Jan Olszewski o postawie Tuska wobec Smoleńska

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Wczoraj /10.04/ ukazał się nowy numer "Uważam Rze" /nr 15/2012/. Poświęcony jest on tragedii smoleńskiej. Czołowi publicyści tygodnika zamieścili w nim szereg artykułów, w których "odkrywają Amerykę", pisząc to, co można było przeczytać w "Gazecie Polskiej" półtora roku temu, rok temu, względnie pół roku temu. Na tym tle korzystnie wyróżnia się wywiad z premierem Janem Olszewskim zatytułowany "On by im na to nie pozwolił". Rozmowę przeprowadzili Michał i Jacek Karnowski. Jej obszerne omówienie można przeczytać w Onecie.pl /TUTAJ/.

  Premier Olszewski nie pozostawił suchej nitki na Tusku. Powiedział "Musimy pamiętać, ze polski premier przyjął bez komentarza wystąpienie premiera Putina [1.09.2009], który mówił o tym, że właściwie agresja na Polskę była uzasadniona.". Nieco wcześniej zauważył, iż w Katyniu, 7.10.2010 Tusk "Zapomniał, jeżeli zapomniał, że jego partner pewna tradycję, nurt i instytucję tej Rosji, która jest spadkobiercą sprawców. Prezydent Kaczyński by na takie zapomnienie nie pozwolił.". W dalszym ciągu wywiadu Olszewski ocenia ogólne zasady polityki Tuska: "Tusk założył coś odwrotnego: że można uznać, iż choć porozumienie niemiecko-rosyjskie następuje, to my nie przeciwdziałamy w żaden sposób, ale znajdujemy dla siebie miejsce w nowym układzie sił. (...) Stawiamy na jedną stronę - Niemcy, i tam szukamy ochrony oraz bezpieczeństwa, W relacjach z Rosją musimy w związku z tym też ustąpić, by nie powodować problemów Niemcom. Uważam to za absurdalne (...) To coś w polskim myśleniu państwowym zupełnie nowego. Oto wolne i niepodległe państwo decyduje się z własnej woli na przyjęcie koncepcji tak minimalistycznej, że stawiającej pod znakiem zapytania jego suwerenność. I niestety, w mojej ocenia, jesteśmy na najlepszej drodze, by po prostu zniknąć jako samodzielny podmiot w Europie.".

  Zdaniem Olszewskiego to właśnie takie założenia polityki Tuska spowodowały jego postępowanie po 10 kwietnia 2010, a zwłaszcza nieuprawnione decyzje o oddaniu śledztwa Rosjanom. Mówi on: "Jednym z efektów tej parodii śledztwa jest to, ze Donald Tusk jest zakładnikiem Rosji. Mogą go w każdej chwili, ujawniając trochę informacji, zniszczyć.". Premier dziwi się, ze historyk Tusk nie zna historii. Jego polityka jest analogiczna do tej, prowadzonej w czasach saskich, która doprowadziła do upadku I Rzeczpospolitej

   Zapytany przez Karnowskich "Czemu oburza to tylko mniejszość Polaków?" - odpowiada: "Bo ludzie mają głęboko przeżyte doświadczenie kolejnych rozczarowań". Przypomina zmarnowanie dorobku "Solidarności" oraz "złodziejską politykę prywatyzacyjną AWS". Olszewski uważa, że Niemcy nie zdobędą jednak dominacji w Europie, ponieważ zawsze przesadzają i idą za daleko - tym razem w sprawie euro. Karnowscy pytają "Czy Smoleńsk to mógł być zamach?" Odpowiedź brzmi: "I znamy starą rzymską zasadę, czyja korzyść, tego czyn. Ale można sobie także wyobrazić, że ktoś także chciał wykorzystać to do wewnętrznych gier w Rosji... Możliwe są najróżniejsze odpowiedzi."

  Pytany: "Wierzy pan premier w dojście do prawdy? W odbudowanie elit strony niepodległościowej?" - mówi: "Obnażenie tego wszystkiego jest możliwe, ale wymagać będzie czegoś poważniejszego niż zmiana władzy - zmiany systemu. Elity też możemy odbudować, ale wymaga to ogromnego wysiłku. Układ polityczne jest na razie taki jak widać. W obecnej sytuacji kolejne wybory przyniosłyby może zmianę koalicji rządzącej, ale nie zmianę władzy.". Na pytanie: "Więc co należy robić" - odparł "Budować instytucje, organizować się, budzić współobywateli i czekać na okazję....".

  Muszę powiedzieć, ze wywiad ten bardzo mi się spodobał. Poszczególne jego tezy można był wcześniej znaleźć w różnych publikacjach, ale tu zostały zebrane razem i wyłożone wyjątkowo jasno. Zalecam uważne przeczytanie tej rozmowy w całości.

  Jak dotrzeć do moich notek - patrz /TUTAJ/.

Brak głosów

Komentarze

Witam! Dziękuję za ten wpis.Teraz idę na wskazane przez Pana ,,notki".

                                  Pozdrawiam!

Vote up!
0
Vote down!
0
#244160

Witam! Dziękuję za ten wpis.Teraz idę na wskazane przez pana ,,notki".

                                  Pozdrawiam!

Vote up!
0
Vote down!
0
#244162

elig Tak, to prawda. Rządził krótko, lecz zdążył zrobić coś dobrego.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#244274

Witam!Czytałam pani blogi i wiem,że jest pani kobietą.Przepraszam za tę gafę..Zawsze będę szukała pani wpisów.

                                               Pozdrawiam.

                                                

Vote up!
0
Vote down!
0
#244284

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

Miałam kiedyś zaszczyt uścisnąć rękę temu człowiekowi. Widziałam, że był szczerze wzruszony, gdy powiedziałam, że to dla mnie wielki zaszczyt. Wspaniały, mądry i skromny człowiek! Mąż stanu! A zrobili z niego "oszołoma", nieudolnego dziadka, itp. Scyzoryk się w kieszeni otwiera!

Vote up!
0
Vote down!
0

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

#244286

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

własne dzieci do dziś podśmiewają się ze mnie, że jestem wielbicielką "Ropucha", ale i moim maleństwom powoli przechodzi "europejskość" w wydaniu herr Tuska

Vote up!
0
Vote down!
0

Sympatyczka p.p. Kaczyńskich

#244287

elig Ta europejskość już im bokiem wychodzi. Protest przeciw ACTA był pierwszym objawem.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#244324