gdy przyjdzie taka potrzeba, a przyjdzie się z tym zmierzyć stanie do walki o wolną i niepodleglą ojczyznę? Tragedia to jest tragedia tego narodu tragedia naszej ojczyzny Polski.

Vote up!
0
Vote down!
0
#339401

Ja nie zadają sobie pytania: "Ilu młodych teraz, gdy przyjdzie taka potrzeba, a przyjdzie się z tym zmierzyć stanie do walki o wolną i niepodleglą ojczyznę?"

Ja zadaję sobie pytanie o to, czy będą potrafili? Czy mają potrzebne umiejętności? Czy są tacy, którzy nauczą ich tego, gdy będzie trzeba?

Odpowiedz - póki co - nie jest optymistyczna. Ducha wystarczy, ale czy wystarczy umiejętności...?

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339405

I jakie umiejętnosci? Czy walka o Polske nie będzie teraz bliższa walce z Hakatą niż powstaniom?

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#339427

Nie wiem, jakie formy może przyjąć obecnie walka o Polskę. Na razie - przynajmniej w blogosferze - przypomina ona połączenie tajnego nauczania z propagandą BIP AK. Mamy akcję "N", mamy akcją "R" ;-). Mamy nawet więcej, akcję "Ż".

A odpowiadając @Sałacie53 miałem na myśli umiejętności konspiracyjne i wojskowe, które - moim zdaniem - dzisiejsze społeczeństwo polskie zatraciło. I nie ma komu tego uczyć. Brak elit.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339433

ziemi , w Katyniu, Miednoje i wielu innych miejscach, jeszcze wojna sie nie skończyła a już mordowano patriotów. Exterminacja narodu polskiego trwa do tej pory najnowasze zbrodnie to Mirosławiec, Smoleńsk i ciche morderstwa seryjnego samobójcy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#339505

Dziękuję za tę notkę. Nigdy za wiele wiedzy o Naszych Bohaterach.

Pozdrawiam Niepoprawnie z dziesiątką.

krisp

Vote up!
0
Vote down!
0
#339319

Dziękuję, pozdrawiam wzajemnie :-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#339321

Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój". "O wolnej Polsce zawsze śnił"

http://www.fronda.pl/a/o-wolnej-polsce-zawsze-snil,26558.html

Pozdrawiam.Ursa Minor

Vote up!
0
Vote down!
0

Ursa Minor

#339339

Nie tylko NKWD, ale i inni "przeciw Polsce" gardzili zdrajcami, nie tylko własnymi. I mieli specyficzny szacunek dla takich jak w Twoim opracowaniu postaci. Jednak po ujęciu szybko zamieniał się w okrutny i morderczy seans nienawiści.

Pozdrawiam

jwp - Ja też potrafię w mordę bić.

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Vote up!
0
Vote down!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#339342

Co ciekawe, nawet po operacji "Ostra Brama" - której był w końcu współautorem - Kalenkiewicz nie był rzecznikiem otwartej walki z Armią Czerwona, stawiając na utrzymanie struktur konspiracyjnych, zredukowanych oddziałów partyzanckich i pracę propagandową. Pod Surkontami nie był atakującym, był atakowanym...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339344

Czytam ciebie (i wpisy o innych "Wyklętych") "tł" i ogarniają mnie różne odczucia..

Z jednej strony zaduma, szacunek, pokora i uznanie tych ludzi - oddających życie za wartości i odczucia wyższego rzędu - za autentycznych BOHATERÓW.
- Za to, co dzisiaj kolokwialnie określa się (a przynajmniej część Polaków tak określa..) "wartością dodaną" Narodu, Oni - ci Żołnierze Wykleci - i tacy cisi bohaterowie jak ppłk Maciej Kalenkiewicz - płacili najwyższą ceną.. własnym życiem.

- Za to im cześć, i wieczna chwała.

Z drugiej strony.. budzi się we mnie zła.. i głucha zawziętość - by nie użyć dosadniejszych określeń, gdy czytam przedstawiciela nowych, folwarczno-czworakowych "elyt yntelektualnych" (- "lyterata" i "laureata".. a jakże!), który bez ceregieli i z przekonaniem, prezentuje mentalność i "ideowość" potomka chłopa pańszczyźnianego.
- Chłopa który nie znal pojęcia honor.. Ojczyzna, Naród.. patriotyzm.. etc.itd.itp. - było mu to obojętne, gdyż każdy Pan był jemu taki sam - czy to austryjacki, czy to ruski czy niemiecki..

- Dzisiaj.. potomkowie tej tłuszczy i chamowizny, rządzą praktycznie niepodzielnie Krajem i popatrzmy z czym - i to OTWARCIE - zaczynają walczyć.

A budzą się we mnie owe głuche i złe odczucia gdy czytam "laureata Nagrody Literackiej im. Kazaneckiego" który nie patyczkując się i nie owijając w bawełnę, "wali" w swoim "salonowym" żargonie: - "Romantyzm to potworna ściema. Postanowiłem z nim walczyć"..

Uzupełnia to i rozwija jednoznacznie; "Romantycy wbili nam do głowy i zaszpuntowali osobliwy ideał ojczyzny, za którą najlepiej dać się, kurwa, zabić. Rodzą się z tego obrońcy krzyża na Krakowskim Przedmieściu, kibole patrioci i poeci męczennicy"..
(skomentowałem to oczywiście..)

Chyba doszliśmy już do ściany - nie ma co ukrywać i wierzyć ze Polacy nie są bezpowrotnie podzieleni.

Największym też błędem byłoby pomijanie takich groźnych sygnałów i udawanie ze "deszcz pada" - bo to "napisało ONO w Wybiorczym G.Wnie".

Nie przypadkowo też, wywiad z tym folwarcznym "naturszczykiem" ukazał się w dniu poświęconym ludziom oddającym swe życie za wartości wyższego rzędu. Za to, co potomek rataja i pastucha chce tak zajadle i bezpardonowo zwalczać..

- To jest ten powód moich mieszanych uczuć i odczuć w dniu dzisiejszym.

Pozdrawiam

cornik
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

cornik Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#339367

Rozumiem Twoje odczucia, ale muszę przyznać, że rozmaite wypowiedzi przedstawicieli "elit" politycznych i intelektualnych spływają po mnie, jak przysłowiowy deszcz po przysłowiowej kaczce ;-).

Nie powiem, czasem się zdenerwuję ;-) - ostatnio wkurzył mnie Ciosek mówiący o wraku - ale najczęściej jestem rozbawiony. Bo jak tu się nie śmiać z nieudaczników, którzy już od ponad wieku - począwszy od Róży Luksemburg ;-) - próbują pozbawić Polaków polskości i patriotyzmu. I to się im wciąż nie udaje... ;-)!

A zatem świętuj spokojnie to święto polskiej pamięci :-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339368

młotem pozytywistycznego hasła "praca u podstaw" (jakby jedno wykluczało drugie), zaś inni chcą zamilczeć pamięć o polskich bohaterach. Na SG dwóch największych portali nawet się nie zająknęli na temat dzisiejszego święta. Ich strata.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#339372

A ja przyjrzałem się programom tv. Nawet takie niszowe, adresowane do rodaków za granicą stacje, jak TVP Polonia lub Kino Polska nie zdobyły się na jakiś w miarę stosowny film fabularny lub blok dokumentalny...

Widocznie to "młode wiekiem" święto bardzo im doskwiera...

Vote up!
0
Vote down!
0
#339374

Ta cisza w eterze smuci ale nie zaskakuje. TVPolonia to przecież kanał nadawcy pyblicznego, Telewizji Polskiej S.A.
A skądinąd wiemy doskonale w czyich rękach znajdują się media publiczne w Polsce. Na pewno nie suwerena

Pozdrawiam
NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#339441

To dość banalna konstatacja ;-). Ale myślałem, że nawet jeśli nie zrobią ukłonu, to przynajmniej jakiś dyg ;-)))!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339445

Też wolałbym, żeby przyczyny "ciszy" były bardziej skomplikowane :)
Ależ tł, oni robią ukłon, tyle tylko, że sku....yny przed ukłonem odwracają się do nas tyłem.
Psia ich mać.

Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#339460

Nie "psia ich mać"! Mać mojego psa musiała być całkiem OK ;-)! J...ał ich pies.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339468

  Pisze pan, że wie, w czyich rękach znajdują się media publiczne w Polsce. Chętnie bym się dowiedziała.   

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#339546

Gdy cześć oddają zwykłym frajerom
Pamięć o Niezłomnych jest nadzieją
Że młodzi się patriotyzmem przyodzieją
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#339459

Właśnie przed chwilą patrzyłem z balkonu na kilkusetosobowy pochód młodych, który zmierzał pod więzienie na ul. Rakowieckiej, aby uczcić pamięć Wyklętych.

Ci młodzi już się patriotyzmem przyodziali :-)!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339463

To już coś. Nareszcie powiało optymizmem :) To pewnie ci, którzy przestali już wstydzić się tego, że są Polakami. :)
Pozdrawiam

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#339478

Także ode mnie podziękowania za tę ciekawą notkę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#339462

Do usług, Traube, do usług ;-). Jeśli będziesz on line jeszcze trochę czasu, to zajrzyj gdzieś za godzinę po raz wtóry do Ł-H. Jestem Mu winien jeszcze jeden komentarz... I Leonowi :-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339464

Dziękuję.
Obserwacja z balkonu podnosi na duchu.

Vote up!
0
Vote down!
0

faxe

#339512

Mnie natomiast podniosło na duchu wiele zamieszczonych dzisiaj na NP wpisów i komentarzy ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#339514

gość z drogi

pięknie wyglądali Młodzi z pochodniami w dłoniach...spotkały sie Trzy Pokolenia...

Ten Dzień,nie bedzie zapomnianym...o nie ...

pozdr dla Autora i dla Pozostałych...:)

10 -ka jasna  jak pochodnia Młodych w wojskowych opończach :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#339552