Dzieło Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Obrazek użytkownika MD
Kraj

Pochówek Śp. Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką na Wawelu było jedną z nielicznych decyzji po katastrofie, za którą nie trzeba będzie się wstydzić w przyszłości. To był najwybitniejszy prezydent jakiego mieliśmy w naszej historii. I to nie tylko dlatego, że lepszych prezydentów nie mieliśmy, ale to był mąż stanu, który potrafił nakreślić rzeczywisty obraz polityki Polski zarówno wewnętrznej jak i zagranicznej. Mało tego. Potrafił ją realizować mimo ograniczonych kompetencji i ostrego sprzeciwu oponentów i mediów.
Rok po katastrofie smoleńskiej możemy w dominujących mediach znaleźć co najwyżej Jego akcję dyplomatyczną w obronie Gruzji i to od razu zdezawuowaną. Bo to "wymachiwanie szabelką", bo przy okazji "okrutnie naciskał na pilota aby go zmusić do lądowania w Tbilisi". Jakoś nikt nie chce publicznie przyznać, że była to akcja skuteczna, która powstrzymała Rosję Putina. Dlaczego?
Należy jasno powiedzieć, że koncepcja polityki zagranicznej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zakładała systematyczne budowanie sojuszu państwa Europy Środkowo-Wschodniej jako trwałego czynnika w polityce europejskiej i światowej. Skutecznie udało się do tej koncepcji nakłonić państwa nadbałtyckie. W przypadku Litwy było to dość trudne, bo z jednej strony potrzebny sojusznik i sąsiad a z drugiej strony sprawa łamania praw mniejszości Polskiej. Śp. Prezydent Lech Kaczyński wypracował dobre relacje z władzami Litwy i jednocześnie nie rezygnował ze starań o poprawę sytuacji żyjących tam naszych rodaków.
Analogicznie sytuacja przedstawiała się na Ukrainie, gdzie sprawował władzę zwolennik niepodległości prezydent Wiktor Juszczenko. W tym przypadku problem stanowiły i stanowią nadal zbrodnie UPA i postać Stepana Bandery. Niestety, Juszczenko budując tożsamość narodową niezależną od Rosji odwoływał się do tradycji UPA. A pamiętajmy, że to organizacja odpowiedzialna za ludobójstwo na naszych rodakach na Kresach w czasie II wojny światowej. Wytrwale przypomina nam o tych tragicznych wydarzeniach niezłomny ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski.
Śp. Prezydent Lech Kaczyński podjął próbę pojednania Polaków i Ukraińców. Nie można powiedzieć w tym przypadku o sukcesie. Ale nie zaniedbał relacji między naszymi państwami. Owoc jego polityki mogliśmy podziwiać w świetnej akcji dyplomatycznej w Tbilisi.
Temu Prezydentowi perspektywy politycznej nie przysłaniał Kaukaz. Polityka zmierzająca do bliskich relacji z Gruzją była skutecznym powiązaniem Europy z obfitującym w surowce energetyczne regionem Morza Kaspijskiego. Dodatkowo takie relacje stanowiły i mogą stanowić skuteczną przeciwwagę dla Rosji i jej sojuszników w Europie Zachodniej. Naturalnym sprzymierzeńcem takiej koncepcji były Stany Zjednoczone. W takiej konfiguracji Polska i region, którego była animatorem stanowiła ośrodek skupiającym mniejsze państwa w Europie Środkowej i Wschodniej i jednocześnie równorzędnego partnera dla Rosji i Niemiec a także cennym aliantem Wielkiej Brytanii. Polską politykę zagraniczną o tak szerokich horyzontach prowadził u nas ostatnio Kazimierz Wielki. A było to w XIV wieku.
Oczywiście sytuacja w omawianym regionie jest dynamiczna. Trudno sądzić, że nadal w tej grupie państwa trwałaby Ukraina Janukowycza. Spójrzmy jednak na Węgry Orbana. A czy Szwecja nie wsparłaby tej inicjatywy? Na pewno by wsparła tylko, że tej inicjatywy już nie ma! Polska Stanowi teren rozgrywek miedzy Rosją a Niemcami. Mniej lub bardziej jawnych rozgrywek.
Dodajmy jeszcze, gdyby nie Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość, Gazeta Polska i blogerzy to pewnie dziś czytalibyśmy, że następcą Aleksandra Kwaśniewskiego był Bronisław Komorowski...

Brak głosów

Komentarze

WAWELU!!!!

Trudno dziś spotkać taką osobą wśród przywodców Europy
jakim był Ś.P. Prezydent Lech Kaczyńki, wspaniały człowiek
o wielkim sercu. Wzorowy mąż i ojciec, jeden z najlepszych
polityków EUROPY!!!!, który na pierwszym miejscu stawiał
zawsze OJCZYZNĘ, bronił jej honoru. Najbardziej wykształcony
PREZYDENT w historii POLSKI!!!!!!!! Z ogromną wiedzą historyczną, skromny,inteligentny, wspaniała osobowość, atorytet moralności.
Mam nadzieję że znajdą sie ludzie i zbiorą materiały
filmowe i przedstawią parawdę jakim Ś.P Lech Kaczyński
był PREZYDENTEM !!!!! Niech naród polski porówna wystąpienia
Ś.P. Prezydenta i obecnego KOMOruskiego.

Vote up!
0
Vote down!
0
#151744

"Niech naród polski porówna wystąpienia
Ś.P. Prezydenta i obecnego KOMOruskiego." Niech porówna...

Vote up!
0
Vote down!
0
#152254