Chiny grabarzem dolara

Obrazek użytkownika SpiritoLibero
Świat

Już od kilku lat piszę, że czasy dominacji dolara jako waluty zapasowej świata dobiega końca, wielu się ze mnie śmieje ale ten proces zaczął nabierać rozpędu.

Swoją pozycję amerykański dolar zawdzięcza głównie temu, że służy jako waluta w rozliczeniach za ropę, gaz i inne surowce strategiczne. Handlując przy pomocy dolara praktycznie cały świat utrzymuje w dużym stopniu budżet USA, nawet NBP przeznacza spore sumy na kupowanie amerykańskich obligacji. Nie jest to najlepsza inwestycja od czasów prezydenta Nixona, kiedy to zniesiono parytet złota i dolar stał się zwykłym papierkiem drukowanym do woli. Coś jednak w tej kwestii drgnęło i nie są to dla rządu USA dobre wiadomości.

Zasady gry, wydawałoby się nie do ruszenia zmieniają Chiny, które są największym wierzycielem USA. Chiny przygotowują porozumienie z Arabią Saudyjską w sprawie płatności z importowaną ropę. Nie chcą już więcej płacić amerykańskimi dolarami, mimo że mają ich mnóstwo, życzą sobie by rozliczenia odbywały się w chińskich yuanach. Te plany to bezpośrednie zagrożenie dla pozycji dolara i jeśli dojdą do skutku będzie to milowy krok ku pogrzebaniu dolara, który dominuje w finansach światowych od 1974 roku. A to oznacza nic innego jak upadek imperium anglo-saskiego. Ten proces potrwa oczywiście jakiś czas ale raz rozpoczęty już się nie zatrzyma.

15 lat temu Chiny przestały być samowystarczalne jeśli chodzi o ropę naftową i zaczęły kupować, głównie od Arabii Saudyjskiej, płacąc oczywiście dolarami co przestało się już podobać chińskim przywódcom. Od 2010 roku import ropy do Chin podwoił się i Chiny wyprzedziły już USA jeśli chodzi o wielkość zakupów, jednym słowem, Chińczycy stali się największym klientem na świecie. Taka pozycja stwarza nowe możliwości - Chińczycy nie chcą już rozliczeń za nośniki energii w dolarach i zaczynają naciskać na Arabię Saudyjską.

Saudowie znaleźli się ostatnio, co może zabrzmieć śmiesznie, w poważnych tarapatach finansowych. Wojny na Bliskim Wschodzie, sponsorowanie terrorystów z ISIS, kosztowne zbrojenia wreszcie sztuczne zaniżenie cen ropy (na życzenie USA), które miało położyć na łopatki Rosję dość wyraźnie wyczyściło rezerwy Arabii Saudyjskiej. Tak więc pozycja przetargowa w stosunku do Chin jest mizerna. Chiny, żeby osiągnąć swój cel stosują ciekawą taktykę, po prostu ograniczają zakupy uszczuplając w ten sposób saudyjskie wpływy.

Obecnie największymi dostawcami Chin jest Rosja, Arabia Saudyjska i Angola, poza nimi jest jeszcze Iran, Irak i Oman. W ostatnich jednak latach Chiny zmieniły strukturę zakupów i tak import z Rosji wzrósł z 5% do 15% całości zakupów a w przypadku Arabii Saudyjskiej zmalał od 25% w 2008 roku do mniej niż 15% obecnie. Saudowie chcieliby oczywiście odwrócić tę tendencję ale jak pisałem wyżej są raczej w roli petenta.

W przypadku Rosji jest jeszcze jeden ważny powód zwiększenia importu. W ostatnich latach Rosja i Chiny bardzo zacieśniły współpracę gospodarczą i Chiny płacą za rosyjską ropę swoimi yuanami. Rosji to odpowiada bo za zainkasowane yuany robi zakupy w Chinach i obie strony są zadowolone. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku Rosji, która nie musi oglądać się na USA. Inaczej było w przypadku Saddama Huseina, który gdy tylko wpadł na pomysł sprzedaży irakijskiej ropy z euro to szybko wyparował. Podobnie było z Kadaffim. USA po to utrzymują ponad 800 baz na całym świecie by pacyfikować w zarodku takie herezje.

Arabia Saudyjska, jeśli nie ulegnie Chińczykom, będzie coraz bardziej wykluczana z chińskiego rynku a na to nie bardzo może sobie pozwolić. USA ze swojej strony będą robiły naciski, są w stanie nawet zmienić rządzący tam klan. Sytuacja w każdym razie jest ciekawa i rozwojowa, jeśli Arabia Saudyjska zaakceptuje płatności w yuanach oznaczać to będzie koniec petrodolara, głównego filaru amerykańskich finansów w skali globalnej.

Zaskakujące jest jednak to, że media światowe a za nimi politycy zdają się tego nie zauważać. Może sam pomysł petroyuana wydaje im się tak absurdalny, że aż niemożliwy? Pewnego dnia mogą się jednak obudzić z ręką w nocniku.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.2 (12 głosów)

Komentarze

Bardzo trafna uwaga. Jeśli Arabowie zaczną rozliczać się w chińskiej walucie, to będą skazani na zakupy broni, technologii etc. w Chinach, dlatego też, raczej wątpliwe jest, by na płatności w Juanach się zgodzili. Nie przypuszczam też, aby obecny prezydent USA zdecydował się na rewolty w krajach Zatoki Perskiej. Bajzel na wybrzeżu Morza Śródziemnego powinien być wystarczająco zniechęcający do destabilizowania kolejnych państw w tej części świata. Rosnąca potęga Chin jest uzależniona od Stanów Zjednoczonych, a w największym stopniu od amerykańskiego rynku i od amerykańskich kredytów, których Stany Zjednoczone wcale nie muszą spłacić. Jak wygląda rzeczywisty obraz sytuacji pokazuje Korea Północna. Jeden sygnał z Waszyngtonu wystarczył, by Chiny ograniczyły import węgla, wystawiając tym samym swych przyjaciół z Pjongjang. 

Vote up!
3
Vote down!
0

              

#1541857

i dlatego pewnie zrobi kolejne strzelanie. A przyparty do muru może wykazywać skłonności skorpiona...

(...)Nie przypuszczam też, aby obecny prezydent USA zdecydował się na rewolty w krajach Zatoki Perskiej.(...)
Tak? To dlaczego zaraz po jego wizycie Katar stanął na skraju wojny z Arabią Saudyjską i jej poplecznikami?

Vote up!
2
Vote down!
-6

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541860

    Jakoś nie przypuszczam, aby dyktator Korei Północnej był samobójcą. Nawet gdyby posiadał najnowsze technologie i głowice, to nie wykroczyłby ponad to, co prezentuje w tej chwili. Nie traktujmy człowieka, który ma tak wielką władzę, jakby był idiotą. W Europie był Hodża, w Korei "Kimy".

    O jakim skraju wojny pomiędzy Katarem a resztą Arabów piszesz? Możesz w jakiś sposób udowodnić, że państwa regionu szykują przeciw Katarowi jakąś "vendettę"? Czy ktoś ogłosił mobilizację? Czy postawiono wojska w stan gotowości? 

    

Vote up!
4
Vote down!
-2

              

#1541867

(...)Nie traktujmy człowieka, który ma tak wielką władzę, jakby był idiotą.(...)
No właśnie... potężny człowiek. A taki sobie nie może sobie pozwolić na okazanie słabości. W tamtych stronach taką zbrodnię karze się śmiercią, więc Kim nie ma wyjścia.

(...)O jakim skraju wojny pomiędzy Katarem a resztą Arabów piszesz? Możesz w jakiś sposób udowodnić, że państwa regionu szykują przeciw Katarowi jakąś "vendettę"? Czy ktoś ogłosił mobilizację? Czy postawiono wojska w stan gotowości?(...)
No tak... zerwanie kontaktów dyplomatycznych i blokada granicy to takie pieszczoty.

Vote up!
2
Vote down!
-4

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541882

Jeżeli czegoś nie powiedzieli w TVPiS albo na szczujni Sakevycza to tego nie ma, nie istnieje :)

Vote up!
2
Vote down!
-4

SpiritoLibero

#1541890

ale tak się składa, że FBI radzi płacić.

Vote up!
2
Vote down!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541892

  Niemcy po wojnie nie podpisały do dnia dzisiejszego ANI JEDNEGO traktatu pokojowego, polecam też spojrzeć na dyplomację Izraela. Oni nigdy nie nawiązali stosunków dyplomatycznych z niektórymi państwami. Nie wiem dlaczego część świata arabskiego obraziła się na swojego malutkiego kuzyna, jednak nie doszukiwałbym się tutaj większych związków ze Stanami Zjednoczonymi. Jeśli jest tak jak piszesz, to wskaż ku temu przyczyny. Ja tylko mogę przypuszczać, iż Katar szukał jakiegoś "porozumienia ponad podziałami" z Persją lub Turcją, choć zapewne zdecydowało coś zupełnie innego. Bynajmniej oficjalne stanowisko o terrorystach traktuję tak samo, jak ochronę ludności zachodniej Ukrainy w 1939 roku. 

   A jeśli chodzi o Kima, to niby kto ma go osądzić? :) Jakoś Chińczycy czy Koreańczycy z południa nie karzą śmiercią "za chwilę słabości", co zadaje kłam temu co piszesz. Urok bycia dyktatorem w Korei Północnej polega na tym, że jest się "Bogiem żywym", a takiego bożka nie da się osądzić, tak jak nie dało się osądzić Stalina. 

 Zalecam mniej telewizji :)

Vote up!
2
Vote down!
-1

              

#1541893

(...)Nie wiem dlaczego część świata arabskiego obraziła się na swojego malutkiego kuzyna, jednak nie doszukiwałbym się tutaj większych związków ze Stanami Zjednoczonymi.(...)
Od wizyty Trumpa od wybuchu afery minęło ok. tygodnia... A motywy? Dominacja w sektorze naftowym. Surowiec z Kataru i Iranu są kluczowym elementem dywersyfikacji naftowej trójmorza. A już sama blokada Kanału Sueskiego ten biznes solidnie sabotuje. Nie bez znaczenia też jest sama cena... wydobycie łupków tanie nie jest, a Kreml też musi się trochę odkuć.

(...)A jeśli chodzi o Kima, to niby kto ma go osądzić? :)(...)
Trybunał rewolucyjny...

(...)Jakoś Chińczycy czy Koreańczycy z południa nie karzą śmiercią "za chwilę słabości", co zadaje kłam temu co piszesz.(...)
Nie chodziło o chwilę słabości tylko utratę twarzy.

(...)Urok bycia dyktatorem w Korei Północnej polega na tym, że jest się "Bogiem żywym", a takiego bożka nie da się osądzić, tak jak nie dało się osądzić Stalina.(...)
Historia usłana jest trupami takich Bogów, pomazańców czy innych nietykalnych.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541895

Ciekaw jestem czy ktoś zna jakiego idiote/ke ,który na tzw. czarna godzinę w skarpecie ma schowane ruble czy yuany.
Dolar upada od dnia powstania czyli 150 lat temu i upaść nie może. A te pobożne życzenia to można sobie wsadzić w d..e przez kolejne 150 lat.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1541886

niektóre czarne skarpety wędrują co komputera. Choćby na okup dla cyberterrorystów, którzy zaczynają się strasznie panoszyć...

Vote up!
2
Vote down!
-4

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541888

Dolar ma trochę więcej niż 150 lat...

//Ciekaw jestem czy ktoś zna jakiego idiote/ke ,który na tzw. czarna godzinę w skarpecie ma schowane ruble czy yuany.//

Panta rhei :)

Vote up!
1
Vote down!
-4

SpiritoLibero

#1541891

Nieśmiało zapytam , choć to "nieprzyzwoite". To masz w tej skarpecie te ruble ?
Może jeszcze z czasów słusznie minionych czyli ruble transferowe

Vote up!
7
Vote down!
0
#1541894

Nie musisz być taki nieśmiały :)

Na rublach transferowych wielu zrobiło kiedyś kokosy, nie pamiętasz?

Ponoć każda waluta jest dobra, trzeba tylko mieć jej odpowiednio dużo. Gdyby nie oszołomska polityka Europy to rubel też jest dobry, można zrobić niezłe zakupy w Rosji (a tam jest to obowiązująca waluta) i z dużym zyskiem sprzedać w Polsce czy w Niemczech. Pamiętasz jaki deal robił Gudzowaty? Za ziemniaki i kapustę kupował gaz. Z tego wynika, że kapusta i ziemniaki mogą być bardzo dobrym środkiem płatniczym czyli walutą. Tak jak dolar, euro, funt czy rubel.

Vote up!
2
Vote down!
-5

SpiritoLibero

#1541898

Grabarzami dolara tylko w ostatnich kilkudziesiei latach mieli być tacy "ekonomiści" jak Chavez,Husajn,Kaddafi.
To z ich ust często padały takie deklaracje.
Niestety to ich pogrzebano i robaki miały  raj.
Wiesz, też pamiętam taką rozmowę trójki POLAKÓW z pewnym rosjaninem. A że głosili debilne tyrady to w zasadzie trzeba położyć na karb tych pomyj co w trakcie tej rozmowy pili :-))

 

 

 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1541900

Ty chyba wszystkich części nie obejrzałeś, to była bardzo fajna rozmowa przy dwóch butelkach dobrego wina. A sam Andriej to porządny chłopak.

//tacy "ekonomiści" jak Chavez,Husajn,Kaddafi.//

To byli Mężowie Stanu, nie to co ta hołota, która rządzi w Polsce od 44' do dziś.  Zostali zamordowani bo stanęli w poprzek syjonistycznym bandziorom. Putina też by z chęcią ubili tylko, że mają za krótkie łapki.

Nec Hercules contra plures...

Vote up!
1
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541902

"A sam Andriej to porządny chłopak."

 

Że też papcio Sendecki tej swojej żony do tak merytorycznej konwersacji nie zaprosił

A to "winko" to ponoć niezłe jest ......
na odciski ;-))

 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1541904

A co ten pajac Hadacz ma wspólnego z moją notką albo ze mną? Już nie wiesz jak mi dokopać? Ogarnij się chłopie...

To chyba prawda co o tobie mówią żeś troll obrazkowy.

Vote up!
2
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541911

" Już nie wiesz jak mi dokopać?"

dokopać?????

pisalem Ci nie pij tych pomyj :-)

 

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1541921

"To byli Mężowie Stanu"

raczej swoich żon
cholerka takie aniołki zostały zamordowane

 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1541906

//takie aniołki zostały zamordowane//

Mąż Stanu nie musi być aniołkiem, starczy, żeby służył swojemu krajowi i swojemu narodowi. Nawet jeśli czasami musi ich wziąć za mordę. A co robił twój idol Piłsudski?

Vote up!
1
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541912

 "A co robił twój idol Piłsudski?"

Zapytany o program jego partii, 
- Panie Marszałku, a jaki program tej partii?
- Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio SL.

 

Vote up!
7
Vote down!
0
#1541922

No widzisz?

To samo robił Chaves, Hussain i Kadaffi :)

Ten ostatni stworzył Libijczykom prawie raj na ziemi. Nie musieli praktycznie pracować bo mieli murzynów, z Chin, Polski i innych "rozwiniętych" krajów :)

A syjonistyczne mendy go zamordowały.

Vote up!
1
Vote down!
-7

SpiritoLibero

#1541927

kiedy to wygodne to powołują się na to jak skrupulatnie badano Lockerbie..., a kiedy to nie wygodne zapominają kto go zlecił.

Vote up!
1
Vote down!
-7

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1541933

Z eskimośkami nie pogadasz, zawsze nadają jak im akurat pasuje :)

Vote up!
1
Vote down!
-5

SpiritoLibero

#1541935

   Zakładam, iż ze zwykłej niewiedzy uważasz, iż Polacy w krajach arabskich pracowali ze względu na to, iż lokalni kacykowie potrzebowali "białych murzynów".  Prawda jest taka, że musieli sprowadzać nie tylko wykwalifikowanych inżynierów, lecz także wszelkiej maści specjalistów ( spawaczy, szlifierzy, tokarzy, elektryków etc.), bo lokalni do dziś potrafią tylko zajmować się drobnym handlem, wypasem i drobnym rzemiosłem. Więcej na ten temat znajdziesz w literaturze, bardzo fajnie opisał to ś.p. Rafał Gan- Ganowicz w "Kondotierach".

Vote up!
2
Vote down!
-1

              

#1542012

  Nazywasz Chaveza mężem stanu? Husseina? Tych zbrodniarzy? Chłopie, jeśli wg. ciebie, gość, który przeciw bezbronnym cywilom używał gazu zasługuje na miano męża stanu, to pozostaje mi tylko zapytać, czy poza tym wszyscy zdrowi? Hussein ( tak jak Hitler) zasłużył na stryczek za całokształt, niezależnie od tego w poprzek czyich interesów stawał. Wraz z synkami- zbrodniarzami.

Vote up!
2
Vote down!
-1

              

#1542011

//gość, który przeciw bezbronnym cywilom używał gazu zasługuje na miano męża stanu//

Za dużo Sakevycza czytasz. I Michnika.

Vote up!
1
Vote down!
-2

SpiritoLibero

#1542019

Co to za agęciory, to są Narodowcy, chyba od Putina, miałeś ich okazje zaorać, a ty nic.

Ja wiem że Herkules dupa, gdy ludzi kupa.

Vote up!
6
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1541903

Dziś Rosjanie i ich słowiańscy "towarzysze" z Polski obchodzą "Dzień Rosji" (ros. День России), 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1541908

Ten z rozdziawioną gębą (drugi od lewej) to ty??? Wy tam w Londynku też macie pomniki z czerwoną gwiazdą? :))))

Vote up!
1
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541916

to tylko rekonkstrukcja z udziałem słowiańskich "towarzyszy" czyli czolowych blogerow Neon24.pl

przykre że wstydzisz się swoich kolegów :-)

Vote up!
6
Vote down!
0
#1541920

Ja na tym zdjęciu żadnego z moich kolegów nie poznaję, przykro mi...

Vote up!
1
Vote down!
-5

SpiritoLibero

#1541926

Odświeżę ci pamięć

Od lewej 
Lorenco - ZOMO-więc (były),syn rosjanina i ukrainki
Syn Lorenco i rosjanki Tiamat
Białas Zygmunt
Repsol
Jeznach

przypominasz sobie teraz

 

 

Vote up!
7
Vote down!
-2

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1541932

Masz coś do powiedzenia w sprawie notki?

Jak nie to wypad, nawalanki urządzaj sobie gdzie indziej.

Vote up!
2
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541934

Od lat w necie krąży dowcip że Jarosław Ruszkiewicz vel Spiryto Libero to człowiek o wielkiej kulturze.Trudno ( a właściwie wcale) go sprowokować.
Więc proszę o zachowanie umiaru.

a te blogery to całkiem całkiem chopy - slowianie ?

Vote up!
6
Vote down!
-1
#1541962

Jarosław Ruszkiewicz vel Spiryto Libero to ikona   !!!!!

Vote up!
1
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1542016

Uściślij przekaz bo nie zrozumiałem pytania.

Vote up!
1
Vote down!
-6

SpiritoLibero

#1541915