Anakonda. Komentarz do fotorelacji.

Obrazek użytkownika MD
Kraj

Interia.pl zamieściła galerię z największych ponoć manewrów polskiej armii o kryptonimie "Anakonda". Co chyba najważniejsze manewry te zaszczycił, pewnie "przypadkiem", sam umiłowany premier

http://fakty.interia.pl/galerie/polska/anakonda-najwieksze-manewry-wojskowe/zdjecie/duze,1682686,1,269

Bardzo mnie zaskoczyła taka informacja. Nie przypuszczałem, że jeszcze organizuje się takie "imprezy". Przecież nie ma na nic pieniędzy, no może poza administracją. Do tego znaczna część sił zbrojnych została wysłana nie bardzo wiadomo po co do Afganistanu. Przyjrzyjmy się zatem jak wygląda nasza armia na manewrach.

Premier pozuje na tle BWP-1. To transporter opancerzony, dla laika może i wygląda imponująco, ale to krzyk techniki lat siedemdziesiątych rodem z ZSRR. W kodach NATO oznaczany był nawet jako lekki czołg. Obecnie nie ma potrzeby wybierać się na manewry żeby go zobaczyć. Można go nawet dotknąć w... muzeum. Aż nasunęło mi się pytanie: czy nikt premierowi nie powiedział, że pozuje na tle zabytku? Czy może innego wielkiego i groźnie wyglądającego sprzętu nie było pod ręką?

Ten sam BWP-1 w akcji... brakuje chyba tylko T-34 i szarika.

W tym przypadku to ja się poddaję. Czy to jest jakiś nowoczesny pocisk, któremu ci dzielni wojacy nadają prędkość początkową? Trochę kojarzy mi się z husarią, ale skrzydeł nie widzę.

Tu już sprawa jest mniej tajemnicza. Mamy poszukiwaczy metali. Jeden z nich ewidentnie konsultuje swoje działania przy pomocy jakiegoś środka łączności. Może to nawet jest telefon komórkowy. Jak widać poszukiwania metalu prowadzone są w miejscu przez które przejechał jakiś ciężki sprzęt, może nawet bojowy. Może zatem coś odpadło od tegoż sprzętu i ci dzielni wojacy z mozołem szukają owej części. To tłumaczyłoby też te konsultacje, może zwyczajnie żołnierz dopytuje jak to wyglądało. Nie mogę tylko rozstrzygnąć czy to są żołnierze wojsk lądowych czy też marynarki wojennej bo jakiś obiekt pływający jest w kadrze a wędki nie widać.

Powyższa fotografia uwiecznia amfibię PTS, której rodowód sięga lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Sprzęt ten został opracowany przez specjalistów ZSRR. Państwo się rozleciało a PTS służy nadal!

Rozumiem, że sprzęt został z "darów" od dawnego "sojusznika" bo wiadomo że nas nie stać na porządny, ale czy to nie jest trenowanie ataku na Danię? Dla mniej "wtajemniczonych" przypomnę, że LWP nieustannie przygotowywało się do wyzwolenia tego kraju z ucisku tamtejszych krwiopijców, kapitalistów. Czy tu się komuś kartki nie popier...?

Bardzo widowiskowe ujęcie. Dla przeciwnika wymarzony cel. Najbardziej zastanawia mnie ten leżący nieszczęśnik, wygląda na to że ma nawet skrępowane ręce. Czy to on jest celem tak zmasowanego ataku? Czy resztką scenografii z jakiejś poprzedniej sceny?

Nieco dokładniejsze ujęcie. Dzielni wojacy zajmują się jakimiś swoimi sprawami a tu nieszczęśnik twarzą do ziemi. Może na wabia? A może komandosi zrobili co swoje i szykują się do odlotu?

Tu sprawa jest prosta. Czołg T-72 również rodem z ZSRR i stanowił osiągnięcie techniczne lat siedemdziesiątych. Pokazowa ewakuacja rannego z trafionego czołgu. W rzeczywistości to taka ewakuacja jest potrzebna w czasie upałów bo zdarza się, że członkowie załogi nie wytrzymują "klimatu" wewnątrz, zwłaszcza gdy trzeba strzelać. Natomiast po trafieniu nie ma potrzeby udzielania pomocy...

Jak już pan premier naoglądał się tych "cudów" to zgłodniał i tak się akurat złożyło "przypadkiem", że siadł do obiadu pod plakatem reklamującym profesjonalnych żołnierzy nie wiedzieć czemu z niemieckim czołgiem.

Brak głosów

Komentarze

O!Wojsko dostało banany! To dobrze. Potas zawarty w bananach łagodzi skutki...kaca ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293524

 

"dobrze. Potas zawarty w"

zaraz obok wizerunku premiera. ojej. przepraszam, zle przeczytalem. no ale jak go widze, to mie sie kojarzy.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293534

HdeS

Vote up!
0
Vote down!
0

HdeS

#293753

Komunikacja marketingowa rządu z narodem jest jedynym prawdziwym sukcesem obecnej, prosowieckiej władzy...

pozdrawiam,
Harpoon

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrawiam,

Harpoon

#293544

Nie chciałbym sie wtrącać ale czołg jest to czeski..błąd. T 27 pochodzi z 1930r, ten co widać to T 72. Osobiście ćwiczyłem sie w wyzwalaniu Danii w 1968r.

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#293551

Dziękuję za wskazanie błędu.
Pozdrawiam
MD

Vote up!
0
Vote down!
0
#293560

prof Rycho:

Juz nie rozumiem " czy kto,aż tak we wlasne gniazdo sr." To przecież nie smoleńsk!!!
To forum dla klakierów punktujacych, lecz zupelnie bez znawstwa...i uwagi zatem:
Kazda armia robi manewry!!!
Kazda armia szkoli sie na tym co ma!!!Co MD chcialby, by sie nieszkolila?
Sprzet rodem z ZSRR /bron pancerna / nie byl taki az zly! Czegio dowodem byly oceny zachodnich strategow.AMFIBIA PTS i BWP jeszcze nienajgorsze -to tylko transportery przeciez!
Zapewniam ze po 40 latach nie trenuja ataku na Danie -co za bezsensowne porownanie!
Dzielni wojacy sciagaja sprzet po obezwadnieniu pzreciwnika!!
Trening ewakuacyjny jest jak najbardziej istotny -bo czas decyduje o zyciu!!
Plakat z Leopardem/niemieckim/ jak najbardziej! Przeciez w WP jest 100 polskich Leopardow!!.

Zatem krytyka niepolega na tym, ze jak jeden w stadzie szczeka to za nim zaczyna sfora....

Pozdrawiam ludzi trzezwych ....

Ocena dobra za ładne zdjecia....

Vote up!
0
Vote down!
0

prof Rycho

#293563

Ty chyba, prof Rychu, nie zapoznałeś się z komentarzami mediów mainstreamowych na temat manewrów "Anakonda 2012". Ty chyba przemowy Pana Premiera na zakończenie tychże nie wysłuchałeś...
Gdybyś się zapoznał i wysłuchał, to zapewne zachował byś trzeźwość...w komentarzu ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293565

prof Rycho: Zupelnie nie na temat piszesz! Ja nie pisalem w ogole o Premierze ! Nie interesuja mnie jego banialuki. Trzezwiej zatem!! To wlasnie cecha narodowa-Pierdo... byle co, byle było...

Trafna ocena -Politykierski -ponizej! Pozdr

Vote up!
0
Vote down!
0

prof Rycho

#293567

A ja pisałem o medialnym spektaklu, który urządzono z trzeciorzędnych manewrów trzeciorzędnej (?) armii. Jeśli tego nie rozumiesz, toś tępy.

Jesteś - jak rozumiem - silny, zwarty i gotowy. Tak samo, jak ta armia. Gratuluję gotowości bojowej :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#293570

prof Rycho: No nie mowilem ze "Pierd..." O czym znow piszesz?
Czy ja gdziekolwioek o tym pisalem ?
Czy ja tak rozumuje? To wylacznie Twoje sady ...Nie mozna komus przypisywac wlasnych mysli, by nastepnie ..wlasciwie obrazac!

Chyba szkoda gadać, bo nie na temat nawet, znow piszesz! A propo to piszesz tez do bylego oficera...

Vote up!
0
Vote down!
0

prof Rycho

#293572

Wyjątkowo tępy profesor. Nie wątpię, że były oficer. LWP. Bo i chama kawał.

PS. A "a propo", panie profesorze, to należy pisać z "s" na końcu. Języków nie uczyli? Ani oficera, ani naukowca?

Vote up!
0
Vote down!
0
#293573

Szanowny Panie Profesorze

Jestem za tym aby armia się szkoliła. Tylko najpierw trzeba mieć tę armię. Jeśli w ciągu kilku lat rządów Tuska i spółki zrezygnowało się z poboru na rzecz unowocześnienia armii to ja bardzo chciałbym zobaczyć owo unowocześnienie. Oczywiście broń pancerna ZSRR nie była taka zła, ale tę którą my posiadamy lata świetności ma już dawno za sobą. BWP-1 nie jest tylko środkiem transportu! Zgodnie z naszą taktyką biorą udział w bezpośredniej walce wspierając ogniem broni pokładowej piechotę i czołgi. Wyposażona w taki sprzęt kompania zmechanizowana nie ma żadnego środka do zwalczania celów powietrznych i bardzo ograniczone możliwości zwalczania celów opancerzonych.

Robienie pokazówek w postaci desantu morskiego w warunkach polskich urąga zdrowemu rozsądkowi, ale bardzo budujące dla ludzi, którzy nie mają na ten temat pojęcia. Obecny stan naszych sił zbrojnych absolutnie nie wystarcza na obronę terytorium państwa. Przygotowywanie się do operacji zaczepnych w tej sytuacji jest żałosne. Chyba, że utrzymujemy wojsko na potrzeby "modnych" ostatnio "militarnych operacji humanitarnych"

Vote up!
0
Vote down!
0
#293574

Gwoli ścisłości, ćwiczono działania obronne, m.in. przed desantem morskim.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293575

a ten desant powietrzny to ćwiczenie obrony przed desantem powietrznym? ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#293578

Ma Pan jeszcze ochotę pożartować? Żartownisie "dopancerzający" amfibie i barki desantowe czekają. Ciekawe jak się czują weterani, którzy w Iraku i Afganistanie "dopancerzali" Honkery?

PS. Tzw. państwa demokratyczne zawsze przeprowadzają manewry wojskowe o charakterze obronnym. Myli Pan atak z kontratakiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293580

Na temat "dopancerzania" sprzętu napisałem trochę niżej. I bynajmniej nie jest mi tej kwestii do śmiechu.

Co do charakteru manewrów tzw. państw demokratycznych to całkowicie się z tą tezą zgadzam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293590

Pisaliśmy zapewne równocześnie, bo trudno o tym nie wspomnieć czytając o "dopancerzaniu". Ja o 15.14, Pan o 15.17. Przepraszam. Pan o 15.17, ja o 15.24...

Nawet media rosyjskie i białoruskie - o czym nasi dziennikarze się nie chyba zająknęli - relacjonowały "Anakondę" w stylu: "mimo obronnego scenariusza ćwiczeń były one wymierzone..." ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#293594

W wielu armiach używa się wieloletniego sprzętu - nikogo nie stać na wymiany sprzętu co kilka lat w 100-procentach.
1/3 czołgów Leopard używanych w Niemczech (ok. 300 szt.) to wersja 1 - konstrukcja wprowadzona w 1965 r.
Boeing 747 też opracowano w latach 60. I latają do dziś. Co ważne - po modyfikacjach są produkowane do dziś.
Czego w dodatku wymagać od barki desantowej/amfibii? Ma jeździć/pływać, mieć jakąś osłonę z przodu i tyle. Co tu unowocześniać? Może pancerz? Ale to można po prostu zawiesić odpowiednie płyty pancerne i już.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293566

Zawieszanie dodatkowych płyt już przerabialiśmy w Afganistanie. Szkoda tylko, że zapłaciliśmy za to życiem i zdrowiem naszych żołnierzy. Jeśli nas nie stać na modernizację sił zbrojnych to niech się do tego odpowiedzialni przyznają. Takimi zdjęciami nie oszuka się potencjalnego przeciwnika a wyłącznie własne społeczeństwo.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293576

Nareszcie mi sie rozjasniło co to jest ten "układ" w IIIRP. 

Przecież to Układ Pozamilitarny!

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#293587

@Politykierskiego to nie dotyczy, bo on żyje i jak widać ma dobre samopoczucie w przeciwieństwie do "ładnie wyglądających w trumnach" poległych polskich żołnierzy.

PS

Z Gdańska zabrano dwa czołgi T-34, chyba na dozbrojenie neo WP - jeden z Westerplatte, a drugi z Alei Zwycięstwa.

Rok 1991czołg przy Al. Zwycięstwa Na fotografii przy różowym czołgu. Młoda para, to Hania i Maciej Kosycarz syn Zbigniewa Kosycarza, fotoreportera z Gdańska.

http://www.kfp.pl/page,content,cid,6,index.html

 

Pozdrawiam,

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293708

z zielonej rzęsy, wszak to jest naturalne środowisko tych węży z rodziny dusicieli, prawda?
No i chodziło im zapewne o anakondę zieloną.
III RP jest właśnie takim bagnistym, porosłym szuwarami terenem, który jest jak w sam raz dla tych dużych węży ziemnowodnych.

Pozdrawiam,
Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293584

Ano, kunda też pasuje ;-)))! Polecam stare "marynarsko-portowe" znaczenie tego słowa. Lub też jego znaczenie w j. czeskim. :-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293588

Dal tych pełowskich, eseldowskich. peselowskich i inszych turystów łonowych wybrałbym inna "KUNDĘ" hinduską, taką wielokrotnego użytku, w której zamiast ziarna ofiarnego będącego symbolicznym aktem "spalenia" grzechów, paliłbym mendy wszelakie.
I w ten oto prosty sposób można byłoby uwolnić nie tylko III RP z grzechów i grzeszników, prawda?

Pozdrawiam,
Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293592

i niech biegaja.
Tyle ze cwiczenia na przestarzalym zlomie nie maja nic wspolnego z prawdziwymi cwiczeniami to jest tylko PObolszewicka propaganda.
To jest oszukiwani narodu i rzolnierzy ze cwicza taniej by bylo zaladowac im plecaki ceglami dac kije zamiast broni i pogonic wkolo jakiegos parku chociaz byloby wesolo a ten sam efekt.
Zmarnowanie pieniedzy? napewno! ale czy Tusk nie sprawdza lojalnosci zdekapitowanej armi po tym jak te najlepsze dowodztwo zostalo zlikwidowane, i zamienione poslusznym po woroszylowce?
A teraz wystrczy im tylko POdplacic obiecac ochlapy z panskiego stolu i te POkacapskie pomioty gotowe bronic her Tuska do upadlego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293611

szybkiej ewakuacji. Wyobraźcie sobie taki moment - płemieł chce zrobić myk do szafy, a tu szafa... zajęta bo Graś z Arabskim i Kopaczką wcześniej myk musieli zrobić. A póki co gdzie najbezpieczniej ? Oczywiście w szafie płemieła.
;););)

Oj, wykolegują oni Donka, wykolegują...
Pozdrawiam.
contessa
_______________
... Tak trudno iść się wyspowiadać mając świadomość, że spowiednik... dopiero co wyszedł z burdelu !
_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.y

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#293648

Dawno się tak na NP nie uśmiałam, jak z komentarzy do zdjęć.
Co prawda trochę gorzki to śmiech, bo to, co przedstawiłes, jest "i smiesznoje, i strasznoje" i - "smutnoje".

Vote up!
0
Vote down!
0
#293632

Taki sprzęt, tóż to nie dla muzeum nawet.
K...a, nóż się otwiera w kieszeni...

Jakub Wołyński

Vote up!
0
Vote down!
0

Jakub Wołyński

#293641

jesli to byl powod to polecam wlasnie zdjecie z tej interii:
http://fakty.interia.pl/galerie/polska/anakonda-najwieksze-manewry-wojskowe/zdjecie/duze,1682690,2,269

Widac,ze Tusk nie jest taki piekny jakim go pokazuja na codzien w telewizorni usluzni dziennikarze, - szyja tragicznie pomarszczona jak u starego indora, skora jakby zaraz mial zrobic WYLINKE.
Wreszcie wyglada mniej cukierkowato niz z trybuny....w TV.

Na tejze interii klakierzy na 20 zamieszczonych zdjec , 6szt czyli cale 30% poswiecili pierwszemu sekretarzowi zjednoczonej Partii Oszustow.

Jednak gdy pogrzebnac nieco bardziej pazurem w sieci mozna dotrzec do lepszej strony i wielu zdjec,

http://www.anakonda.do.wp.mil.pl/pl/2.html
http://www.anakonda.do.wp.mil.pl/pl/19_82.html

wsrod ktorych tusek pojawia sie rzadko za to mozna sobie obejrzec naszych pulkownikow, zolnierzy, ich sprzet osobisty, uzbrojenie
zdjecia z akcji w Drawsku Pomorskim oraz Ustki
oraz doczytac sobie, ze ....

Pierwsze manewry ANAKONDA

zostaly zorganizowane nie przez Tuska !!
i jego armie chwalcow
tylko gdy zwierzchnikiem Polskiej Armii byl .....

LECH Kaczynski bo bylo to w roku 2006 !

Zreszta to byly manewry polaczone min. z Amerykanami
a jesli do krytyki tych manewrow dolaczaja rosjanie i Lukaszenko to o co chodzi krytykom?

Nie mamy innego Wojska a wg mnie Zolnierzom Polskim
jako obroncom nalezy sie jakisz szacunek - w II RP
przeciez Wojsko Polskie
cieszylo sie szacunkiem ,
choc wtedy nie mielismy tak wyposazonej technicznie Armii
i jezdzilismy w wiekszosci nie BWP/ Rosomakami ( nasza Armia ma ich grubo ponad tysiac ) tylko na piechote chodzila ta nasza Piechota .....
Sprzet jakim dysponuja Polscy Zolnierze - polecam wystawe sprzetu obronnego - dopiero co 3-6IX byla w Kielcach - Ktoz z piszacych tu i nasmiewajacych sie z Anakondy byl tam i widzial:
- Rosomaki, ktore chca od nas brac hindusi, gdyz sprawdzily sie ( mimo wpadek poczatkowych ) w Afganistanie
- smiglowce z Mielca - Sikorski
lub AW 149 ZE SWIDNIKA wg Augusta/ Wlosi
- haubice 120mm Krab
- nasze bezzalogowe maszyny latajace
- najnowsze karabiny 5,56mm, ktore dopiero Radom ma dostarczyc dla naszych Zolnierzy.

Nie sposob tego tu wszystkiego wymienic - polecam niedowiarkom wycieczke do Kielc AD 2013 , poczatek Wrzesnia

Vote up!
0
Vote down!
0
#293677

Przejrzałem zalinkowane przez Ciebie zdjęcia.

Ani jednego Rosomaka, ani jednego Kraba, ani jednego Black Hawka, ani jednego Westland-Augusta...

A z tego, co mi wiadomo, to WP używa aktualnie bezzałogowych maszyn z Izraela...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293687

na Wzgórzach Golan i nad pustynią Synaj, bo tutaj nikt nie potrafiłby ich obsługiwać.
Ponadto Rostowskiemu wyszło tak, że tam są tańsze koszty ich eksploatacji i utrzymania, wszak paliwo to tam, a nie tu jest tańsze, prawda, że był to chytry wybieg.

No i mam jedno pytanie.
- Czy słyszałeś (lepiej byłoby gdybyś widział na własne oczy) kiedykolwiek by F-16 wróciły do CuDolandii z tej synajskiej pustyni?

Pozdrawiam,
Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293700

Ostatni raz widziałem z daleka polskie F16 podczas Święta Lotnictwa w ilości sztuk 3. Widziałem także 3 sztuki Su22, 3 sztuki MiG29, 3 sztuki Iskier i 3 Orlików. Ale miały pułap tak z 700 m , więc trudno było rozpoznać malowanie... ;-)

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293703

25.09.2012 godz. 12:00 przelatywał nade mną w kierunku gdańskiego lotniska w Rębiechowie ten, ale to nie był F-16, prawda?

Pozdrawiam,

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293711

Ja to trochę ślepawy jestem... ;-). Jakbyś tak miał powiększenie... ;-)

A poważnie: skrzydła o charakterystycznym kształcie z sidewinderami na końcu świadczą, że to chyba F16

Vote up!
0
Vote down!
0
#293722

Jest w tym albumie.
https://picasaweb.google.com/109078291449753214935/OruniaWDniu25Wrzesnia2012?authuser=0&feat=directlink

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293728

F16, Obiboku.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#293729

No to się trafiło, jak ślepej kurze ziarno.
;O)

Powiem to swojej @(*_*)@, że zdążyłem złapać w obiektyw jednego z polskich nielotów F-16.

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#293738

Praktycznie to możesz je łapać tylko w pobliżu lotnisk. Normalnie operują na dużych pułapach - a małe są - więc widać raczej smugi kondensacyjne, a nie samoloty... ;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#293741

Przemierzając Polskę w czasie urlopu, widziałam chyba klucz z F-16. Co ciekawe, maszyny zachowywały się jak żywe ptaki - co jakiś czas jeden F zajmował miejsce w środku klucza, jakby odpoczywał...

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#293747

prawd?
Tak jak napisałem wyżej, one są nadal w Izraelu, chociaż usłużni idioci z III RP zapłaciła dla Izraela za ich dostawę niezłą kasę w formie przedpłaty.
Teraz zrywają kontrakt na ich dostawę, a czyni to nie kto inny jak ten od brał udział w brutalnej pacyfikacji stoczni, portu, rafinerii gdańskiej.
Teraz kasa jest w Izraelu i jak znam życie i "dobre" stosunki, to zostanie zaliczona na poczet żydowskich roszczeń, no bo co to jest 30,3 miliony złotych w stosunku do 65 miliardów $, prawda, że nic?

[quote]Choć artykuł jest we wrażych mediach to jednak warto się z nim zapoznać.

Nie będzie dronów. MON zerwał kontrakt z izraelską firmą
W najbliższym czasie wojsko nie dostanie samolotów bezzałogowych Aerostar. Resort obrony narodowej zerwał kontrakt z izraelską firmą na dostawę tego typu sprzętu. Po raz kolejny nie wywiązała się ona z umowy - dowiedział się portal polska-zbrojna.pl.
Producent aerostarów, izraelska firma Aeronautics Defense System znowu nie dotrzymała terminów dostaw sprzętu oraz nie zapewniła usługi rozpoznania obrazowego na rzecz polskich żołnierzy w Afganistanie. Taką informację przekazał Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony odpowiedzialny w Ministerstwie Obrony Narodowej za zakupy.

- Staraliśmy się uniknąć decyzji o zerwaniu kontraktu - wyjaśnia wiceminister Skrzypczak. - Nie mogliśmy jednak dłużej zwlekać. Byłoby to z naszej strony działanie na szkodę wojska i skarbu państwa.

(...)

To był kluczowy kontrakt

Już na początku roku informowano, że izraelski producent spóźnia się z dostawą bezzałogowych samolotów dla polskiej armii. Miał za to obiecywać MON, cztery dodatkowe drony za darmo.

Przetarg na bezzałogowe samoloty średniego zasięgu był jednym z kluczowych dla polskiej armii w ostatnich latach. Wojsko potrzebuje ich, by kontrolować sytuację w prowincji Ghazni w Afganistanie.

O możliwość produkcji dronów walczyły trzy izraelskie firmy. Wybrano ofertę Aeronautics Defense System. Kontrakt na 88 mln zł został podpisany w lutym 2010 roku, teraz MON chce odzyskać pieniądze wypłacone Aeronautics oraz wyegzekwować kary umowne. Na konto Aeronautics wojsko przelało 30,3 mln zł, a pieniądze te są objęte gwarancją bankową.

Proszący o zachowanie anonimowości urzędnik MON przypomniał, że głównym kryterium przetargu była cena, dodatkowo obniżona w ostatniej chwili podczas aukcji internetowej.

- Przedstawiciele rządu izraelskiego od dawna byli uprzedzani o istniejących problemach i naszym niezadowoleniu z usługi. Dziwili się wręcz decyzji strony polskiej. Nie dawali autoryzacji dla tej firmy - twierdzi źródło w MON.

Jednostka nie osiągnęła gotowości bojowej

"Jeden zestaw samolotów bezzałogowych średniego zasięgu miał trafić do naszych żołnierzy w Afganistanie we wrześniu 2010 roku. Drugi natomiast miał być wykorzystywany w kraju do szkolenia. Stworzono już 50-osobową jednostkę wojskową, która miała obsługiwać bezzałogowce. Jej żołnierze przeszli skomplikowaną procedurę rekrutacji, potem były kosztowne szkolenia również za granicą. Tymczasem sprzętu kupionego przez armię do dziś nie ma" - pisze portal polska-zbrojna.pl.[/quote]

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12590420,Nie_bedzie_dronow__MON_zerwal_kontrakt_z_izraelska.html

No i coś o tych latających i strzelających zbrodniarzach wojennych.

[quote]Krytycy twierdzą, że tajny amerykański program "celowanych zabójstw"za pomocą bezzałogowych dronów jest sprzeczny z prawem międzynarodowym. Według sprawozdawcy ONZ może służyć zbrodniom wojennym. Ale USA odmawia dyskusji i strzela dalej.
Coraz gorętsza dyskusja w USA nad tajnym programem zabójstw za pomocą dronów. Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) i "New York Times" zażądały od Departamentu Sprawiedliwości, CIA i Pentagonu ujawnienia szczegółów dotyczących programu wykorzystania samolotów bezzałogowych do zabijania terrorystów poza granicami USA. Powołały się na ustawę o dostępie do informacji.

W środę przed północą rząd poprosił sąd o odrzucenie tego wniosku, bo to wszystko jest ściśle tajne. Nawet to, czy taki program istnieje. Amerykańska administracja twierdzi, że nic nie może ujawnić, bo naraziłoby to na szwank bezpieczeństwo narodowe. To absurd - twierdzi ACLU.
A program istnieje, nikt w to nie wątpi. Zarówno prezydent Barack Obama, jak i jego doradca ds. walki z terroryzmem John Brennan, wspominali o nim publicznie. Przedstawiciele władz co parę tygodni chwalą się ustrzeleniem z powietrza jakiegoś ważnego członka Al-Kaidy. Ciągłe ataki amerykańskich dronów w Pakistanie wywołały kryzys w stosunkach na linii Islamabad-Waszyngton.

Niedawno "New York Times" ujawnił, że Obama osobiście podejmuje decyzję o wpisaniu na listę celów każdego terrorysty, studiując dossier dostarczone przez CIA. Spekulowano, że był to przeciek, który miał przydać Obamie aury twardego lidera przed listopadowymi wyborami.

Cztery tysiące ofiar

Londyńskie Biuro Dziennikarstwa Śledczego szacuje, że w ciągu ośmiu lat drony atakowały w Pakistanie 332 razy i mogły zabić 800 cywilów. ACLU podaje liczbę 4 tys. ofiar ataków w ciągu ostatniej dekady - w Pakistanie, Jemenie i Somalii - z czego "znaczna część" to cywile.

Zwolennicy programu argumentują, że jest to jedyny skuteczny sposób eliminowania terrorystów ukrywających się w trudno dostępnych miejscach. Zdaniem wielu ekspertów ataki te poważnie osłabiły Al-Kaidę. Krytycy twierdzą jednak, że program tych zabójstw bez wyroku sądu jest sprzeczny z prawem międzynarodowym.

Wysadzanie praw człowieka[/quote]

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75477,11992055,Obama_wskazuje__drony_rozstrzeliwuja__a_gdzie_prawo.html#ixzz285yD5otf

Pozdrawiam,
Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
0

Obibok na własny koszt

#294728

Ano, miałeś ;-).

Dodam jeszcze, że drugim "miłośnikiem" dronów jest generał Koziej, aktualny szef BBN.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#294749

Ja tylko chcialem obronic Polskiego Wojaka .

tam w Kielcach wlasnie byly wystawione sprzety o ktorych wyraznie napisalem Rosomak, Krab,Leopard, Westland,Blach-Howk.

Rowniez samoloty/pojazdy latajace bezzalogowe produkcji polskiej - moze w wojskowym przegladzie juz o tym napisali a do nastepnej wystawy pozostalo 11,5 miesiaca....

Zadalem wyrazne pytanie :ktory z krytykantow ANAKONDY
byl na Targach w Kielcach?
powyzej zas podalem linki do innych zdjec niz z durnej interii.

Vote up!
0
Vote down!
0
#293736

Polscy wojacy sami się obronią. Jeśli "wodzowie" im pozwolą...

Tak jest, Emirze, "sprzęty" były wystawione, co jednak wcale nie znaczy, że są już na stanie WP. Rosomaki są, ale coś mi się zdaje, że do 1000 sztuk to dużo, dużo brakuje. Kraby chyba już są, ile - nie wiem. Black Hawków i Westland-Augusta na pewno nie ma. Nic nie słyszałem, aby MON kupiło jakieś polskie drony...

Targi targami, a to co jest "na uzbrojeniu", to jest... :-(

Vote up!
0
Vote down!
0
#293740

Fakt, zmizełniał nam coś ostatnio płemieł. Chyba ma jakieś zglyzoty...
;);)
Pozdrawiam.
contessa
_______________
... Tak trudno iść się wyspowiadać mając świadomość, że spowiednik... dopiero co wyszedł z burdelu !
_________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.y

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#293769

Z przyjemnością informujemy, że w związku z licznymi pytaniami, rozważamy wyprodukowanie smoleńskich krzyżyków zaprojektowanych jakiś czas temu przez Ma (wygląd krzyżyka przedstawia ilustracja).

Decyzja zależy od tego ilu z Was chciałoby taki mały (25mm wysokości), posrebrzany, patynowany, emaliowany krzyżyk w formie wpinki mieć? W związku z koniecznością oszacowania przez nas możliwości i ilości produkcji prosimy chętnych o podanie deklarowanych ilości w 2 wariantach:

1. Cena 7zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.
2. Cena 9zł za krzyżyk + jednorazowy (niezależny od ilości krzyżyków) koszt przesyłki w wysokości 5zł.

Na podstawie tych danych będziemy mogli zadecydować czy i jaką ilość krzyżyków będziemy w stanie wyprodukować.

Bardzo prosimy o wypełnienie poniższego formularza: