Joe Chal: - Angela Merkel zgodziła się, aby Wielka Brytania opóźniła proces wyjścia z UE!!!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Świat

Niemcy i Wielka Brytania doszły w środę do porozumienia polegającego na tym, że premier Theresa May potrzebuje więcej czasu na przygotowania do rozpoczęcia procesu opuszczenia UE - po tym jak obywatele Wielkiej Brytanii zdecydowali o tym w referendum, rezygnując zarazem  ze swojej prezydencji w Radzie Europejskiej.

W trakcie swojej pierwszej podróży zagranicznej po objęciu urzędu w wyniku referendum w Wielkiej Brytanii a w następstwie rezygnacji Davida Camerona, nowy premier Theresa May powiedziała niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że jej rząd nie będzie rozpoczynał procedury opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem 2016 roku, aby kraj ten mógł "odejść w rozsądny i uporządkowany sposób".

"Nie będziemy powoływać się na art 50 Traktatu Lizbońskiego do czasu, gdy nasze cele będą jasne, dlatego mówię to w tej chwili, że nie nastąpi to przed końcem tego roku", powiedziała May w Berlinie, odnosząc się do formalnego mechanizmu UE i procedur opuszczenie bloku.

Merkel, która uzurpuje sobie prawo do odgrywania kluczowej roli w rozmowach Brexit, powiedziała, że jest w interesie wszystkich, aby Wielka Brytania miała "dobrze zdefiniowaną pozycję" przed rozpoczęciem negocjacji.

"Nikt nie chce pozostawić rzeczy zawieszonych w powietrzu - ani Wielka Brytania, ani państwa członkowskie UE", dodała Merkel.

"Jeśli spojrzymy na wszystkie aspekty sprawy i wyzwania stojące przed nami, to najważniejsze jest, aby mieć Wielką Brytanię jako partnera i zrobimy to a następnie przeprowadzimy negocjacje w celu opuszczenia  UE przez ten kraj" wyjaśniła kanclerz.

Brytania wcześniej zapowiedziała, że nie będzie już zaangażowana w sześciomiesięczną prezydencję rozpoczynającą się w tym miesiącu zgodnie z planem, wybierając zamiast priorytetów negocjacje dotyczące realizacji przygotowań do opuszczenia UE.

Estonia, która miała od styczniu 2018 roku przewodniczyć UE zajmie opuszczone miejsce po Wielkiej Brytanii na okres sześciu miesięcy, ogłosił rzecznik prezydenta UE Donalda Tuska.

Nowa pani premier Wielkiej Brytanii prosiła o cierpliwość, aby jej nowy rząd mógł nakreślić swoją strategię kończącą 43-letnie członkostwo w UE, pomimo nacisków pewnych krajów UE chcących Brytanię usunąć z bloku, tak szybko jak to możliwe.

"Nie odchodzimy od europejskich przyjaciół”

Kluczową kwestią sporną w negocjacjach Brexit jest: wolność obywateli UE do życia i pracy w całym bloku a to UK neguje.

Merkel ostrzega, że ​​Wielka Brytania nie może mieć stałego dostępu do jednolitego rynku, ponieważ rząd tego kraju ogranicza swobody przemieszczania się – co zostało wyrażone w emocjach wypowiedzianych w dniu referendum, 23 czerwca 2016 roku.

Pani May starała się omijać trudnych kwestii i nie podała szczegółowych informacji na temat jej opinii w swojej pierwszej sesji parlamentarnej w Londynie na początku tego tygodnia a jest to postrzegane jako sprawdzian brytyjskiego przywództwa politycznego.

Szydziła ona również z opozycyjnej Partii Pracy (laburzystów) i Liberalnych Demokratów krytykując zarazem zagorzałego sympatyka Brexitu Borisa Johnsona za jego nieroztropne uwagi zgłoszone przez niego po wyborze jego w lipcu 2016 roku na ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

May popiera dalsze członkostwo Wielkiej Brytanii w UE!

W swoim spotkaniu z Angela Merkel Pani premier Wielkiej Brytanii dawała do zrozumienia, że jej kraj mimo wszystko powinien pozostać w UE.

A może jest to „Goodbye and Wellcome?

W artykule tym wykorzystano ostatnie doniesienia medialne znajdujące się na portalach internetowych jak i źródła własne.

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.9 (3 głosy)

Komentarze

I tak to wygląda. Merkel mówi jak ma być i cała reszta gra wg. jej zasad. Bez jednego żołnierza udało się to o czym marzył Hitler.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1516935