82 lata temu ZSRS napadł na Polskę

Obrazek użytkownika Tezeusz
Kraj

Materiały IPN :

 
"17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Był to początek okupacji wschodnich terenów Rzeczypospolitej, które zgodnie z postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow przypadły w udziale sowietom. 
 
W napaści uczestniczyło ponad 600 tys. czerwonoarmistów, wspieranych przez 4700 czołgów i 3300 samolotów bojowych. Wkroczenie wojsk ZSRS zaskoczyło polski rząd, zaabsorbowany walką z Niemcami. Naczelny Wódz Edward Rydz Śmigły wydał dyrektywę nakazującą polskim oddziałom wycofanie się do Rumunii i Węgier oraz nieatakowanie sowietów (wyjątek stanowiła samoobrona). Mimo to Polacy stawili opór kolejnemu okupantowi, m.in. pod Kowlem, Sarnami, Baranowiczami, Tarnopolem i w wielu innych miejscowościach. Do rangi symbolu przeszły obrona Wilna (18-19 września) i Grodna (20-21 września). 

Dzięki dużej przewadze liczebnej sowieci szybko posuwali się w głąb Polski. Na ich korzyść działał także element zaskoczenia. W niektórych miastach – np. Białymstoku – przejmowali władzę od armii niemieckiej. Na zajętych terenach formowali Zarządy Tymczasowe, funkcjonujące do momentu ukształtowania się właściwej administracji. Po przyłączeniu do ZSRS, ziemie Rzeczypospolitej stały się Zachodnią Białorusią oraz Zachodnią Ukrainą. Wilno i Wileńszczyznę agresorzy przekazali Litwinom.  

Od momentu przekroczenia polskiej granicy, Rosjanie bezwzględnie zwalczali przedstawicieli ziemiaństwa, inteligencji, administracji państwowej… Już we wrześniu członkowie grup operacyjno-czekistowskich zamordowali ok. 2.5 tys. cywilów oraz jeńców wojennych. W ciągu niespełna dwóch lat okupacji, w głąb ZSRS wywieziono co najmniej 800 tys. Polaków. Większość z nich nie wróciła do swoich domów. 

Poczytaj o tym, jak sowiecka propaganda przedstawiała Polskę i uzasadniała napaść: 
]]>http://bityl.pl/tgSwA]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)

Komentarze

- najlepiej termojądrowej i rakiet do jej przenoszenia to zagrożenie ataku na nas będzie istniało zawsze.

Drugi sposób to przekazać ustawowo broń palną Narodowi. 20 do 30-tu milionów uzbrojonych obywateli to poważna siła i po USA (tam wszyscy mają broń a nawet po kilka sztuk) - to największa armia świata.

Niestety PiS-o tchórze zgodnie z zaleceniem Carycy, hitlera i stalina od czasów rozbiorów wolą trzymać naród polski rozbrojony bo mniej z nim kłopotów i łatwiej rządzić.
To od tamtej pory (rozbrojenia nas po pierwszych rozbiorach) - wszyscy nas atakują bo słabego każdy leje nawet żeby odreagować własne problemy i frustrację - (patrz putin).

Polacy posiadają najmniej broni w Europie - tylko niecały 1% obywateli ją posiada i są to często prokuratorzy, sędziowie i byli milicjanci.

Vote up!
4
Vote down!
0

***** tvn.
Bez wyjaśnienia afery SKOK Wołomin zapomnijcie o wolnej i sprawiedliwej Polsce. Bez względu na okoliczności Rząd nie może działać z zemsty ani kryć aferałów. Upadek Polski bliski.

#1630859

Kibice holenderskiego Den Haag, zaprzyjaźnionego z kibicami warszawskiej Legii z wymownym transparentem

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1630895