Renegat i zdrajca, agent NKWD, sowiecki generał Zygmunt Berling (2)

Obrazek użytkownika Tomasz A.S.
Historia

Za swe zasługi dla sowieckiej ojczyzny Berling został dwukrotnie odznaczony najwyższym odznaczeniem ZSSR - orderem Lenina.
Order Lenina. Do 1953 roku order wykonywano ze złota, a popiersie Lenina z platyny.

Zdając sobie z tego sprawę, że poza granicami ZSRS czeka go kara za zdradę, ppłk Berling zdezerterował z Wojska Polskiego w porcie w Kujbyszewie, zostając na nadbrzeżu portowym wraz z dwoma innymi oficerami podczas ewakuacji armii Andersa do Iranu.
20 kwietnia 1943 roku w Iranie rozkazem personalnym nr 36 gen. Władysława Andersa wszyscy oni trzej zostali zdegradowani i formalnie wydaleni z wojska.
26 lipca 1943 roku odbyła się rozprawa Sądu Polowego przeciw Berlingowi i towarzyszom. Wyrok nie tylko potwierdził wydalenie z wojska, ale jednocześnie zaocznie skazywał ich na karę śmierci za zdradę oraz utratę praw publicznych na zawsze. Jak stwierdzono, „przy wymiarze kary Sąd wziął pod uwagę, że oskarżeni zbiegli z szeregów Armii Polskiej, zdaniem Sądu po to by wstąpić do Armii Sowieckiej, a więc do służby państwa, którego jednym z celów politycznych jest pozbawienie bytu niepodległego Państwa Polskiego przez wcielenie jego ziem do ZSSR i dlatego skazał oskarżonych na karę śmierci”.
Stalin wyznaczył Berlinga go na dowódcę tworzonej w ramach sowieckich sił zbrojnych 1 Polskiej Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki a potem I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR. Mianował Berlinga pułkownikiem, a następnie generał-majorem.
Tuż po zakończeniu prac katyńskiej komisji Burdenki władze radzieckie zaprosiły do Katynia m.in. żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki z gen. Zygmuntem Berlingiem.
Podczas uroczystości nad mogiłami 30 stycznia 1944 r. Z. Berling, były jeniec Starobielska, uwiarygodniając przed swoimi żołnierzami kłamstwa sowieckie powiedział:
„Stoimy nad grobem jedenastu tysięcy pomordowanych naszych braci, oficerów i żołnierzy Wojsk Polskich. Niemcy rozstrzeliwali ich jak dzikie zwierzęta, rozstrzeliwali ich ze związanymi rękami. Nieubłagany wróg nasz, Niemiec, chce zniszczyć cały nasz naród dlatego, że zagarnąć chce ziemie, na których od wieków żyjemy my, Polacy. Dlatego niszczą i mordują Niemcy naszych braci w Polsce, tępią, rozstrzeliwują i wieszają inteligencję polską, wypędzają chłopów z ich ziemi polskich. Dlatego wymordowali tutaj, w lesie Katyńskim, oficerów i żołnierzy polskich. Krew braci naszych przelana w tym lesie woła o pomstę.

Mamy obecnie broń w ręku, broń daną nam przez zaprzyjaźnionego sojusznika, przez Związek Radziecki, na który Niemcy nieudolnie usiłowali przerzucić zbrodnię tu przez nich dokonaną.

Broń tę wykorzystać musimy dla wyzwolenia uciemiężonej Ojczyzny i dla pomszczenia tej wielkiej, niesłychanej zbrodni, której Niemiec tutaj dokonał.

Pamiętajcie, oficerowie i żołnierze - głos pomordowanych naszych braci woła do nas.
Musimy go wysłuchać!”
Tomasz A.S. cdn
"Historia własnego kraju; wiedza o zbrodniczym systemie komunizmu, o mechanizmach rządzących PRL- em, o zdradzie i hańbie narodowej – to nadal biała karta w świadomości milionów naszych rodaków." (Aleksander Ścios)
poprzedni odcinek:
http://niepoprawni.pl/blog/5462/renegat-i-zdrajca-agent-nkwd-sowiecki-general-zygmunt-berling-1

Brak głosów

Komentarze

lasach wybici jak zwierzyna łowna, ale wiary w lunatyków londyńskich się nie wyrzekli. Wg polityki historycznej patriotycznej walczyli o honor, podobnie jak wszyscy inni co zgineli bez sensu

Guzika od płaszcza nie oddamy! 

Vote up!
0
Vote down!
0
#195454

Zaprzaniec, z którego robiono bohatera.

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#195464

wydawać sądy o honorze tych, co zginęli za Ojczyznę!
Nie tobie wydawać sądy, w co wierzyli!
Nie tobie orzekać o sensie ich daniny życia!

Vote up!
0
Vote down!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#195529

[quote=mefisto]

lasach wybici jak zwierzyna łowna, ale wiary w lunatyków londyńskich się nie wyrzekli. Wg polityki historycznej patriotycznej walczyli o honor, podobnie jak wszyscy inni co zgineli bez sensu

Guzika od płaszcza nie oddamy! 

[/quote]

Przykre, ale masz racje!
Poza tym pierwszymi najznamienitszymi dezerterami we wrześniu 1939, - byli , ...
Naczelny Wódz i Prymas.
Pierwszy zostawił swoich żołnierzy, a drugi swoje owieczki.

Z wiedzy jaka ja posiadam , to Berling pracował dla II Oddz. W Rosji został bo taką misje mu przydzielono
Poczytajcie również o Rokossowskim.

David Nagan
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Vote up!
0
Vote down!
0

David Nagan
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

#240237