Inicjatywa Kaczyńskiego i błazny

Obrazek użytkownika gw1990
Kraj

Lech Kaczyński zaprosił Donalda Tuska na szczyt społeczny, który odbywa się w pałacu prezydenckim. Panowie biorą udział w dyskusji z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawcami, ekonomistami i samorządowcami. Należy docenić gest prezydenta, który nie zachował się jak niegdyś Tusk, kiedy wypiął się na głowę państwa i nie chciał użyczyć mu samolotu na szczyt unijny.

Inicjatywa dotyczy rozmów w sprawie wejścia Polski do ERM2, a potem do strefy euro i kryzysu gospodarczego. Wiadomo, że do strefy euro Polska wejdzie, ale obaj panowie wraz z zaproszonymi gośćmi mają debatować, kiedy to nastąpi, wszak trzeba radzić sobie z kryzysem. Gest Kaczyńskiego bardzo ładny i nie jestem pewien, czy Tusk postąpiłby podobnie na miejscu prezydenta. Ważne jest otwarcie się na dialog i rozmowę w dobie kryzysu, tak, aby przeciwko niemu działać. Należy przy tym porzucić też walki partyjne i unikać takich wystąpień, jak Jana Rostowskiego przed kilkoma dniami, kiedy skupiał się na "dożynaniu watahy". Plus również należy się Donaldowi Tuskowi, że skorzystał z zaproszenia i dostrzega w ogóle problem, bowiem jeszcze w listopadzie mówił on o sytuacji gospodarczej i przyszłości w Polsce zupełnie inaczej.

Premier będzie musiał zmagać się nie tylko z kryzysem i problemami kadrowymi we własnym rządzie, ale też społecznym niezadowoleniem. Eskalacja problemu może przynieść strajki na wiosnę. Tuskowi ciężko będzie wybrnąć z kłopotliwej, kryzysowej sytuacji, bowiem w kampanii zapowiadał drugą Irlandię i cud gospodarczy, co ludzie zapamiętali i oddali na niego głos. Mało tego, że rząd nie był przygotowany na kryzys gospodarczy i przegrał na tym polu z PiS, to okazało się, że "szafy pełne ustaw", "profesjonalne podejście do rządzenia" i "polityka miłości", to tylko puste hasła, aby ciemny lud je kupił. Sytuacja wymyka się Tuskowi z rąk, ponieważ bardzo liczy na wygraną w wyborach prezydenckich, a właśnie czas kryzysu może się okazać fundamentalną częścią rozgrywki pomiędzy PiS a PO, ale i też Lechem Kaczyńskim a premierem.

Propozycję dialogu i zawieszenia broni na czas kryzysu gdzieś mają posłowie PO. Jak podaje internetowa strona "Newsweeka", powiesili sobie oni na ścianach plakaty z braćmi Kaczyńskimi. Prezydent przedstawiony jest na tle wyższych głów państw zachodnich. Jarosław Kaczyński za to stoi uchachany obok fotografii przedstawiającej równie pociesznego Oskara, mieszkańca Ulicy Sezamkowej i kubła na śmieci. Inteligentna zabawa polegała na tym, by znaleźć pięć różnic między nimi. Politycy PO drwią też ze spotu reklamowego PiS, w którym prezes występuję z paniami posłankami.

Nie ma co, fajne zajęcia mają politycy partii rządzącej. Co lepsze, my im za to płacimy. Wyśmiewają się z Kaczyńskich, lecząc swoje kompleksy i brak pomysłów na rządzenie. Tylko chyba nie tego oczekuje od nich wyborca. I już widzę te nagłówki w "Gazecie Wyborczej", gdyby na takich zabawach wykryto posłów PiS...

Brak głosów

Komentarze

Prezydent powinien być szefem rządu - jak w USA - prosto i tanio.

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#14493

po co jakis rzad jak jest prezydent?

Tylko nie daj Boże Donaldu prezydent.

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#14495

System prezydencki moglby byc ok, ale co w wypadku, gdyby kiedys postkomunisci dorwali sie do wladzy? Uwazam, ze najlepszym rozwiazaniem bylaby zmiana konstytucji i okreslenie jasne kompetencji premiera i prezydenta. Pozdrawiam wszystkich

Vote up!
0
Vote down!
0
#14498

A po co nam rząd? Przecież komuchy mogą dojść do władzy ;).
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#14504

Poseł nie powinien pełnić funkcji rządowych: ani premiera, ani ministra, ani niższych stanowisk.

Posłowie powinni się skupić na tworzeniu dobrego prawa. Jeśli Sejm wyłania rząd to ma tendencję do tworzenia prawa korzystnego dla rządu a nie dla narodu, Monteskiusz się kłania.

Bacz

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam. Bacz

#14519

Na samo slowo spoleczny mam juz alergie - zawsze bedzie mi sie kojarzyc z czynami spolecznymi minionej epoki.
Zwiazkowcy i samorzadowcy na zebraniu w sprawie wejscia do strefy euro? - niezle.
A poza tym z doswiadczenia wynika ze zebrania na ktorych jest wiecej niz 10 osob z reguly do niczego nie prowadza a tylko marnuja czas i pieniadze /w tym wypadku podatnikow/.
A wystarczyloby tak niewiele -zaczac ze soba rozmawiac - w
Polsce niewykonalne

Vote up!
0
Vote down!
0
#14521

Merdia wmowily Polakom ze euro to ocalenie i teraz jak PiS to poprze, wejdziemy i wtopimy to bedzie wina PO rozlozona na obie partie. Jak PiS sie nie ugnie i nie wejdziemy to wiadomo ze kryzys bedzie trwal nadal (bo bedzie w obu przypadkach) i PO zawsze powie ze gdybysmy weszli to byloby lepiej a merdia tylko to skrzetnie podchwyca.

Prezydent robi dobra mine do zlej gry i udaje ze rozmawia.

Bo o czym tu rozmawiac? Jedna strona mowi ze nie a druga ze tak - to gdzie tutaj miejsce na rozmowy? Ktos musi ustapic - kto? (patrz wyzej)

Poza tym chcialem tylko przypomniec jak po rozmowie z Kaczynskim PO komentowalo to spotkanie a jak PiS.

PiS mowil o roznicy zdan...a PO krytykowalo. W takich warunkach to faktycznie dyskusji nie bedzie. Ale trzeba powiedziec jasno ze tutaj to akurat PO zaognia sytuacje!

Vote up!
0
Vote down!
0
#14533