A po Grossie jest „Pokłosie”

Obrazek użytkownika Szeremietiew
Kraj

Polacy dostali prezent na Święto Niepodległości. To nie są kotyliony p. Komorowskiego, ale film „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego (tego od „Psów”, sagi poświęconej byłym ubekom), Premiera filmu odbyła się 6 listopada, w przeddzień rocznicy wybuchu „Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej”, co może nie jest przypadkowe, bowiem produkcje filmu zasiliły nie tylko fundusze z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (3,5 mln zł), ale także деньги z Rosji

W gazetach można przeczytać entuzjastycznie pisane wiadomości o premierze i zachwyty nad filmem Andrzeja Wajdy („wspaniały, poruszający film”). Cytują też wypowiedź Bogdana Zdrojewskiego, ministra Kultury i... Dziedzictwa Narodowego, który wyraził podziw dla reżysera za "odwagę podjęcia trudnego tematu". A Pasikowski nakręcił film o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas drugiej wojny światowej zamordowali grupę Żydów.

Słowa ministra skomentował Internauta (pod notatką w dziennik,pl toczy się dyskusja):

„~Jarząbek2012-11-07 07:40 Jaka odwaga?! Dziś w Polsce żeby dokopać Polakom nie trzeba żadnej odwagi! Odwaga to by była jakby ktoś np. nakręcił film o okupacji radzieckiej, i zachowaniu społeczności żydowskiej!”

A co tak zachwyciło Wajdę? W filmie Pasikowskiego „Psy” mamy obrzydliwą scenę jak pijani esbecy wynoszą na ramionach zapitego nieprzytomnego kumpla, śpiewając „Balladę o Janku Wiśniewskim”. Teraz reżyser poszedł dalej i w nowym jego filmie mamy sekwencję jak to polscy chłopi przybijają do krzyża ćzłowieka, który chciał zadbać o groby zamordowanych Żydów. A chłopi, wszak katolicy, robią to dlatego, że Żydzi byli sprawcami ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Cóż ciemny polski lud! Prawda jaki wyrafinowany intelektualnie pomysł? Doktor Joseph Paul Goebbels by tego lepiej nie wymyślił. Reżyser opowiada w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej", że sfilmowanie czegoś takiego podsunął mu jednak nie Goebbels, ale jakiś kolega. Pasikowski mówi, że długo nie był przekonany, czy warto coś takiego kręcić, ale przełamał się, gdy przeczytał jakąś ksiązkę makabrycznego bajkopisarza Jana Grossa.

Żydów mordowali normalni ludzie, nie żaden margines - tak o Polakach, wg Grossa sprawcach tych mordów, mówi Gross.

I nagle Pasikowskiego olśniło: „Pomyślałem sobie wtedy, że to jest to. Za to "warto" zabić na drzwiach stodoły.” – za co? Za ukrzyżowanie Chrystusa??? I tak powstała opowieść filmowa Pasikowskiego o dziejach Kalinów (taka słowiańska odmiana Kaina) tworząc „nierozerwalną, logiczną całość”, a na początku tego był pomysł o krzyżowaniu, jednak „prawda jest taka, że zacząłem od końca” - tłumaczy się reżyser.

Związki Pasikowskiego z Grossem są tak oczywiste, że podkreślił je nawet w recenzji „Gross trafia pod strzechy” „Tygodnik Powszechny” (Nr 46/2012). W recenzji czytamy:

„Wieś w filmie Pasikowskiego została zbudowana z samych klisz: antysemickie graffiti wita już na przystanku, a tłuszcza ogniem i siekierą broni zdobytego w niejasnych okolicznościach mienia.”

I recenzent, jakby przerażony tym co napisał dodaje:

„Trudno dyskutować z filmem, który bezwzględnie powinien był powstać. Jeszcze trudniej krytykować pierwszą tak spektakularną próbę zmierzenia się z przeklętym tematem „polskich sąsiadów” na gruncie kina popularnego. Władysław Pasikowski musiał nakręcić „Pokłosie”, bo nie widać w dzisiejszej Polsce nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej.”

No proszę – „trudno dyskutować”, a „jeszcze trudniej” film „krytykować”, chciałoby się rzec, nawet nie wypada źle traktować obrazu, który „powinien był powstać” i to „bezwzględnie”, zwłaszcza, że reżyser „musiał” film nakręcić. Nie wiadomo kto go do tego zmusił, ale uwaga recenzenta, że nie ma nikogo, kto zrobiłby to lepiej jest przesadna. Jest przecież spora grupka reżyserów potrafiących nie gorzej od Pasikowskiego popluwać na Polskę, byle tylko można było na takiej „twórczości” zarobić, a ciągle można!

Wspomniałem o dyskusji pod notatka o premierze filmu. Można tam przeczytać kilka przytomnych opinii.

„~Palligniot2012-11-07 09:48
Teraz czekamy na film pokazujący druga stronę tzn. kolaborację ludności żydowskiej z najeźdźcą sowieckim, współsprawstwo w zsyłkach i łapankach partyzantów, donosicielstwo na chłopów ukrywających żywność, błyskawiczna reorientacja antypolska i wchodzenie w struktury władzy sowieckiej. To bolesne doświadczenia, których konsekwencją było nasilenie wrogich postaw wobec ludności żydowskiej. Bez pokazania tych wątków nie sposób zrozumieć wzajemnych relacji z mniejszością żydowska na wschodnich terenach II RP

Zupełnie inny film powinien powstać na relacje wzajemne w GG. Tu czekamy na prawdę o Granatowej Policji i żydowskich szpiclach denuncjujących własnych rodaków i pomagających im Polaków, Domagamy się także pokazania represji wobec Polaków pomagających Żydom przez Niemców.

Postsżydotkomuniści w rodzaju Wajdy, Pasikowskiego, Holland, to propagandziści a nie poszukiwacze prawdy. Ta ich nie interesuje, ich zadaniem jest wykrzywić rzeczywistość.”

I kolejna wypowiedź:

„~~~18632012-11-07 09:29 Swoją wizje Polski miał Piłsudski, miał Dmowski. Mieli ją także Hitler i Stalin i to właśnie ich plan jest realizowany w tak zwanej III Rzeczpospolitej. Plan ten to kilkanaście milionów pozbawionych tożsamości, zmanipulowanych ludzi i obca elita. Skutkiem obcości tej obecnej elity jest choćby rytualne przepraszanie za dokonaną przez Niemców zbrodnie w Jedwabnem, co uzasadnia tak powszechne dziś określenie „polskie obozy śmierci”. Powyższe stwierdzenie natychmiast odwołam, jeśli ktokolwiek poda podobne temu wydarzenie, kiedy w państwie prawa świeckiego duchowni zatrzymali toczące się śledztwo. Miało miejsce w Jedwabnem, gdy wyniki śledztwa rozmijały się z oczekiwaniami ich wspólnoty, a niespalone zwłoki ofiar dawały pewność wykrycia prawdziwych sprawców zbrodni. Tak jak Katyń był kłamstwem założycielskim PRL-u, tak Jedwabne jest kłamstwem założycielskim „III Rzeczpospolitej”. W ten właśnie sposób pozbawia się nas i nasze dzieci dumy z przynależności do najbardziej katolickiego narodu Europy, dumy z bycia Polakami. Z Narodu, który przez kilkanaście lat kosztem nieprawdopodobnych ofiar, przez długie okresy samotnie, wielokrotnie zdradzany, prowadził walkę z dwoma totalitaryzmami czyni się dziś wbrew prawdzie twórców „obozów śmierci” i winnych palenia w pogromach swoich sąsiadów. Mają w tym swój wielki udział środowiska dziś rządzące naszym krajem.”

W zasadzie wszystkie głosy w dyskusji tak zabrzmiały. Ujawnił się też jeden odmienny:

„~hehe2012-11-07 09:15 Na forum sami prawdziwi Polacy i katolicy (czytaj: nieudacznicy, lenie, szowiniści i antysemici). Pozdrawiam zaplutych jadem.”

Prawda jaka merytoryczna i pozbawiona jadu wypowiedź.

Mamy taki obraz polskiej rzeczywistości: głosy rozsądne i wyważone Polaków i szkalującą, żerującą na Polsce tzw. elitę. Czas najwyższy, aby Polacy obudzili się - wiem, wiem, to nazistowskie wszak zawołanie, ale co można powiedzieć, gdy tak wielu ciągle nie widzi, że w polskim chlebie zalęgły się robaki.

Dziwić może jedno, że Bogdan Zdrojewski chce być ministrem takiego "dziedzictwa", jakie pokazuje Pasikowski, chyba że minister też należy do „odważnych”, jak pan reżyser! A może Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie o polskie dziedzictwo i kulturę chodzi?

Brak głosów

Komentarze

Pasikowski nie wie, co go zainspirowało?

Ja wiem, krzyżowanie Polaków na wrotach stodół przez UPA na Wołyniu.

Ciekawa inspiracja. Czyżby akcja filmu rozgrywała się w okolicach, gdzie zamieszkują przesiedleńcy z akcji "Wisła" i ich potomkowie?

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#309020

Czy któryś z "polskich" reżyserów, będzie miał odwagę wyreżyserować film o strasznych zbrodniach dokonanych na polskiej, niewinnej niczemu, ludności cywilnej , na Wołyniu. Który ODWAŻNY podejmie się pokazać barbarzyństwo upa ? Może dla odmiany pan, panie Wajda ? Podobno pochodzi pan z Kresów,jest pan w "odpowiednim wieku", powinien pan znać te straszne fakty. Na Katyniu zbrodnie przeciwko Polakom się nie kończą.

Vote up!
0
Vote down!
0
#309100

A może nawet i ukrzyżowania?
Wtedy nastąpi Prawdziwe Polski zmartwychwstanie
Zaś dla zła piekło nastanie
Argumenty Prawdy są wciąż zagłuszane
Bo śladem Goebbelsa nowe dodane
Współczuć tylko należy tym zakłamywaczom
Nie wiedzą ,że mało znaczą
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#309029

faszyści", ale możliwosci nie ma :-(

Vote up!
0
Vote down!
0
#309031

Możecie szukać do usranej śmierci,i tak nie znajdziecie,a Polacy uratowali tysięcy żydów,i jest ich ponad 20 tysięcy wśród sprawiedliwych tego świata,a ilu bez imiennych,a tych co Niemcy zabili gdy ratowali Żydów,tego ubeckie ścierwa nie zauważacie

Vote up!
0
Vote down!
0
#309063

A obecna pierwsza dama z domu Rojer zDziadzia, czy jak hej tam? co dzień nas ratuje swoja publiczną działalnością!
A polskie jadło jak ratuje!
Ile to gęsiny sam jedna zjadła przed 11 listopada!?
A Soros?, co go Bronek tak obwiesił orderami!
Tak więc Twoja ironia jest raczej zbędna!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#309067

Tak nas ratują,ze ma nas zostać tylko 15 milionów zdrowych,do niewolniczej pracy,mam ich w d..ie za taki ratunek

pozdrawiam cię gorąco

Vote up!
0
Vote down!
0
#309072

 i zachowaniu społeczności żydowskiej!”

1. Tak, ale nie tylko o donoszeniu i współpracy, ale i Brzostowicy Małej i róznych innyc "Brzostowicach".

2. Być może odwagi wymaga wysnucie choćby przypuszczenia, że w stworzenie i propagowanie filmu, w jakiś sposób są zaangażowani ludzie o żydowskich korzeniach? W końcu zaistnienie filmu w "świadomości społecznej" daje raczej handikap tej mniejszości etnicznej w osiągnięciu hiperdogodnej pozycji negocjacyjnej w stosunkach z gojami (zakładając hipotetycznie, że jakiekolwiek negocjacje mają miejsce, a nie że od dawna, mecz jest do jednej bramki).

Nie widzę takich hipotez, widzę tylko: polscy pożyteczni idioci, polscy interesowni "twórcy" i pomocnicy oraz "ruskie pieniądze". Czyli mamy pewność, że jacykolwiek Żydzi nie byli w wytworzenie filmu zaangażowani czy może boimy się choćby westchnąć, a nawet pomyśleć na ten temat? Szczególnie, że jak widać podkreśla się w filmie nie tylko "morderczy szał", ale i sprawy majątkowe... To Ruskim na tym zależy? No namieszać w Polsce na niwie kreowania konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych to na pewno tak, ale tak przy okazji -  czy ktoś w ogóle sprawdził jacy to Ruscy dali te "ruskie pieniądze"? Może tacy jak sponsor filmy rosyjskiego "Rok 1612", rosyjski biznesmen Wiktor Wekselberg? Z pewnością zawsze łatwiej i bezpieczniej jest wspomnieć jest o Ruskich, więc po co coś sprawdzać?:)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#309062

" "ruskie pieniądze"? Może tacy jak sponsor filmy rosyjskiego "Rok 1612", rosyjski biznesmen Wiktor Wekselberg?" i ...
polski aktor Żebrowski!
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#309068

ukazać całemu światu.
A ten strażnik od dziedzictwa co rusz sypie groszem na te
antyPOlskie instalacje.
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#309064

przyzwoity film, co parchy wyprawiały po wkroczeniu na ziemie - do dziś okupowane - wschodniej Polski tej czerwonej dziczy stalinowskie. Może ktoś zrobi film o wydarzeniach z 29 stycznia 1944r. w miejscowości Końskie. Może ktoś opowie prawdziwą historię partyzantki żydo-bolszewickiej na terenie województw wschodnich szczególnie na Nowogródzczyźnie i wileńszczyźnie.

Vote up!
0
Vote down!
0
#309132

Panie Romualdzie !

Niepokoi mnie w tym jedno. Pana Artykuł bardzo dobry,odważny , są komentarze poparcia i bardzo przychylne.
Ale nigdzie nie znalazłem jednego , nikt nie napisał prawdy oczywistej, że film mówi nie prawdę . To jest wielki fałsz, to jest wierutne kłamstwo .
To nie Polacy a Niemcy dokonali tej zbrodni , konkretnie w Jedwabnem . Mogę przytoczyć numery akt sprawy , gdzie 19 świadków owego zdarzenia , w tym 9 narodowości żydowskiej zeznaje jak naprawdę było .
I na ten film jaśnie nam panujący zrobią spęd młodzieży szkolnej , a następstwem tego będą wypracowania zadane przez nauczycieli , i tak będzie się wbijać młodzieży kłamstwo do głów .Tak się będzie ich uczyć historii Polski .
Nieprzypadkowe są wywiady z Olbrychskim zachwalające reżysera i młodego Stuhra .
Mówi się w nich o tym że musimy nauczyć się mówić o bolesnej prawdzie . Jakiej prawdzie ?
Olbrychski wiadomo nic nowego nie mówi. Jedynie dodał biedny w roztargnieniu chyba że oczy mu się otworzyły jak naczytał się dzieł niejakiego Grossa .
Dyżurna na takie okazje Olejnik nawet nie próbuje z dziennikarskiego obowiązku zapytać czy to aby prawda , ona zna prawdę już dawno ...
Tylko jej prawda jest kłamstwem .
Tatuś Stuhr broni synka mówiąc że ma nie myśleć tylko grać . Dochodzą do tego towarzystwa Wajda, Kutz, Tym, Holland .
To jest jakaś nagonka na Polaków , na Polskę .
Ale dlaczego mnie to nie dziwi . Otóż wyczytałem że Gross jest przedstawicielem pewnej grupy ludności żydowskiej która wymyśliła sobie że będzie żądała odszkodowania od Polski w wysokości 60 mld dolarów za cierpienia jakich doznali w Polsce w czasie okupacji hitlerowskiej .
Więc mając dość spore środki przygotowują opinię światową do tego kroku, nikt się nie będzie dziwił roszczeniom, wszak sami produkujemy filmy o tym , Kwaśniewski za to przeprasza, obecny rząd tego nie neguje , MSZ nie reaguje .
Komentarze pod Pana artykułem natychmiast odwołują się do zdarzeń jakie popełniali ludzie narodowości żydowskiej na Polakach jako ub-ecy , jako ludzie sprawujący władzę w Polsce w czasie wojny jak i po niej , w latach komunizmu .
To prawda , tak było . Ale Jedwabne to nie Polacy . Możemy przepraszać , możemy o czymś mówić , dyskutować pod warunkiem że dotyczy to prawdy .

A jedynym sposobem żeby takie sprawy były ucinane w zarodku , to doprowadzić do tego żeby reprezentował nas rząd który utożsamia się z historią Polski , wartościami zawartymi w słowach Bóg Honor Ojczyzna .

Ale to już temat na odrębny artykuł .
Chciałem życzyć Panu Wesołych Zdrowych Pogodnych Świąt i ani jednej myśli samobójczej , jest Pan potrzebny Polsce i Polakom .

Vote up!
0
Vote down!
0

Polak nie pyta ilu jest wrogów, tylko gdzie oni są!

#316584

Czego spodziewać się po ministrze, zaprzańskiego rządu Tuska, który szalikiem i kapelusikiem, chciałby, udawać nestora polskiej kultury??? Fuj!!! Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#316594