SZczyt chamstwa czyli o wyższości konwenasu nad psychologią

Obrazek użytkownika coryllus
Kraj

Przeczytałem tekst Janiny Jankowskiej i oczom nie wierzę. Oto chwali pani Jankowska program Sekielskiego, w którym jacyś mianowani mędrcy i wyznaczeni przez radę starszych geniusze dokonali psychologicznej analizy tego co w głowie i w duszy ma Jarosław Kaczyński. Zrobili to oczywiście delikatnie, z troską, profesjonalnie, tak jak trzeba i jak to się czyni zawsze w przypadku pacjentów dotkniętych depresją, maniami prześladowczymi lub paranoją. Tak właśnie – fachowo, subtelnie i z właściwym dla zawodu psychologa wdziękiem, który tak lubimy u profesora Czapińskiego.

Ja nie wiem, czy jest na tym świcie upokorzenie, które będzie oszczędzone Jarosławowi Kaczyńskiemu, ale przypuszczam, że nie. Nie tak dawno, przy okazji ujawnienia przeszłości pani prezydentowej odezwały się tutaj w salonie głosy, by nie grzebać w prywatności osób publicznych, bo to nieeleganckie. Ależ oczywiście, że eleganckie, bo prywatność osób publicznych również jest publiczna. Teraz widzimy coś zgoła innego, oto umarł człowiekowi brat, w okolicznościach dramatycznych, które analizowane są przez wszystkich prawie publicystów i dziennikarzy, przez wszystkich polityków, jak Europa środkowa długa i szeroka. Publicznie, bez żenady, bez delikatności, codziennie. Nie licząc się z uczuciami zmarłego. Człowiek, który stracił brata nie jest osobą publiczną, bo nie piastuje żadnej ważnej funkcji w państwie, jest posłem i przywódcą opozycji. Śmierć zaś to coś znacznie poważniejszego niż zabazgrana i niejasna przeszłość, choć wielu może się wydawać inaczej. Inaczej wydaje się zwykle tym, którzy w śmierci widzą koniec wszystkiego. Umarł i już. O co chodzi? Nie odwrócimy tego, możemy sobie teraz w spokoju pogadać o tym co brat zmarłego ma w głowie. I tu dochodzimy do sedna, czyli do istoty psychologii w wydaniu dzisiejszym. Nie jest nim bynajmniej troska o człowieka i jego zdrowie. Jest nim chęć zawłaszczenie prywatności. Do tego państwo zwane państwem prawa używa ludzi takich jak Czapiński, którzy za parę złotych wyjaśnią, co tam kto ma w głowie, a jak się rozpędzą to i o płuca zahaczą. W końcu są lekarzami, nie?

Psychologia dziś, bo zakładam że w początkach jej istnienia było inaczej, psychologia medialna, czyli ta którą najwyraźniej widać, jest na usługach władzy. Być może sięga to głębiej i w ogóle służy ona do tego by rozmontowywać resztki sfery sacrum, które nam jeszcze pozostały, ale tego nie wiem na pewno, choć do rozważań i spekulacji na ten temat oczywiście zachęcam.

Uważam, co może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem, że ostatnim bastionem prywatności i osobistej nietykalności, a może nawet świętości człowieka był konwenans. Pozbyliśmy się go jednak już dawno w imię braterstwa i miłości, a także oszukanej wolności. Konwenans, czyli norma społeczna, obowiązująca wszystkich lub niektóre tylko grupy był odpryskiem, konsekwencją, dalszym ciągiem, życia religijnego, był podkreśleniem wolności osoby, jej powinności wobec innych osób i wobec Boga. Był czymś szalenie istotnym. Niewiele go dziś zostało, a ten który jest przeradza się w karykaturę samego siebie, by ochronić zaś swoją prywatność trzeba się nieraz nieźle namęczyć, by nie zwariować przebywając wśród niektórych ludzi także.

Bez konwenansu, który dotyczyłby spraw najbłahszych, możemy spokojnie zorganizować program telewizyjny, w którym człowiek dotknięty tragedią zostanie potraktowany jak żaba w laboratorium. I wszyscy będą zadowoleni, bo właściwie o co chodzi? Przecież umarł i już tego nie odwrócimy. Ważna jest za to prawda o tym, który pozostał, bo on wszystkich interesuje. A dlaczego? A dlatego, że zapowiada powrót do władzy i to się wielu ludziom nie podoba. Można więc, prócz tego co już zostało zrobione, dokonać wiwisekcji jego psychiki, niech naród wie, kogo wybiera i niech nie robi głupstw.

Wróćmy na chwilę do konwenansu. Nie umarł on całkiem, został jedynie zakwalifikowany jako luksus, który dostępny jest nielicznym. Na przykład Czapińskiemu, wielce wrażliwemu na sprawy naruszania godności własnej. Jego godności – rzecz jasna. Konwenans jest dobrem luksusowym, w którym pławić może się Jacek Żakowski, na przykład, a pewnie także Donald Tusk i pan prezydent.

Reszta miast konwenansu ma psychologię i jest wobec niej bezbronna. Psychologią bowiem można wytłumaczyć wszystko, nawet bezpośrednie ingerencje Pana Boga w nasze życie. Do tego właśnie została ona dziś sprowadzona.

Pani Jankowska liczy na to, że Sekielski dokona, przy udziale zaprzyjaźnionych psychologów takiej samej wiwisekcji psychiki Tuska i Komorowskiego. Szanowna pani, żeby do tego doszło, psychologowie wypowiadający się publicznie, ci etatowi, najmędrsi i najbardziej zasłużeni musieli by mieć odwagę świętych męczenników, a tego nie mają, bo nie po to niszczyli sacrum nasze osobiste, świętość naszą przyrodzoną, którą nas obdarzył Stwórca, by teraz na nowo to wskrzeszać. Oni pozostaną przy swoim, czyli przy analizach dotyczących Kaczyńskiego, a na zarzuty o tchórzostwo odpowiadać będą słowami – to jest chamstwo! Pan nie ma kultury, panu brak wychowania!!!

Brak głosów

Komentarze

Psychologia nie tylko usiłuje; ona z mocy prawa zajmuje pozycję religii państwowej. Kiedyś przy co ważniejszych placówkach publicznych zawsze był umocowany kapelan - obecnie, zgodnie z rozporządzeniem unijnym - każda musi mieć psychologa.
Parę lat temu oglądałam jakiś film amerykański - z tych opartych na faktach. Rzecz traktowała o młodej kobiecie, która nagle dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora.Pominę szczegóły. W momencie, gdy wiadomo było, że odchodzi, mąż wezwał do domu... psychologa.
Ten świat zwariował i to chyba też nieuleczalne
Pozdrawiam

Sigma

#127314

Jan Bogatko

...a ja z pomocą znajomej psycholog zbadałem p. Anodinę, dla pewności posłużyłem się też wirującym spodkiem i fusami z kawy oraz telepatią parapsychologiczną. Ponieważ Anodina żyje, to łatwiej było mi nawiązać z nią konktakt, niż jej z pp Kaczyńskim i Błasikiem czy pilotami, z którymi można się komunikować jedynie specjalnymi łączami produkcji radzieckiej (już niedostępne w handlu).

Diagnoza:

p. Anodina to w istocie p. Anodin, o nieprzeciętnych zdolnościach parapsychologicznych i telepatycznych: uczestniczyła ona w tajnym programie "Łajka" i ukończyła w Kubańskiej Socjalistycznej Akademii Voodoo kurs dezinformacji parapsychologicznej z wyróżnieniem.

Z fusów wynika, że była świetnie przygotowana do badania winnych katastrofy smoleńskiej. Również wirujący talerzyk potwierdził wyniki jej badań z tolerancją plus-minus 2 stopnie Celsjusza.

Pozdrawiam,

Jan Bogatko

#127328

Wszelkie tego typu próby dyskredytowania osoby Kaczyńskiego są socjotechniką mającą na celu przekonanie społeczeństwa, że były premier jest osobą niepoczytalną. Nie ma to nic wspólnego z faktyczną analizą jego zachowań, bo nawet gdyby naprawdę ktoś chciał takową przeprowadzić to i tak wniosek ma być jeden! On nie może rządzić! Zbyt wielu musiało by uciekać!

#127330

My, chyba wszyscy, to wiemy. Problem polega na tym że nie wie tego (lub nie chce wiedzieć) całkiem spora część naszych rodaków. Zresztą, programy z gatunku pana Sekielskiego czy Żakowskiego są programami co to przekonanych utwierdzą w swoich poglądach a nie przekonanych nie przekonają. Moim zdaniem w tej akurat chwili szkoda naszego cennego czasu i energii na takie dziennikarskopodobne gnioty. Niech sobie je oglądają lemingi, takie programy w sam raz zaspokajają ich poziom inteligencji i percepcji rzeczywistości, mogą później pokiwać główkami i potakująco mówić: no taaak, teraz wszystko jasne, kałtorytet Czapiński nam wyjaśnił, teraz jesteśmy w domu...

Masaraksz

#127351

kiedy brakuje merytorycznych argumentów, szuka się wszystkich środków, które mogą pomóc w uwiarygodnieniu zaplanowanej tezie. To tylko świadczy o bezsilności rządzących, wiadomo, topiący się chwyta się brzytwy. Ja bym raczej poradziła psychologom i psychiatrom zająć się badaniem i dokładną analizą pierwszych osób w państwie.

 - terka

#127345

Należy tu przypomnieć zachowanie - pożal się Boże - "psychologów" w sprawie niejakiego Andrzeja Samsona (psychologa-pedofila).
Szczególny obiektywizm!

#127369

wylewamy .

Europe zainteresowal tylko news o pijanym generale zadajacym od pilotów wyladowania na lotnisku na ktorym nie powinno sie ladować.

W swiecie politiki nie ma konwenansu - powyzszy NEWS jest tego przykładem ; a ROSJA spektakularnym DOWODEM .

PSYCHOLOGIA  bada zachowania człowieka ; KONWENANS  to dobre maniery ,ogłada !

Masz racje że te klasyczne definicje nie pasuja do OSOB o ktorych piszesz!

 

Maciej61

#127373

Nie całkiem, bo prasa środkowoeuropejska korzysta z serwisu PAP, z którego korzysta np.Reuters i i., po czym są kolportowane i są źródłem różnych konfabulacji, stwarzających wykrzywiony wizerunek Polski, który idzie dalej w świat.
Agencja PAP na pewno nie jest partnerem do wymiany newsów z np.Niezależną, natomiast współpracuje z takimi gigantami jak GW lub TVN.

Pozdrawiam.
contessa

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#127475